dnes
Sobota - polojasno
2°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - jasno
1°C
Zpravodajství

Hlavní město zkusí sázet stromy v ulicích novým způsobem

Hlavní město zkusí v rámci pilotního projektu obnovu stromořadí v ulici Budečská na Vinohradech s využitím nové technologie. Stromy zde budou sázeny do takzvaných prokořenitelných buněk umístěných pod zpevněným povrchem ulice. Ty jim zaručí dostatečně velký prostor pro růst kořenů a současně trvalý přístup důležitého půdního vzduchu spolu s potřebnými živinami.

stromy-nakres-nahled

„V Budečské ulici bude novou metodou vysazeno celé stromořadí. Metoda prokořenitelných buněk by měla zajistit lepší růst vysazených vzrostlých stromů. Díky této technologii a použitému materiálu mají stromy větší nárůst kořenového systému a daleko větší šanci na přežití,“ upřesnila pražská radní Jana Plamínková.

Právě kvalitní prokořenitelný prostor je důležitým faktorem pro funkčnost a dlouhověkost stromů ve městech, kde na ně působí řada nepříznivých vlivů, například malé prostory pro výsadbu, špatné zásobení živinami a půdním vzduchem, zasolování, přehřívání, sucho, zhutňování povrchu, mechanické poškozování, psí moč, či sdílený prostor se sítěmi technické infrastruktury.

Díky pevným modulovým konstrukcím je navíc možné bezprostřední okolí stromu využít například pro parkování, aniž by docházelo ke zhutňování půdy. Pokud se pilotní projekt osvědčí, mohl by být v budoucnu realizován i na dalších místech v metropoli.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru