dnes
Úterý - zatazeno
27°C
zítra
Středa - polojasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
33°C
Zpravodajství

Hlavní město zkusí sázet stromy v ulicích novým způsobem

Hlavní město zkusí v rámci pilotního projektu obnovu stromořadí v ulici Budečská na Vinohradech s využitím nové technologie. Stromy zde budou sázeny do takzvaných prokořenitelných buněk umístěných pod zpevněným povrchem ulice. Ty jim zaručí dostatečně velký prostor pro růst kořenů a současně trvalý přístup důležitého půdního vzduchu spolu s potřebnými živinami.

stromy-nakres-nahled

„V Budečské ulici bude novou metodou vysazeno celé stromořadí. Metoda prokořenitelných buněk by měla zajistit lepší růst vysazených vzrostlých stromů. Díky této technologii a použitému materiálu mají stromy větší nárůst kořenového systému a daleko větší šanci na přežití,“ upřesnila pražská radní Jana Plamínková.

Právě kvalitní prokořenitelný prostor je důležitým faktorem pro funkčnost a dlouhověkost stromů ve městech, kde na ně působí řada nepříznivých vlivů, například malé prostory pro výsadbu, špatné zásobení živinami a půdním vzduchem, zasolování, přehřívání, sucho, zhutňování povrchu, mechanické poškozování, psí moč, či sdílený prostor se sítěmi technické infrastruktury.

Díky pevným modulovým konstrukcím je navíc možné bezprostřední okolí stromu využít například pro parkování, aniž by docházelo ke zhutňování půdy. Pokud se pilotní projekt osvědčí, mohl by být v budoucnu realizován i na dalších místech v metropoli.


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

Včera v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru