dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Zpravodajství

Hlavní město zkusí sázet stromy v ulicích novým způsobem

Hlavní město zkusí v rámci pilotního projektu obnovu stromořadí v ulici Budečská na Vinohradech s využitím nové technologie. Stromy zde budou sázeny do takzvaných prokořenitelných buněk umístěných pod zpevněným povrchem ulice. Ty jim zaručí dostatečně velký prostor pro růst kořenů a současně trvalý přístup důležitého půdního vzduchu spolu s potřebnými živinami.

stromy-nakres-nahled

„V Budečské ulici bude novou metodou vysazeno celé stromořadí. Metoda prokořenitelných buněk by měla zajistit lepší růst vysazených vzrostlých stromů. Díky této technologii a použitému materiálu mají stromy větší nárůst kořenového systému a daleko větší šanci na přežití,“ upřesnila pražská radní Jana Plamínková.

Právě kvalitní prokořenitelný prostor je důležitým faktorem pro funkčnost a dlouhověkost stromů ve městech, kde na ně působí řada nepříznivých vlivů, například malé prostory pro výsadbu, špatné zásobení živinami a půdním vzduchem, zasolování, přehřívání, sucho, zhutňování povrchu, mechanické poškozování, psí moč, či sdílený prostor se sítěmi technické infrastruktury.

Díky pevným modulovým konstrukcím je navíc možné bezprostřední okolí stromu využít například pro parkování, aniž by docházelo ke zhutňování půdy. Pokud se pilotní projekt osvědčí, mohl by být v budoucnu realizován i na dalších místech v metropoli.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Další články
Nahoru