dnes
Čtvrtek - oblacno
27°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
27°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
19°C
Zpravodajství

Hlavní město zkusí sázet stromy v ulicích novým způsobem

Hlavní město zkusí v rámci pilotního projektu obnovu stromořadí v ulici Budečská na Vinohradech s využitím nové technologie. Stromy zde budou sázeny do takzvaných prokořenitelných buněk umístěných pod zpevněným povrchem ulice. Ty jim zaručí dostatečně velký prostor pro růst kořenů a současně trvalý přístup důležitého půdního vzduchu spolu s potřebnými živinami.

stromy-nakres-nahled

„V Budečské ulici bude novou metodou vysazeno celé stromořadí. Metoda prokořenitelných buněk by měla zajistit lepší růst vysazených vzrostlých stromů. Díky této technologii a použitému materiálu mají stromy větší nárůst kořenového systému a daleko větší šanci na přežití,“ upřesnila pražská radní Jana Plamínková.

Právě kvalitní prokořenitelný prostor je důležitým faktorem pro funkčnost a dlouhověkost stromů ve městech, kde na ně působí řada nepříznivých vlivů, například malé prostory pro výsadbu, špatné zásobení živinami a půdním vzduchem, zasolování, přehřívání, sucho, zhutňování povrchu, mechanické poškozování, psí moč, či sdílený prostor se sítěmi technické infrastruktury.

Díky pevným modulovým konstrukcím je navíc možné bezprostřední okolí stromu využít například pro parkování, aniž by docházelo ke zhutňování půdy. Pokud se pilotní projekt osvědčí, mohl by být v budoucnu realizován i na dalších místech v metropoli.


Rada schválila plán obnovy vodohospodářské infrastruktury na letošní rok

Dnes v 09:24

Pražští radní schválili roční plán obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářského majetku zajišťovaného Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) v roce 2019. Celkové finanční zdroje na investice pro rok 2019 jsou předpokládány ve výši 2,135 miliardy korun bez DPH. Rekonstrukce se...

Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Včera v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Včera v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Další články
Nahoru