Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zpravodajství

Praha získala druhou polovinu měšťanského domu na Starém Městě

Hlavnímu městu se na konci června letošního roku podařilo při veřejné dražbě koupit za 69,4 milionu korun chybějící podíl v objektu nedaleko Staroměstského náměstí. Praha tak sjednotí své vlastnictví v historicky cenném a lukrativním objektu a zároveň zde bude zachována i funkce bydlení.  

Praha byla dlouhodobě spoluvlastníkem podílu ideální poloviny na pozemku o výměře 677 m2 na rohu ulic Michalská a Vejvodova v Praze 1, jehož součástí je historická budova. Druhá polovina nemovitosti byla po roce 1989 v restituci vydána soukromé osobě, která se však rozhodla svůj podíl prodat.

Do veřejné aukce, která se uskutečnila koncem letošního června, se rozhodlo zapojit také hlavní město, a to z důvodu sjednocení vlastnictví a získání celého objektu. Zastupitelstvo hl. m. Prahy zároveň předem svěřilo pražské radě pravomoc rozhodnout o nabytí vlastnického práva k podílu v případné úspěchu při aukci. V ní nakonec Praha uspěla a chybějící podíl v nemovitosti získala za cenu 69,4 milionu korun.

„Majitelka odmítla s městem jednat napřímo a zvolila raději cestu dražby. O to větší mám radost, že jsme akceschopní a umíme nejen do dražby vstoupit, ale hlavně ji vyhrát. Zhodnotili jsme peníze hlavního města, protože získaný podíl má mnohem vyšší cenu, než jsme zaplatili v dražbě,“ říká Jan Chabr, radní hl. m. Prahy pro správu majetku a majetkových podílů.

Podle znaleckého posudku z 16. května 2022, který si hlavní město objednalo, byla tržní hodnota celé budovy stanovena na 169,5 milionu korun.

„Dosud jsme vlastnili ideální polovinu, teď již máme objekt celý, takže můžeme vlastnická práva vykonávat efektivně. Navíc jsme získali krásný činžovní dům v centru města,“ dodává radní Chabr.

Měšťanský dům má členitý půdorys s větším uzavřeným nádvořím. Celý suterén domu je užíván jako galerie. V přízemí budovy je obchod s hudebními nástroji, dále kavárna a čajovna, v zadním traktu je byt, který je nyní v rekonstrukci. První a druhé patro budovy pak slouží k bydlení a jsou zde i malé provozovny. V současné době jsou bytové i nebytové prostory z části pronajaty.

Budova je v dobrém technickém stavu. V roce 1995 byla opravena fasáda i okna, o pět let později byl v celé budově vyměněn rozvod elektřiny a v roce 2010 se obnovy dočkala střešní krytina a oplechování. Postupně se stavebně upravovaly také jednotlivé byty a kanceláře, včetně nového topení, podlah, sociálních zařízení nebo rozvodu vody a kanalizace. 


Autor: Cen

Praha 12 má schválený rozpočet

Dnes ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru