Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha získala druhou polovinu měšťanského domu na Starém Městě

Hlavnímu městu se na konci června letošního roku podařilo při veřejné dražbě koupit za 69,4 milionu korun chybějící podíl v objektu nedaleko Staroměstského náměstí. Praha tak sjednotí své vlastnictví v historicky cenném a lukrativním objektu a zároveň zde bude zachována i funkce bydlení.  

Praha byla dlouhodobě spoluvlastníkem podílu ideální poloviny na pozemku o výměře 677 m2 na rohu ulic Michalská a Vejvodova v Praze 1, jehož součástí je historická budova. Druhá polovina nemovitosti byla po roce 1989 v restituci vydána soukromé osobě, která se však rozhodla svůj podíl prodat.

Do veřejné aukce, která se uskutečnila koncem letošního června, se rozhodlo zapojit také hlavní město, a to z důvodu sjednocení vlastnictví a získání celého objektu. Zastupitelstvo hl. m. Prahy zároveň předem svěřilo pražské radě pravomoc rozhodnout o nabytí vlastnického práva k podílu v případné úspěchu při aukci. V ní nakonec Praha uspěla a chybějící podíl v nemovitosti získala za cenu 69,4 milionu korun.

„Majitelka odmítla s městem jednat napřímo a zvolila raději cestu dražby. O to větší mám radost, že jsme akceschopní a umíme nejen do dražby vstoupit, ale hlavně ji vyhrát. Zhodnotili jsme peníze hlavního města, protože získaný podíl má mnohem vyšší cenu, než jsme zaplatili v dražbě,“ říká Jan Chabr, radní hl. m. Prahy pro správu majetku a majetkových podílů.

Podle znaleckého posudku z 16. května 2022, který si hlavní město objednalo, byla tržní hodnota celé budovy stanovena na 169,5 milionu korun.

„Dosud jsme vlastnili ideální polovinu, teď již máme objekt celý, takže můžeme vlastnická práva vykonávat efektivně. Navíc jsme získali krásný činžovní dům v centru města,“ dodává radní Chabr.

Měšťanský dům má členitý půdorys s větším uzavřeným nádvořím. Celý suterén domu je užíván jako galerie. V přízemí budovy je obchod s hudebními nástroji, dále kavárna a čajovna, v zadním traktu je byt, který je nyní v rekonstrukci. První a druhé patro budovy pak slouží k bydlení a jsou zde i malé provozovny. V současné době jsou bytové i nebytové prostory z části pronajaty.

Budova je v dobrém technickém stavu. V roce 1995 byla opravena fasáda i okna, o pět let později byl v celé budově vyměněn rozvod elektřiny a v roce 2010 se obnovy dočkala střešní krytina a oplechování. Postupně se stavebně upravovaly také jednotlivé byty a kanceláře, včetně nového topení, podlah, sociálních zařízení nebo rozvodu vody a kanalizace. 


Autor: Cen

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Dnes ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Dnes v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Další články
Nahoru