Dnes Úterý - polojasno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 24. 6. 2025
Svátek má Jan
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Praha získala bioplynovou stanici pro zpracování a využití svého bioodpadu
Stanice bude zpracovávat materiál z hnědých popelnic na bioodpad a také z jídelen a restaurací. Foto: PSAS

Praha získala bioplynovou stanici pro zpracování a využití svého bioodpadu

Hlavní město Praha prostřednictvím své společnosti Pražské služby získalo za 159,2 milionu korun bioplynovou stanici a navazující rozvojové pozemky v Chrástu u Poříčan. Praha tak bude mít jako první velké město v Česku vlastní řešení pro zpracování bioodpadu z domácností a gastroodpadu z jídelen a restaurací. Bioplynová stanice promění bioodpad na bioplyn, který bude předáván po úpravě na biometan přímo do plynové sítě a využíván například pro pohon nákladních aut městských společností. Vedle toho vznikne digestát, který je využíván jako hnojivo. Informovala o tom náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Plamínková (STAN).

Hlavní město podle ní získáním bioplynové stanice významně přispívá k plnění svého Klimatického plánu do roku 2030 a Strategie přechodu na cirkulární ekonomiku. Zároveň se jedná o nezbytný krok ke splnění požadavků nového zákona o odpadech pro třídění a recyklaci komunálního odpadu, tedy i gastroodpadu.

Do roku 2030 Praha musí více než zdvojnásobit množství vytříděného a využitého komunálního odpadu. Dnes je vytříděno přibližně 31 procent, již v roce 2025 to má být podle zákona 60 procent, v roce 2030 pak 65 procent. Bioodpad včetně takzvaných kuchyňských odpadů a odpadů z jídelen (gastroodpadu) je přitom nejvýznamnější složkou komunálního odpadu.

„Praha v současnosti nemá zařízení na efektivní využití biologicky rozložitelných odpadů, které tvoří významnou část, až 40 procent, z produkovaného směsného odpadu na území Prahy. Kompostovat lze pouze rostlinnou část těchto odpadů. Právě bioplynová stanice je zařízení, které využije zajímavý energetický a materiálový potenciál komplikovaně kompostovatelného bioodpadu,“ řekla Plamínková

Od začátku letošního roku si mohou pražské domácnosti bezplatně objednat hnědé popelnice na biodpad. „Podle našich dat mohou domácnosti do těchto popelnic vytřídit až jednu třetinu komunálního odpadu. Tím si také mohou snížit objem nebo frekvenci vývozu svých černých popelnic, a tedy uspořit peníze,“ pokračovala.  

S ohledem na nutné stavební úpravy bioplynové stanice, která v současné době funguje jako převážně zemědělská, hlavní město plánuje do 1,5 až 3 let zahájení zpracovávání gastroodpadů a odpadů z hnědých popelnic. Nyní bioplynka využívá takzvanou technologii mokré anaerobní fermentace, která po rekonstrukci technologie a navýšení kapacity umožní zpracování 25 až 30 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu ročně.

„Nákupem vlastní bioplynové stanice pak chceme vyřešit, co s tímto vytříděným odpadem. Gastroodpad obsahuje živočišné zbytky a další příměsi, které bude možné v bioplynové stanici přeměnit na takzvaný bioplyn. Tento bioplyn je pak možné po úpravě vtláčet do plynové distribuční sítě a využívat například pro pohon automobilů ve formě BioCNG,“ vysvětlila investici do bioplynové stanice Jana Plamínková.

Rozvojové pozemky navazující na areál bioplynové stanice umožňují postavit i další potřebné provozy spojené s odpadovým hospodářstvím hlavního města. Vzhledem ke kapacitě, kterou Praha pro zpracování gastroodpadů bude v budoucnu potřebovat, se nabízí prostor pro další bioplynovou stanici s využitím technologie polosuché fermentace a pro kompostárnu. 

„Při zpracování gastroodpadů z hlavního města jsme nyní kapacitně i cenově závislí na externích koncových zařízeních ve Středočeském a Ústeckém kraji. Od akvizice bioplynové stanice v Chrástu si slibujeme garantovanou zpracovatelskou kapacitu, a tudíž i vyšší míru soběstačnosti. Díky tomu a díky kratší dojezdové vzdálenosti svozových vozů než v současnosti budeme schopni pro Prahu dlouhodobě zajistit efektivnější využití gastroodpadů,“ popsal tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

„Hlavní město bude mít svoji komunální bioplynovou stanici, zařadíme se tak mezi významná evropská města jako Vídeň, Oslo či Milano, kde jsou tato zařízení nedílnou součástí městského ekosystému nakládání s odpady,“ dodal.

Město plánuje také spuštění bioplynové stanice v Ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově, která bude při čištění vody produkovaný bioplyn upravovat na využitelný biometan.

V minulosti město plánovalo stavbu nové bioplynové stanice v areálu spalovny odpadu v Malešicích. Podle Plamínkové s tím magistrát již nepočítá a zaměří se na rozvoj areálu v Chrástu. V Malešicích by podle ní byla stavba zařízení komplikovaná kvůli odporu místních obyvatel, kterým se nelíbilo už vybudování kompostárny. Nová stanice by podle ní navíc vyšla na vyšší stovky milionů korun.


Autor: Hla

Praha si připomněla výročí 404 let od popravy 27 českých pánů

22. června 2025 v 15:01

Na Staroměstském náměstí v centru Prahy se v sobotu uskutečnil pietní akt k uctění památky 27 českých pánů, rytířů a měšťanů, kteří byli v roce 1621 popraveni po porážce stavovského povstání. Památku obětí si společně připomněli zástupci hlavního města, historických spolků, armády i veřejnosti....

Praha 7 si připomene památku Milady Horákové, bude i rozdávat její plakáty

21. června 2025 v 08:37

Praha 7 si v příštím týdnu několika akcemi připomene 75. výročí justiční vraždy Milady Horákové. Informoval o tom mluvčí městské části Martin Vokuš.

Další články
Nahoru