Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha získá v prosinci od projektantů technickou studii k Radlické radiále
Pohled na západní portál tunelu Butovice a prostor MÚK Butovice. Vizualizace: PUDIS & SATRA & ARTOO / mestskyokruh.info

Praha získá v prosinci od projektantů technickou studii k Radlické radiále

Radlická radiála, která má propojit vnitřní a vnější silniční okruh na jihozápadě metropole, má už čtyři roky podanou žádost o vydání územního rozhodnutí. Kvůli podané námitce systémové podjatosti je stavební řízení nyní pozastavené. Práce na přípravě důležité stavby nestojí. Město vykupuje potřebné pozemky a brzy získá od projektantů technickou studii, která prověřuje možnosti různých úprav radiály, jak je požadují připomínkující občané. Server Pražský patriot o tom informovali mluvčí magistrátu Vít Hofman a projektový manažer společnost PUDIS Aleš Merta.

Od října 2017 je na stavebním úřadě městské části Praha 5 podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Radlické radiále. V rámci tohoto řízení bylo úřadu více než 300 připomínek veřejnosti, většinou náměty na úpravu technického řešení projektu a dále byla vznesena i takzvaná námitka systémové podjatosti. 

„Po procesním vypořádání námitky byla vznesena druhá, jejíž vypořádání momentálně pokračuje a tím pádem je územní řízení v současné době pozastavené,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Tuto druhou námitku podali odporující účastníci územního řízení v první polovině letošního roku. 

„Do doby vypořádání této námitky nelze vydat územní rozhodnutí,“ vysvětlil Hofman.

Aktuálně společnost PUDIS pro hlavní město dokončuje technickou studii, jejímž cílem je prověřit možnosti různých úprav Radlické radiály v úseku mezi mimoúrovňovými křižovatkami Bucharova a Butovice. 

„Zadání studie vychází vstříc požadavku místních obyvatel, kteří požadují například zakrytí radiály mezi křižovatkami Bucharova a Řeporyjská či zrušení estakády nad křižovatkou Řeporyjská. Výsledky studie budeme mít k dispozici do konce letošního roku,“ sdělil projektový manažer společnosti Aleš Merta. 

„Po dokončení studie seznámíme s jejími výsledky zástupce hlavního města Prahy. Po jejím vyhodnocení ze strany města by měla být představena také široké veřejnosti. Věříme, že se díky tomu konečně podaří s přípravou radiály, která je důležitá pro desetitisíce obyvatel Jihozápadního Města, nějak postoupit,“ dodal.

Podle mluvčího magistrátu Hofmana hlavní město předpokládá, že pracovní koncept studie odevzdán společnost letos v prosinci. Tento koncept následně bude diskutován s orgány státní správy, včetně městské části Praha 5.

Podle Hofmana bude čistopis studie následně dopracován a dojde k seznámení veřejnosti prostřednictvím webových stránek radlickaradiala.info, eventuálně na k tomu účelu svolaném jednání pracovní skupiny. 

Zadání studie podle Hofmana částečně vycházelo z pracovní skupiny pro Radlickou radiálu, která byla složena ze zástupců občanských sdružení z oblasti Jinonic a Butovic, zástupce vedení hlavního města Prahy, zástupců politických vedení městských částí Praha 5 a Praha 13, zástupců Institutu plánovaní a rozvoje hl. m. Prahy, zástupců projektantů Radlické radiály a zástupců odboru investičního pražského magistrátu. 

„Součástí zadání je celkové prověření Radlické radiály v úseku mimoúrovňové křižovatky Bucharova a mimoúrovňové křižovatky Řeporyjská, v rámci kterého se řeší i alternativní možnost zakrytí radiály v tomto úseku a úprava estakády na mimoúrovňové křižovatce Řeporyjská,“ sdělil. 

Příprava projektu Radlické radiály je v současné době závislá na vydání územního rozhodnutí. Po vydání územního rozhodnutí vedení města rozhodne o rozsahu a způsobu zapracování doprovodných studií do dokumentace Radlické radiály. 

Poté bude pokračovat příprava projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení. Současně s těmito procesy jsou řešena majetkoprávní vyrovnání pozemků v trvalých a dočasných záborech budoucí stavby.

Například minulý týden pražští radní schválili výkup pětice pozemků potřebných pro stavbu radiály. Za pozemky o souhrnné rozloze zhruba 4760 metrů zaplatí hlavní město dohromady 16,2 milionu korun. 

Zhruba 5,5 kilometru dlouhá Radlická radiála má podle původního projektu zahrnovat pět mimoúrovňových křižovatek a tři tunely, polovina trasy má podle dřívějších plánů vést pod zemí. 

Původní odhad nákladů je 14 miliard korun, zvažované úpravy by stavbu prodražily, uvedla ČTK.


Autor: Jan Puci

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Větší bezpečnost v okolí Táborské ulice

7. června 2024 v 08:59

Připravované změny v Táborské ulici zajistí větší bezpečnost pro chodce, a především pro školáky. Na veřejném setkání představila radnice Prahy 4 obyvatelům základní změny, které v místě a blízkém okolí přispějí k lepší přehlednosti na komunikacích, a přinesou tak větší...

Omezení provozu odboru dopravně správních agend Prahy 1

7. června 2024 v 08:25

Ve dnech 11 až 14. června a 17. až 18. června bude z důvodu stěhování pro veřejnost uzavřen odbor dopravně správních agend ÚMČ Praha 1 – výdejna parkovacích oprávnění a přestupkové pracoviště. Radnice o tom informuje na svých stránkách.

Parkování v Nových Butovicích za 50 korun

6. června 2024 v 07:53

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Práce na novém mostě omezí provoz v Praze 4

3. června 2024 v 11:09

Stavební práce na výstavbě nového mostu mezi Smíchovem a Podolím od začátku června do konce listopadu výrazně zkomplikují provoz nejen na Podolském nábřeží, ale také v Jeremenkově ulici a především na křižovatce Dvorce.

Na zastávce Branické náměstí je nový přístřešek

2. června 2024 v 16:43

V pátek začal cestujícím sloužit v Praze 4 nový přístřešek na autobusové zastávce Branické náměstí. Na sociálních sítích i tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Praha 6: Setkání na téma dopravy ve Vokovicích

1. června 2024 v 10:54

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve zájemce z řad veřejnosti na společné jednání na téma dopravy ve Vokovicích.

Další články
Nahoru