Dnes Středa - obcasny-dest 6°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 6°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha získá v prosinci od projektantů technickou studii k Radlické radiále
Pohled na západní portál tunelu Butovice a prostor MÚK Butovice. Vizualizace: PUDIS & SATRA & ARTOO / mestskyokruh.info

Praha získá v prosinci od projektantů technickou studii k Radlické radiále

Radlická radiála, která má propojit vnitřní a vnější silniční okruh na jihozápadě metropole, má už čtyři roky podanou žádost o vydání územního rozhodnutí. Kvůli podané námitce systémové podjatosti je stavební řízení nyní pozastavené. Práce na přípravě důležité stavby nestojí. Město vykupuje potřebné pozemky a brzy získá od projektantů technickou studii, která prověřuje možnosti různých úprav radiály, jak je požadují připomínkující občané. Server Pražský patriot o tom informovali mluvčí magistrátu Vít Hofman a projektový manažer společnost PUDIS Aleš Merta.

Od října 2017 je na stavebním úřadě městské části Praha 5 podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Radlické radiále. V rámci tohoto řízení bylo úřadu více než 300 připomínek veřejnosti, většinou náměty na úpravu technického řešení projektu a dále byla vznesena i takzvaná námitka systémové podjatosti. 

„Po procesním vypořádání námitky byla vznesena druhá, jejíž vypořádání momentálně pokračuje a tím pádem je územní řízení v současné době pozastavené,“ sdělil serveru Pražský patriot mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Tuto druhou námitku podali odporující účastníci územního řízení v první polovině letošního roku. 

„Do doby vypořádání této námitky nelze vydat územní rozhodnutí,“ vysvětlil Hofman.

Aktuálně společnost PUDIS pro hlavní město dokončuje technickou studii, jejímž cílem je prověřit možnosti různých úprav Radlické radiály v úseku mezi mimoúrovňovými křižovatkami Bucharova a Butovice. 

„Zadání studie vychází vstříc požadavku místních obyvatel, kteří požadují například zakrytí radiály mezi křižovatkami Bucharova a Řeporyjská či zrušení estakády nad křižovatkou Řeporyjská. Výsledky studie budeme mít k dispozici do konce letošního roku,“ sdělil projektový manažer společnosti Aleš Merta. 

„Po dokončení studie seznámíme s jejími výsledky zástupce hlavního města Prahy. Po jejím vyhodnocení ze strany města by měla být představena také široké veřejnosti. Věříme, že se díky tomu konečně podaří s přípravou radiály, která je důležitá pro desetitisíce obyvatel Jihozápadního Města, nějak postoupit,“ dodal.

Podle mluvčího magistrátu Hofmana hlavní město předpokládá, že pracovní koncept studie odevzdán společnost letos v prosinci. Tento koncept následně bude diskutován s orgány státní správy, včetně městské části Praha 5.

Podle Hofmana bude čistopis studie následně dopracován a dojde k seznámení veřejnosti prostřednictvím webových stránek radlickaradiala.info, eventuálně na k tomu účelu svolaném jednání pracovní skupiny. 

Zadání studie podle Hofmana částečně vycházelo z pracovní skupiny pro Radlickou radiálu, která byla složena ze zástupců občanských sdružení z oblasti Jinonic a Butovic, zástupce vedení hlavního města Prahy, zástupců politických vedení městských částí Praha 5 a Praha 13, zástupců Institutu plánovaní a rozvoje hl. m. Prahy, zástupců projektantů Radlické radiály a zástupců odboru investičního pražského magistrátu. 

„Součástí zadání je celkové prověření Radlické radiály v úseku mimoúrovňové křižovatky Bucharova a mimoúrovňové křižovatky Řeporyjská, v rámci kterého se řeší i alternativní možnost zakrytí radiály v tomto úseku a úprava estakády na mimoúrovňové křižovatce Řeporyjská,“ sdělil. 

Příprava projektu Radlické radiály je v současné době závislá na vydání územního rozhodnutí. Po vydání územního rozhodnutí vedení města rozhodne o rozsahu a způsobu zapracování doprovodných studií do dokumentace Radlické radiály. 

Poté bude pokračovat příprava projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení. Současně s těmito procesy jsou řešena majetkoprávní vyrovnání pozemků v trvalých a dočasných záborech budoucí stavby.

Například minulý týden pražští radní schválili výkup pětice pozemků potřebných pro stavbu radiály. Za pozemky o souhrnné rozloze zhruba 4760 metrů zaplatí hlavní město dohromady 16,2 milionu korun. 

Zhruba 5,5 kilometru dlouhá Radlická radiála má podle původního projektu zahrnovat pět mimoúrovňových křižovatek a tři tunely, polovina trasy má podle dřívějších plánů vést pod zemí. 

Původní odhad nákladů je 14 miliard korun, zvažované úpravy by stavbu prodražily, uvedla ČTK.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Další články
Nahoru