dnes
Čtvrtek - skorojasno
26°C
zítra
Pátek - jasno
28°C
pozítří
Sobota - jasno
30°C
Praha získá Sametový most, dílo bude hotovo na jaře
Takto bude vypadat Sametový most příští rok na jaře. Vizualizace: Petr Sís / P1

Praha získá Sametový most, dílo bude hotovo na jaře

Zeď na Kampě u Vltavy dostane novou podobu od světově proslulého výtvarníka a ilustrátora Petra Síse, jehož díla zdobí veřejný prostor v New Yorku, Lisabonu, Kapském městě nebo na letišti Václava Havla v Praze. „Sametový most” začal vznikat u příležitosti výročí sametové revoluce a obrazově pojednává o historii Československa mezi lety 1918 a 1989. Dílo bude dokončeno příští rok na jaře. 

Nejnovější výtvarný Sísův počin znázorňuje Karlův most. Do oblouků mostu autor umístil 12 obrazů, které symbolickým jazykem vypráví o historii Československa v letech 1918 až 1989. 

sametovy-most-sis-1 Na zeď na Kampě byly dnes nainstalovány dvě desky z originálních kachliček, jedna zobrazuje Tomáše Garrigua Masaryka a druhá Václava Havla v kresleném provedení Petra Síse. Kromě toho je na zdi umístěna až do konce roku vizualizace části díla na závěsném baneru. Hotové dílo bude instalováno příští rok na jaře po nutné rekonstrukci zdi.

O vznik díla se přičinil filantrop irského původu Bill Shipsey, zakladatel iniciativy Art for Amnesty, odnože lidskoprávní organizace Amnesty International. Shipsey po celém světě zapojuje významné umělce do propagace témat spojených s dodržováním lidských práv a rozvojem demokracie.

Spolupracoval na projektech po celém světě s osobnostmi jako je Nelson Mandela, Joan Baez, Bono Vox, Peter Gabriel, U2, Sting Yoko Ono, Paul Simon, John Legend, z výtvarníků často spolupracuje právě s Petrem Sísem.  

Jako obdivovatel prvního českého prezidenta se Shipsey také zasazuje o instalaci takzvaných laviček Václava Havla po světě.

sametovy-most-sis-2 „U příležitosti výročí třiceti let od této celosvětově významné události je nám ctí zprostředkovat Praze tenhle umělecký dar všem statečným ženám a mužům, díky kterým se revoluce uskutečnila. Doufáme, že Sametový most bude místním i návštěvníkům připomínat, že svoboda a lidská práva zkrátka nejsou samozřejmostí a musí být chráněny dnes a denně,” uvedl Bill Shipsey.

Petr Sís, který střídavě žije v New Yorku a v Praze v Nerudově ulici na Malé Straně, má z realizace projektu radost. „Jsem rád, že se zrovna tahle zeď v podstatě přemění na most. Některé prvky díla ještě dodělávám a i proto, že se se sem tak rád vracím, si dávám opravdu záležet na každé tečce,“ uvedl.

Hlavní město dílo dostává darem od partnerů, náklady na realizaci ze tří čtvrtin pokryjí dary soukromých osob, jedna čtvrtina má být financována veřejnou sbírkou. 


Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

Včera ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

Včera v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

4. srpna 2020 v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Další články
Nahoru