Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 6°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha získá Sametový most, dílo bude hotovo na jaře
Takto bude vypadat Sametový most příští rok na jaře. Vizualizace: Petr Sís / P1

Praha získá Sametový most, dílo bude hotovo na jaře

Zeď na Kampě u Vltavy dostane novou podobu od světově proslulého výtvarníka a ilustrátora Petra Síse, jehož díla zdobí veřejný prostor v New Yorku, Lisabonu, Kapském městě nebo na letišti Václava Havla v Praze. „Sametový most” začal vznikat u příležitosti výročí sametové revoluce a obrazově pojednává o historii Československa mezi lety 1918 a 1989. Dílo bude dokončeno příští rok na jaře. 

Nejnovější výtvarný Sísův počin znázorňuje Karlův most. Do oblouků mostu autor umístil 12 obrazů, které symbolickým jazykem vypráví o historii Československa v letech 1918 až 1989. 

sametovy-most-sis-1 Na zeď na Kampě byly dnes nainstalovány dvě desky z originálních kachliček, jedna zobrazuje Tomáše Garrigua Masaryka a druhá Václava Havla v kresleném provedení Petra Síse. Kromě toho je na zdi umístěna až do konce roku vizualizace části díla na závěsném baneru. Hotové dílo bude instalováno příští rok na jaře po nutné rekonstrukci zdi.

O vznik díla se přičinil filantrop irského původu Bill Shipsey, zakladatel iniciativy Art for Amnesty, odnože lidskoprávní organizace Amnesty International. Shipsey po celém světě zapojuje významné umělce do propagace témat spojených s dodržováním lidských práv a rozvojem demokracie.

Spolupracoval na projektech po celém světě s osobnostmi jako je Nelson Mandela, Joan Baez, Bono Vox, Peter Gabriel, U2, Sting Yoko Ono, Paul Simon, John Legend, z výtvarníků často spolupracuje právě s Petrem Sísem.  

Jako obdivovatel prvního českého prezidenta se Shipsey také zasazuje o instalaci takzvaných laviček Václava Havla po světě.

sametovy-most-sis-2 „U příležitosti výročí třiceti let od této celosvětově významné události je nám ctí zprostředkovat Praze tenhle umělecký dar všem statečným ženám a mužům, díky kterým se revoluce uskutečnila. Doufáme, že Sametový most bude místním i návštěvníkům připomínat, že svoboda a lidská práva zkrátka nejsou samozřejmostí a musí být chráněny dnes a denně,” uvedl Bill Shipsey.

Petr Sís, který střídavě žije v New Yorku a v Praze v Nerudově ulici na Malé Straně, má z realizace projektu radost. „Jsem rád, že se zrovna tahle zeď v podstatě přemění na most. Některé prvky díla ještě dodělávám a i proto, že se se sem tak rád vracím, si dávám opravdu záležet na každé tečce,“ uvedl.

Hlavní město dílo dostává darem od partnerů, náklady na realizaci ze tří čtvrtin pokryjí dary soukromých osob, jedna čtvrtina má být financována veřejnou sbírkou. 


Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Dnes ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Další články
Nahoru