dnes
Čtvrtek - zatazeno
16°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
15°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
16°C
Praha získá Sametový most, dílo bude hotovo na jaře
Takto bude vypadat Sametový most příští rok na jaře. Vizualizace: Petr Sís / P1

Praha získá Sametový most, dílo bude hotovo na jaře

Zeď na Kampě u Vltavy dostane novou podobu od světově proslulého výtvarníka a ilustrátora Petra Síse, jehož díla zdobí veřejný prostor v New Yorku, Lisabonu, Kapském městě nebo na letišti Václava Havla v Praze. „Sametový most” začal vznikat u příležitosti výročí sametové revoluce a obrazově pojednává o historii Československa mezi lety 1918 a 1989. Dílo bude dokončeno příští rok na jaře. 

Nejnovější výtvarný Sísův počin znázorňuje Karlův most. Do oblouků mostu autor umístil 12 obrazů, které symbolickým jazykem vypráví o historii Československa v letech 1918 až 1989. 

sametovy-most-sis-1 Na zeď na Kampě byly dnes nainstalovány dvě desky z originálních kachliček, jedna zobrazuje Tomáše Garrigua Masaryka a druhá Václava Havla v kresleném provedení Petra Síse. Kromě toho je na zdi umístěna až do konce roku vizualizace části díla na závěsném baneru. Hotové dílo bude instalováno příští rok na jaře po nutné rekonstrukci zdi.

O vznik díla se přičinil filantrop irského původu Bill Shipsey, zakladatel iniciativy Art for Amnesty, odnože lidskoprávní organizace Amnesty International. Shipsey po celém světě zapojuje významné umělce do propagace témat spojených s dodržováním lidských práv a rozvojem demokracie.

Spolupracoval na projektech po celém světě s osobnostmi jako je Nelson Mandela, Joan Baez, Bono Vox, Peter Gabriel, U2, Sting Yoko Ono, Paul Simon, John Legend, z výtvarníků často spolupracuje právě s Petrem Sísem.  

Jako obdivovatel prvního českého prezidenta se Shipsey také zasazuje o instalaci takzvaných laviček Václava Havla po světě.

sametovy-most-sis-2 „U příležitosti výročí třiceti let od této celosvětově významné události je nám ctí zprostředkovat Praze tenhle umělecký dar všem statečným ženám a mužům, díky kterým se revoluce uskutečnila. Doufáme, že Sametový most bude místním i návštěvníkům připomínat, že svoboda a lidská práva zkrátka nejsou samozřejmostí a musí být chráněny dnes a denně,” uvedl Bill Shipsey.

Petr Sís, který střídavě žije v New Yorku a v Praze v Nerudově ulici na Malé Straně, má z realizace projektu radost. „Jsem rád, že se zrovna tahle zeď v podstatě přemění na most. Některé prvky díla ještě dodělávám a i proto, že se se sem tak rád vracím, si dávám opravdu záležet na každé tečce,“ uvedl.

Hlavní město dílo dostává darem od partnerů, náklady na realizaci ze tří čtvrtin pokryjí dary soukromých osob, jedna čtvrtina má být financována veřejnou sbírkou. 


Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

Včera ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Praha bude do půlky listopadu přijímat nabídky na prodej ubytovacích zařízení a bytových domů

Včera ve 14:51

Záměr hlavního města nakoupit ve veřejné soutěži objekty k ubytování lidí z řad podporovaných profesí a osob v sociální tísni byl již zveřejněn na úřední desce.

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

20. října 2020 v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

20. října 2020 v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Praha 4: Park Jezerka bude krásnější. Zapojte se do ankety

19. října 2020 v 16:57

Praha 4 připravuje postupnou revitalizaci unikátního parku Jezerka, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Další články
Nahoru