Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha získá část sbírky sochaře Sekala, budou v Museu Kampa
Sbírka bude vystavena v Museu Kampa. Foto: archiv PCT

Praha získá část sbírky sochaře Sekala, budou v Museu Kampa

Praha získá do vlastnictví zhruba stovku uměleckých děl významného českého umělce druhé poloviny 20. století, sochaře, malíře a překladatele Zbyňka Sekala. Umělecké předměty městu odkázala výtvarníkova manželka Marie Sekal, která loni v říjnu zemřela. Lidé díla budou moci za zhruba dva roky vidět v Museu Kampa. Novinářům to po jednání pražských radních řekl náměstek pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09).

Hlavní město získalo z pozůstalosti po zemřelé Marii Sekal uměleckou sbírku obrazů a soch. Jedná se především o díla, která vytvořil její manžel, významný český sochař, malíř a překladatel Zbyněk Sekal. Marie Sekal hlavnímu městu odkázala celkem 102 předmětů. Umělecké předměty bude spravovat Museum Kampa, jak si zemřelá přála.

Marie Sekal se narodila 12. prosince 1943 a zemřela 1. října 2023 ve Vídni. Ve své závěti odkázala městu Praze ze své pozůstalosti 30 procent všech uměleckých předmětů. Jedná se o obrazy, sochy, materiálové obrazy či jiné práce na papíře, které vytvořil její manžel Zbyněk Sekal.

 „Jsem rád, že se podařilo naplnit přání paní Marie Sekal a hlavní město Praha přijme do svého majetku část její pozůstalosti. Ta ve své závěti odkázala Praze 102 soch a předmětů po svém zesnulém manželovi, významném výtvarníkovi Zbyňku Sekalovi. Majetek bude převzat v zahraničí a přesunut do Prahy. Cílem je zajistit, aby se tato výjimečná díla stala majetkem veřejným a vystavovaným, a ne soukromým s vidinou zpeněžení,“ uvedl náměstek primátora Prahy pro kulturu, cestovní ruch, péči o památky, výstavnictví a animal welfare Jiří Pospíšil (TOP 09).

Přijetí pozůstalosti v pondělí schválili pražští radní. S přijetím dědictví jsou spojeny procesní náklady vzniklé v pozůstalostním řízení, a to soudní poplatky ve výši 600 000 korun, které budou hrazeny z rozpočtu Prahy.

Marie Sekal část sbírky věnovala také české Národní galerii v Praze, Muzeu umění v Olomouci, Západočeskému muzeu v Plzni, Grafické sbírce Albertina Vídeň, Vídeňskému muzeu (Wien Museum) ve Vídni, Rakouské galerii ve vídeňském Belvederu a Slovenské národní galerii.

Zbyněk Sekal (1923 až 1998), který byl překladatelem náročných německých textů a předním představitelem knižní grafiky, žil od roku 1970 ve vídeňskému exilu. Podle odborníků patří k umělcům středoevropské modernistické generace 60. let. Jeho dílo vznikalo v širokém časovém rozpětí od přelomu 30. a 40. let až do roku 1997.


Autor: puc

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru