Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha zažívá boom včelařství, v metropoli je skoro pět tisíc včelstev
Včely mívají v centru Prahy zázemí i na střechách. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha zažívá boom včelařství, v metropoli je skoro pět tisíc včelstev

Český svaz včelařů (ČSV) eviduje v Praze 4 849 včelstev na 849 stanovištích a 667 včelařů. Oblíbené je střešní včelaření, úly jsou umístěny už na desítkách míst včetně budovy magistrátu či obchodních center. Zájem o chov včel roste nejen u jednotlivců, ale i u firem a institucí. Informoval o tom Richard Těhník z ČSV.

„V centru města je takový způsob vedení včelstev velmi atraktivní, ba přímo návodný vzhledem k tomu, že konvenční prostory jsou zpravidla nepříliš dobře dostupné. Takové umístění vyhovuje tedy nejen včelařům, ale soudě z tradičně dobrých výsledků včelařů i včelám. I v centru města a v doletové vzdálenosti jsou dobré možnosti snůšky. To se na kondici a výnosu včelstva vždy pozitivně projeví,“ vysvětlil Těhník z Českého svazu včelařů (ČSV).

„Včelařství je v poslední době u našich klientů velmi oblíbené. Nabízíme jim střešní i zahradní včelaření a v současné době například spravujeme šest včelích úlů na střeše obchodního domu na Žižkově,“ řekl Roman Lipovský, facility manažer společnosti ABIS, která se zabývá integrovanou správou budov.

Umístění úlů ale není vždy jednoduché – je třeba zohlednit okolí budovy, množství kvetoucích stromů a keřů a další faktory. „Je také třeba společně s včelaři prověřit vhodnost umístění z hlediska ochrany včelstva před větrem, sluncem a chladem. Vše samozřejmě konzultujeme s Českým svazem včelařů,“ dodal Lipovský.

Střešní stanoviště pro chov jsou například na skladu dekorací Národního divadla, Tančícím domě nebo budově ústředí Státní veterinární správy.

Včely se v Praze tradičně chovaly v městských čtvrtích se zahradami, vnitrobloky a starší zástavbou rodinných domů. Oblíbené lokality jsou například Petřín a další zelené plochy a parky na levém břehu Vltavy nebo také okrajové části metropole, kde charakter zástavby nabízí snůšku ze zahrad i polních květin. Právě Praha je pro včelaře i včely atraktivní silnou různorodostí snůškových zdrojů, na rozdíl od jiných lokalit s monokulturními plochami.

V posledních letech včelařství proniká také víc do centra města. „Indukuje se relativně dost zájemců o včelaření, pro které je motivem právě péče o přírodu a ekologii. U firem je snad patrné větší zaměření na poselství takové činnosti směrem k veřejnosti, než je tomu u soukromého sektoru,“ řekl Těhník.

Střešní včelaři musí více dbát na bezpečnost, aby se včely nerojily, nebo aby úl nespadl mezi lidi dolů na ulici. Měly by také být v závětří. Včelám se obecně nelíbí alkohol a silné voňavky, jsou také neklidnější před bouří. Rádius snůšky mají včely kolem pěti kilometrů, takže bez problémů v centru Prahy doletí na Petřín nebo až do Stromovky.

Právě instituce a firmy si uvědomují potenciál nevyužitých střech rozlehlých budov a chtějí ho využívat pro umisťování včelích úlů. „Vždy se snažíme na začínající včelaře apelovat, aby dobře promysleli, co činí a jaké na takovou činnost mají zdroje nebo odborné kompetence. Pokud si člověk není zcela jistý svým rozhodnutím, lze životnímu prostředí pomoci i jinými aktivitami,” dodal Těhník.


Autor: Jan Puci

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru