Dnes Pondělí - zatazeno 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha zažila nejklidnější silvestr za poslední roky
V záchranářském kamionu Golem, který jako každý rok stál na Václavském náměstí, zdravotníci tentokrát neošetřili ani jednoho pacienta. Foto: ZZS HMP

Praha zažila nejklidnější silvestr za poslední roky

Příchod nového roku byl v Praze vzhledem k současným omezením kvůli epidemii koronaviru mimořádně klidný. Hasiči do jedné hodiny po půlnoci likvidovali 17 menších požárů souvisejících se silvestrovskými oslavami a mluví o nejklidnějším silvestru za posledních deset let.

Podobnou zkušenost mají záchranáři, kteří zažili běžnou noční službu, s oslavami a použití zábavní pyrotechniky souviselo 12 výjezdů. Žádné zásadní problémy, konflikty či masivní porušování vládních nařízení neeviduje do půlnoci ani policie.

Hasiči dnes uvedli, že tento silvestr byl z jejich pohledu nejklidnější za poslední desetiletí. „Do 01:00 hodiny evidujeme 17 požárů v souvislosti s pyrotechniku. Naštěstí se jedná o menší požáry křoví a zbytků pyrotechniky. V Řeporyjích jsme zlikvidovali požár dřevěných palet na ploše deset krát pět metrů," uvedli na twitteru.

První výjezd roku 2021 měla hasičská stanice na Chodově, která vyjížděla čtyři minuty po půlnoci k požáru živého plotu v Plenčíkově ulici.

Například loni pražští hasiči během noci z 31. prosince na 1. ledna vyjížděli k 57 převážně menším požárům způsobeným zábavní pyrotechnikou, záchranáři za noční směnu zaznamenali 255 zásahů.

Na rozdíl od minulých let, kdy v centru Prahy slavily příchod nového roku tisíce lidí, Čechů i zahraničních turistů, byly večer a v noci ulice kolem Václavského a Staroměstského náměstí vzhledem k restrikcím a omezenému cestování téměř prázdné. Vidět byli hlavně hlídkující policisté a strážníci nebo připravení zdravotníci.

Záchranná služba tak letos nemusela využít velkokapacitní Golem určený například pro hromadná neštěstí, a po půlnoci ho začala balit. Posilové posádky nicméně fungují celou noc.

Záchranáři během silvestrovské noční směny řešili přes stovku událostí, v souvislosti s oslavami měli 12 výjezdů. „Nechceme to zakřiknout, ale vypadá to na jeden z nejklidnějších silvestrů, co pamatujeme," uvedla pražská záchranná služba dvě hodiny po půlnoci na twitteru.

Policii v hlavním městě na silvestra zaměstnala hlavně večerní demonstrace proti vládním opatřením na Václavském náměstí. Několik demonstrantů prostor před sochou svatého Václava odmítalo opustit, policisté při protestu zajistili tři z nich.

Poté nemusela řešit žádné vážnější incidenty, řekla ČTK před 01:00 mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Policie ČR na twitteru poděkovala lidem za to, že to vydrželi a neslavili silvestra na ulicích. „I když jsme vás o to prosili, byla pro nás silvestrovská noc bez lidí smutná premiéra. Nechť se příští rok neopakuje," uvedli policisté spolu s novoročním přáním.

Silvestrovské oslavy letos nejen v Česku poznamenal koronavirus. V zemi jsou zavřené restaurace či bary, platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti a od 21:00 do páté hodiny ráno až na výjimky zákaz vycházení.

Na veřejnosti se smí scházet maximálně dva lidi, kteří nepatří do jedné domácnosti. Praha navíc na řadě míst zakázala používání zábavní pyrotechniky, městem se přesto celý večer rozléhaly petardy a nebe rozsvěcovaly světlice či malé ohňostroje.

Hasiči předem varovali lidi, aby neodpalovali pyrotechniku z balkonů či oken, protože hrozí požáry bytů, aut či kontejnerů.


Autor: ČTK

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru