dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Praha zažije blackout. Kvůli obrovskému výpadku proudu odjeli zástupci Prahy do Slovinska
Loni v červnu došlo k explozi trafostanice u rozvodny Šeberov. Rozsáhlý výpadek proudu kvůli tomu postihl především jižní část Prahy. Foto: Daniel Tóth

Praha zažije blackout. Kvůli obrovskému výpadku proudu odjeli zástupci Prahy do Slovinska

Zástupci Prahy zamířili v sobotu do Slovinska, kde je kvůli sněhové kalamitě a mrazům přibližně pět procent obyvatel bez proudu. Získají zde poznatky z této mimořádné situace a průběhu řešení, které pak využijí na konci února, kdy v Praze proběhne doposud nevídané cvičení.

Na inspekční cestu do slovinské Lublaně odjel ředitel odboru bezpečnosti a krizového řízení Magistrátu hlavního města Prahy Josef Juránek a ředitel Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Jaromír Pešek.

Ve středu 26. února ráno se uskuteční simulace výpadku proudu v celé Praze a části středních Čech. Vítr zpřetrhá dráty vedoucí do transformačních stanic u Prahy. Krizový štáb se sejde v osm ráno a bude koordinovat práci složek záchranného systému. Složky budou 12 hodin řešit velké množství problémů, které výpadek způsobí. Štáb také dostane několik tajných úkolů.

Zkouška připravenosti Prahy na blackout, která doposud v takovém měřítku v České republice neproběhla, se nijak nedotkne života Pražanů.  Cvičení bude simulované.

Praha chce zjistit, co vše by při výpadku elektřiny mohlo nastat, jak spolupracují složky záchranného systému, jaká je informovanost občanů. A také, co hlavní město dokáže řešit vlastními silami a s čím bude muset pomoci stát, případně Evropská unie.

Velký výpadek proudu zažila Praha loni v červnu. Kvůli požáru transformátoru chodovské rozvodny byla bez proudu několik hodin zhruba třetina metropole.


Další články
Nahoru