Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - zatazeno 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha zavádí Blacklist, databáze odhalí nespolehlivé dodavatele
Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Praha zavádí Blacklist, databáze odhalí nespolehlivé dodavatele

Praha nově zavádí takzvaný Blacklist, interní databázi nespolehlivých dodavatelů veřejných zakázek. V databázi se tak objeví dodavatelé, kteří při plnění veřejných zakázek nesplní smluvní závazky. Rozhodli o tom radní na svém pondělním jednání a informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Cílem je výběr kvalitnějších dodavatelů zakázek a správné plnění soutěžních a smluvních podmínek.

Dodavatelé, kteří při plnění veřejných zakázek nesplní smluvní závazky vůči hlavnímu městu, jeho příspěvkovým organizacím či Městské policii Praha, se nyní objeví v databázi nespolehlivých dodavatelů. 

 

Funkcionalita Blacklistu je dostupná na jednotném profilu zadavatele Tender arena, samotný Blacklist bude vytvořen s prvním záznamem o nespolehlivosti dodavatele a postupně doplňován. V návaznosti byla vypracována také metodika zařazování nespolehlivých dodavatelů na Blacklist, která obsahuje přesné návodné postupy a informace. 

Za nespolehlivé mohou být podle Hofmana označeni ti dodavatelé, kteří se dopustili vůči Praze závažných nebo dlouhodobých pochybení, případně podvodného jednání například při plnění dřívějšího smluvního vztahu či v rámci realizace zadávacího řízení v posledních třech letech nebo za dobu delší. 

 

„Výhodou Blacklistu je rychlé sdílení informací o pochybeních mezi Prahou a jejími organizacemi včetně důkazních dokumentů. V případě, že se hříšník přihlásí do určité soutěže přes profil zadavatele, administrátor zakázky dostane automatické upozornění a bude muset rozhodnout, zda daného dodavatele ze zadávacího řízení vyloučí,“ uvedl pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti). 

 

Blacklist podle něj slouží jako informační nástroj o spolehlivosti dodavatelů a účastníků v soutěžích o zakázky. Praze a jejím příspěvkovým organizacím nabídne přehlednou evidenci informací a dokumentace a poskytne jim důkazní podporu pro možné vyloučení dodavatele podle zákona. 

 

„Cílem Blacklistu je výběr kvalitnějších dodavatelů zakázek a jejich motivace k řádnému plnění soutěžních a smluvních podmínek. Jelikož jde o nový nástroj, bude jeho fungování pravidelně hodnoceno a případně upravováno,“ dodal radní. 

 

Zavedením Blacklistu byl podle něj splněn další úkol z Protikorupční strategie hl. m. Prahy 2022–2027, která byla schválena zastupitelstvem loni v září. 

 


Autor: Karel Netolický

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru