Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha zavádí Blacklist, databáze odhalí nespolehlivé dodavatele
Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Praha zavádí Blacklist, databáze odhalí nespolehlivé dodavatele

Praha nově zavádí takzvaný Blacklist, interní databázi nespolehlivých dodavatelů veřejných zakázek. V databázi se tak objeví dodavatelé, kteří při plnění veřejných zakázek nesplní smluvní závazky. Rozhodli o tom radní na svém pondělním jednání a informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Cílem je výběr kvalitnějších dodavatelů zakázek a správné plnění soutěžních a smluvních podmínek.

Dodavatelé, kteří při plnění veřejných zakázek nesplní smluvní závazky vůči hlavnímu městu, jeho příspěvkovým organizacím či Městské policii Praha, se nyní objeví v databázi nespolehlivých dodavatelů. 

 

Funkcionalita Blacklistu je dostupná na jednotném profilu zadavatele Tender arena, samotný Blacklist bude vytvořen s prvním záznamem o nespolehlivosti dodavatele a postupně doplňován. V návaznosti byla vypracována také metodika zařazování nespolehlivých dodavatelů na Blacklist, která obsahuje přesné návodné postupy a informace. 

Za nespolehlivé mohou být podle Hofmana označeni ti dodavatelé, kteří se dopustili vůči Praze závažných nebo dlouhodobých pochybení, případně podvodného jednání například při plnění dřívějšího smluvního vztahu či v rámci realizace zadávacího řízení v posledních třech letech nebo za dobu delší. 

 

„Výhodou Blacklistu je rychlé sdílení informací o pochybeních mezi Prahou a jejími organizacemi včetně důkazních dokumentů. V případě, že se hříšník přihlásí do určité soutěže přes profil zadavatele, administrátor zakázky dostane automatické upozornění a bude muset rozhodnout, zda daného dodavatele ze zadávacího řízení vyloučí,“ uvedl pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti). 

 

Blacklist podle něj slouží jako informační nástroj o spolehlivosti dodavatelů a účastníků v soutěžích o zakázky. Praze a jejím příspěvkovým organizacím nabídne přehlednou evidenci informací a dokumentace a poskytne jim důkazní podporu pro možné vyloučení dodavatele podle zákona. 

 

„Cílem Blacklistu je výběr kvalitnějších dodavatelů zakázek a jejich motivace k řádnému plnění soutěžních a smluvních podmínek. Jelikož jde o nový nástroj, bude jeho fungování pravidelně hodnoceno a případně upravováno,“ dodal radní. 

 

Zavedením Blacklistu byl podle něj splněn další úkol z Protikorupční strategie hl. m. Prahy 2022–2027, která byla schválena zastupitelstvem loni v září. 

 


Autor: Karel Netolický

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru