Dnes Neděle - oblacno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 20°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha zaslala nové Sněmovně návrh novely ohledně platforem typu Airbnb
Vchod do dolní komory Parlamentu České republiky je ve Sněmovní ulici. Foto: Jan Puci

Praha zaslala nové Sněmovně návrh novely ohledně platforem typu Airbnb

Pražský magistrát zaslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) svůj návrh novely živnostenského zákona, která by umožnila samosprávám regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb přes platformy typu Airbnb. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Prahy Vít Hofman. Návrh město už před více než rokem poslalo předchozí Sněmovně, ta jej však nestihla projednat.

Praha má zákonodárnou iniciativu, a může tak předkládat vlastní zákonné úpravy. Předložený návrh by umožnil vedení města určit období, kdy by bylo ubytování tohoto typu zakázáno, a také omezit počet současně ubytovaných osob či určit maximální počet dní v roce, kdy by bylo možné byty pro tyto účely využívat.

„Věřím, že nově zvolená Poslanecká sněmovna bude jednak rychleji a mít dost politické vůle k tomu, aby naši novelu podpořila," uvedla radní Hana Marvanová (za STAN).

Krátkodobé ubytování zejména v centru metropole čelí dlouhodobě kritice místních obyvatel, městských částí a magistrátu kvůli tomu, že se obytné domy z velké části mění na hotely.

„Tisíce bytů slouží pouze turistům, což s sebou nese nejrůznější negativní důsledky počínaje nedostatkem nájemních bytů, přes změny v infrastruktuře historického centra města, bezpečnostní a hygienická rizika, obtěžování občanů hlukem, až po problémy s vymáháním dodržování platných právních předpisů," uvedla Marvanová.

Vedle Airbnb působí na českém trhu například Flipkey, House Trip nebo Vrbo. Ředitel městského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč letos v červenci uvedl, že podle dat zahraničních webů, které se zabývají analýzami krátkodobého ubytování, je v celé Praze pro tyto účely využíváno asi 13 600 bytů.

Stavební úřad Prahy 1 nedávno udělil prvnímu majiteli bytu poskytovaného přes Airbnb pokutu za jeho užívání v rozporu s kolaudací.


Autor: ČTK

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

Včera v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru