Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 16°C
Sobota 18. 9. 2021
Svátek má Kryštof
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha zaplatí více za opravu Šlechtovy restaurace, radní schválili dohodu
Opravená Šlechtova restaurace. Foto: Ricardalovesmonuments / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha zaplatí více za opravu Šlechtovy restaurace, radní schválili dohodu

Praha zaplatí firmě Pracom za první část rekonstrukce Šlechtovy restaurace 160,9 milionu korun s DPH, což je o asi 38 milionů více, než byla původní cena. Cena se zvýšila dodatky a požadavky firmy na vícepráce, z nichž většinu město uznalo. Dalších 20,8 milionu s daní magistrát zaplatí za vybudování přípojek, což je v důsledku uplatnění smluvní pokuty za opožděné dokončení naopak o zhruba dva miliony méně. Vyplývá to z dohod o narovnání, které včera schválili pražští radní. Oprava památky ve Stromovce začala na přelomu let 2017 a 2018, celkem má stát 290 milionů korun.

První část oprav, která byla dokončena v říjnu loňského roku, se týkala samotné historické budovy včetně obnovy fasád a restaurace původních štuků, maleb nebo grotty s kamennou kašnou.

Původní smluvní cena za tuto část byla podle dnes schváleného dokumentu 122,8 milionu korun, posledním dodatkem z loňského dubna se zvýšila na 150,1 milionu korun.

Společnost Pracom nicméně požadovala další peníze za vícepráce a celkem chtěla po městu 163,5 milionu. Město si na zhodnocení oprávněnosti nechalo zpracovat znalecký posudek, na jehož základě plánuje firmě většinu peněz uhradit.

Podle schváleného dokumentu je původní smlouva o dílo sporná a v případě právní sporu by město mohlo prohrát, zároveň také magistrát o vícepracích věděl a i je z velké části již zaplatil.

Druhá část rekonstrukce se bude týkat dokončení přístaveb nutných pro provoz restaurace, kterou bude mít na starosti městský Obecní dům. Nyní se dokončují nutné úpravy projektu a následně bude vypsán další tendr na stavební firmu.

„Souběžně s těmito pracemi na dokončení přístaveb se uskuteční zastřešení zadního traktu a úpravy svahu nad Šlechtovou restaurací," píše se v dokumentu.

Hotovo by mělo být podle informací magistrátu ve třetím čtvrtletí příštího roku. Následně město plánuje obnovit přilehlou zahradu Kaštanka, kde byly kvůli špatnému stavu pokáceny původní kaštany.

Památkově chráněná budova Šlechtovy restaurace vznikla v 17. století jako barokní letohrádek. Restaurace zde byla od 19. století, jméno budova nese po Antonínu Šlechtovi, za kterého fungovala do druhé světové války.

Následně byla znárodněna a v 60. letech kvůli havarijním stavu zrušena. V letech 1978 a 1980 budova vyhořela a v roce 2002 ji poškodily povodně.


Autor: ČTK

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

Včera ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Byt v centru Prahy byl pronajímán v rozporu s kolaudací, potvrdil magistrát

13. září 2021 ve 22:58

Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se postavil za stanovisko stavebního úřadu Prahy 1, podle kterého byl byt v Růžové ulici v Praze 1 krátkodobě pronajímán v rozporu s účelem vymezeným kolaudačním rozhodnutím.

Další články
Nahoru