dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
-1°C
Praha zaplatí péči o Ctirada, na přírodní památku vyrazí sekáči
Z přírodní památky Ctirad je krásný výhled na Prahu. Foto: archiv

Praha zaplatí péči o Ctirada, na přírodní památku vyrazí sekáči

Praha zaplatí Lesům hlavního města za péči o přírodní památku Ctirad v Praze 5 zhruba 271 000 korun. Po Lesích hlavního města, které zakázku na péči o památku získaly, bude Praha chtít mimo jiné prořez křovin a ruční sekání trávy.

Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1988, Ctirad je jedno z 91 zvláště chráněných území na území Prahy. Podle náměstka primátora Jiřího Nouzy jde o významnou geologickou lokalitu vápencových výstupů části pražského podloží – Barrandienu.

„Na svazích Ctiradu, na vápencovém podkladě, se zachovala poměrně unikátní a vzácná společenstva skalních stepí, dominantu tvoří teplomilné rostliny. Vyskytuje se zde několik vzácných a ohrožených druhů rostlin a hmyzu," uvedl.

Zaměstnanci lesů budou v následujících letech odstraňovat náletové dřeviny, prořezávat stromy a keře a kvůli náročnému terénu ručně kosit trávu. Podle smlouvy bude firma rovněž udržovat přístupové cesty a odklidí černou skládku.

Přírodní památka Ctirad se nachází na návrší Děvín nad Zlíchovem. Její součástí je zářez železnice přezdívané Pražský Semmering. Ve druhé polovině 19. století zde bádal Joachim Barrande.


Další články
Nahoru