dnes
Sobota - prehanky-dest
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Praha zaplatí exhumaci a prozkoumaní ostatků umučeného kněze
Kněz Josef Toufar. Foto: archiv Miloš Doležal / katyd.cz

Praha zaplatí exhumaci a prozkoumaní ostatků umučeného kněze

Pražští radní rozhodli, že metropole zaplatí a provede exhumaci ostatků kněze římskokatolické církve Josefa Toufara z hromadného hrobu na hřbitově Ďáblice.

Katolický farář Josef Toufar, který působil koncem 40. let 20. století v Číhošti na Havlíčkobrodsku, byl komunistickou StB obviněn ze zinscenování „číhošťského zázraku“, následně zatčen a krutě 25. února 1950 umučen k smrti, protože odmítal lhát a křivě svědčit proti sobě a církvi. Pochován byl pod falešným jménem J. Zouhar do hromadného hrobu v Praze – Ďáblicích.

O spolupráci ve věci procesu blahořečení faráře Toufara, s tím spojenou exhumací jeho ostatků a jejich následné prozkoumání požádal hlavní město letos v květnu Mons. Jan Vokál, biskup královéhradecký.

Na základě archivních informací lze určit, v jakém místě se rakev s ostatky faráře Toufara v hromadném hrobě nachází, ale bude nezbytné zajistit laboratorní identifikaci ostatků. Náklady spojené s exhumací a identifikací ostatků jsou odhadnuty na zhruba 300 tisíc korun, zaplatí je hlavní město.

Protože jsou ostatky uloženy v hromadném hrobě, který je vlastnictvím Hl. m. Prahy, není potřeba k procesu exhumace souhlas rodiny. Toufarovy příbuzní však budou o celé záležitosti průběžně informováni.

Pokud zkoumání královéhradeckého biskupství o životě a smrti P. Josefa Toufara potvrdí, že nic nebrání blahoslavení, spis bude odeslán do Říma a poslední slovo bude mít papež.


Další články
Nahoru