dnes
Úterý - jasno
0°C
zítra
Středa - obcasny-dest
1°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
2°C
Praha založí muzeum nesvobody, rozhodli radní jednomyslně. Variant umístění je několik
Národní muzeum 21. srpna 1968 těsně před střelbou. Foto: Musilová / archiv NM

Praha založí muzeum nesvobody, rozhodli radní jednomyslně. Variant umístění je několik

Hlavní město založí Muzeum paměti 20. století, které se má zaměřit na historii nesvobodných režimů na českém území, jejich oběti i odpor proti nim. Dnes se na tom jednomyslně shodli pražští radní, jejich rozhodnutí musí ještě schválit zastupitelstvo. Hlasovat by mělo příští týden ve čtvrtek 19. září. Pro muzeum musí metropole napřed najít vhodnou budovu ve svém majetku, což plánuje udělat až po zpracování projektu. Na vzniku muzea spolupracují s městem desítky nevládních organizací.

Muzeum paměti XX. století se zakládá za účelem zachování historické paměti o klíčových událostech 20. století, které souvisely se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa. Jeho posláním je rovněž připomínat oběti totalitních režimů a obdivuhodnou statečnost občanů, kteří se dokázali aktivně postavit na odpor.

Jeho hlavním posláním je vybudovat muzejní expozici a prostor pro veřejně prospěšné služby s cílem přispět k upevňování demokratických tradic, rozvoji občanské společnosti a naplňování ideálů svobody, humanismu a spravedlnosti.

„Jsem rád, že jsme v rámci Muzea XX. století dospěli ke shodě nejen v rámci koalice ale i opozice, což v tomto případě považuji za symbolické. Pozitivně vnímám i to, že se nám za klub Pirátů podařilo prosadit, aby šlo o interaktivní expozici, která bude využívat možnosti moderních technologií,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Muzeum chceme koncipovat jako moderní instituci plnící vedle sbírkotvorné a vědecké funkce také funkce vzdělávací a osvětové. Za tímto účelem bude spolupracovat s domácími i zahraničními odborníky a institucemi, jejichž činnost přispívá ke stejnému či obdobnému poslání. Ideu muzea dlouhodobě podporují více než tři desítky uznávaných nevládních organizací,“ sdělila pražská radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (STAN/Spojené síly pro Prahu).

„Máme radost, že jsme připravili vznik muzea nesvobody ve spolupráci se Spojenými silami pro Prahu a Piráty a jde o společný krok celé koalice,“ uvedla pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková.

„Připomínat si temné stránky vlastní minulosti je pro rozvoj a vzdělanost naší společnosti velmi podstatné. Spolupráci na založení Muzea paměti XX. století považuji za otázku cti, nikoliv politické příslušnosti,“ předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Jaroslava Janderová (ODS).

Vedení města chce muzeum otevřít v tomto volebním období, tedy do roku 2022. V čele nově založené instituce bude stát sedmičlenná správní rada, kterou jmenuje hlavní město Praha jako zakladatel. Zasedne v ní pravděpodobně historik a spisovatel Jiří Padevět, ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa nebo historik Petr Blažek.

Správní rada vybere na základě řádně vypsaného výběrového řízení ředitele. Za kontrolní mechanismy bude zodpovědná pětičlenná dozorčí rada. Vedení muzea by se po jeho formálním založení mělo spolu s odborníky zaměřit na přípravu projektu, teprve poté se určí umístění muzea.

Návrhů se doposud objevilo několik. V minulosti se objevil návrh muzeum umístit v bývalém Borůvkově sanatoriu – to by však musela Praha nejprve získat od soukromého vlastníka, který požaduje podle magistrátu vysokou cenu. Tento návrh podporovala koaliční Praha Sobě.

Zvažovalo se i podzemí bývalého Stalinova pomníku, kde však má nakonec vzniknout prostor pro dočasné výstavy a akce. K tomuto místu se přiklání opoziční ODS. „Toto místo se nám jeví jako nejvhodnější nejen jistou symbolikou, ale hlavně tím, že Praha mohla vdechnout nový život prostorům, které jsou ve špatném technickém stavu. Je pro nás velkým překvapením, že Rada hlavního města v čele s primátorem Hřibem právě toto místo vyloučila. Doufáme, že to není z důvodu, že tento prostor provozuje noční starosta a jeho společnosti v tomto místě prodávají alkohol,“ uvedl předseda ODS Praha a pražský zastupitel Tomáš Portlík.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Další články
Nahoru