Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha zaktualizovala čtyři roky starou koncepci rozvoje tramvajových tratí
Ilustrační foto: JP

Praha zaktualizovala čtyři roky starou koncepci rozvoje tramvajových tratí

Pražský magistrát nechal aktualizovat koncepci rozvoje tramvajových tratí do roku 2030, která vznikla v roce 2017. Oproti původnímu dokumentu se obměnil seznam prioritních staveb, mezi které přibyla například trať v horní části Václavského náměstí nebo koleje na Strahov. Aktualizaci dnes schválili městští radní. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) řekl, že město chce na rozvoj tramvajové sítě nadále čerpat evropské dotace.

Scheinherr řekl, že dokument shrnující priority města je z hlediska čerpání evropských dotací na kolejové stavby z plánovaných operačních programů důležitý.

„Zde vlastně deklarujeme připravenost a říkáme, které tramvajové trati jsou pro město důležité," uvedl. Dodal, že u čtyř projektů, které jsou v dokumentu v kategorii nejpřipravenějších, evropské peníze pokryjí 85 procent nákladů.

Seznam nejpřipravenějších investic zůstal proti původnímu dokumentu obdobný. Podle Scheinherra již byla zahájena stavba tramvajové smyčky na Zahradním Městě a trať ze zastávky Sídliště Barrandov do Holyně se začne stavět v pátek.

V případě trati z Modřan na Libuš byl podle náměstka vypsán tendr a u kolejí z Divoké Šárky na Dědinu se dokončuje projekt. Tyto čtyři investice mají podle schváleného dokumentu stát dohromady asi 1,85 miliardy korun.

Z první kategorie projektů se do druhé přesunula stavby smyčky u metra Depo Hostivař, která již nicméně podle dokumentu má stavební povolení a se stavbou by se mělo začít letos. Do druhé kategorie určené k prioritní přípravě nově spadá trať od Muzea přes Václavské náměstí do Vodičkovy a také trať z Malovanky na Strahov.

Mezi další trati, na které by se město mělo přednostně zaměřit, dále patří druhá část prodloužení trati z Barrandova, které má vést z Holyně do Slivence.

Na seznamu je dále prodloužení kolejí z Pankráce ke křižovatce ulic Budějovická a Bystřická, trať na připravovaném Dvoreckém mostě mezi Prahou 4 a 5, trať v Počernické ulici napojující malešické sídliště na metro Želivského, koleje mezi Libuší a Novými Dvory, trati z Kobylis do Bohnic a středočeských Zdib.

Dále koleje napojující Vinohradskou přes hlavní nádraží na Bolzanovu ulici a prodloužení trati na Spořilově. Odhad nákladů na tyto záměry je celkem asi osm miliard korun.

Dokument obsahuje seznam dalších 13 tratí, které je možné do roku 2030 přesunout do prioritní kategorie. Zahrnuje například trať na letiště, z Podbaby na Suchdol nebo ze Spořilova na Jižní Město. Dalších devět záměrů je v dokumentu zařazeno jen jako výhledové.

 


Nové prostory registru vozidel ve Vysočanech

Včera v 06:48

Od pondělí 14. června bude ve Vysočanech spuštěn registr vozidel ve zcela nových prostorách. Ty původní byly využívány od roku 1998, přičemž úroveň prostředí jak pro klienty, tak i pro zaměstnance, již neodpovídala současným požadavkům. Oproti předchozímu pracovišti umožní dosažení vyšší kapacity...

Správa železnic hledá projektanta modernizace nádraží v Praze-Krči

10. června 2021 v 07:34

Správa železnic připravuje modernizaci stanice Praha-Krč, pro kterou aktuálně vypsala zakázku na zhotovitele dokumentace pro společné povolení, a to včetně zpracování dokumentace pro provádění stavby.

Skútry projedou Prahou

9. června 2021 v 17:12

V sobotu 12. června se koná 18. ročník akce Skútršňůra – spanilá jízda skútrů z Prahy na Slapskou přehradu. Povede na území městských částí Praha 1, 2, 4, 7, 8, 12 a 16. V trase jízdy je povolen pohyblivý zábor. 

Červnové uzavírky Bubenečského tunelu

9. června 2021 ve 12:38

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od čtvrtka 10. června od 23 hodin do pátku 11. června do 5 hodin uzavřen.

Letenský tunel se ve čtvrtek uzavře

9. června 2021 ve 12:31

Z důvodu mytí bude Letenský tunel od čtvrtka 10. června od 23 hodin do pátku 11. června do 5 hodin uzavřen.

Na Národní se bude opravovat most, centrum čeká dopravní omezení

9. června 2021 v 10:19

Technická správa komunikací zahájí ve čtvrtek 17. června 2021 práce na opravě mostu v Národní ulici přes ulici Divadelní. Práce by měly být hotové do konce tohoto roku a budou rozděleny na etapy.

Kvůli poruše vedení v metropoli nabíraly vlaky velké zpoždění

6. června 2021 v 10:02

Na více než sedm hodin včera omezila provoz vlaků v hlavním městě porucha trakčního vedení na trati mezi Hostivaří a Vršovicemi. K poruše došlo před devátou hodinou ranní. Některé rychlíky jezdící na trasách mezi Prahou a Jihočeským i Zlínským krajem nabraly zpoždění až desítky minut, regionální...

Další články
Nahoru