dnes
Sobota - zatazeno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
20°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
15°C
Zpravodajství

Praha zajistí dětem cizinců intenzivní kurz českého jazyka zdarma

Pražští radní včera schválili záměr realizace intenzivního kurzu češtiny pro žáky základních škol s odlišným mateřským jazykem, kteří nastupují k základnímu vzdělávání bez její znalosti. Bezplatné vyučování bude probíhat během školního roku a na jeho zajištění se, vedle hlavního města, budou podílet městské části i další subjekty činné v oblasti vzdělávání.

Pražští radní na svém jednání schválili záměr, podle kterého by měla být pro tyto žáky základních škol intenzivní a bezplatná výuka češtiny zajištěna. „Zejména se to týká  žáků, kteří mají do školy nastoupit zcela bez znalosti českého jazyka. Opatření jim má pomoci osvojit si náš jazyk co nejdříve a zapojit se tak ihned do vzdělávání s ostatními vrstevníky. Zatím právě z důvodu neznalosti jazyka tito žáci ve škole často selhávali,“ vysvětluje radní hlavního města pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Konkrétní parametry bezplatné a intenzivní výuky českého jazyka vzešly z diskusí mezi pražským magistrátem a městskými částmi, které zřizují základní školy a s problémem nedostatečné znalosti češtiny u těchto žáků se dlouhodobě potýkají.

„Pro nově příchozí žáky s odlišným mateřským jazykem bude připravena tříměsíční individualizovaná intenzivní výuka v dopoledních hodinách o délce čtyř hodin denně, která nahradí výuku v kmenové škole. Výuka bude probíhat v pilotní ověřovací fázi na dvou pražských školách, přičemž jednu takovou třídu bude navštěvovat nejvýše deset žáků,“ vysvětluje radní Ropková.

Po včerejším schválení záměru budou vybrány konkrétní školy, které budou výuku zajišťovat a budou, s ohledem na své umístění, splňovat potřeby jednotlivých lokalit v rámci hlavního města. A také potřebu na dobrou dopravní dostupnost.

 Do projektu budou zapojeny i pedagogicko-psychologické poradny, které poskytnou potřebnou podporu žákům i učitelům. Předpokládaná finanční náročnost projektu činí 1,1 milionu korun ročně pro dvě celoročně otevřené třídy pro výuku českého jazyka.

Do mateřských, základní, středních a vyšších odborných škol, které jsou na území Prahy, loni na podzim nastoupilo 15 798 dětí s odlišným mateřským jazykem. To je meziroční nárůst o 1576 žáků.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

20. září 2018 v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

20. září 2018 v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Další články
Nahoru