dnes
Neděle - jasno
20°C
zítra
Pondělí - jasno
18°C
pozítří
Úterý - zatazeno
15°C
Zpravodajství

Praha zajistí dětem cizinců intenzivní kurz českého jazyka zdarma

Pražští radní včera schválili záměr realizace intenzivního kurzu češtiny pro žáky základních škol s odlišným mateřským jazykem, kteří nastupují k základnímu vzdělávání bez její znalosti. Bezplatné vyučování bude probíhat během školního roku a na jeho zajištění se, vedle hlavního města, budou podílet městské části i další subjekty činné v oblasti vzdělávání.

Pražští radní na svém jednání schválili záměr, podle kterého by měla být pro tyto žáky základních škol intenzivní a bezplatná výuka češtiny zajištěna. „Zejména se to týká  žáků, kteří mají do školy nastoupit zcela bez znalosti českého jazyka. Opatření jim má pomoci osvojit si náš jazyk co nejdříve a zapojit se tak ihned do vzdělávání s ostatními vrstevníky. Zatím právě z důvodu neznalosti jazyka tito žáci ve škole často selhávali,“ vysvětluje radní hlavního města pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Konkrétní parametry bezplatné a intenzivní výuky českého jazyka vzešly z diskusí mezi pražským magistrátem a městskými částmi, které zřizují základní školy a s problémem nedostatečné znalosti češtiny u těchto žáků se dlouhodobě potýkají.

„Pro nově příchozí žáky s odlišným mateřským jazykem bude připravena tříměsíční individualizovaná intenzivní výuka v dopoledních hodinách o délce čtyř hodin denně, která nahradí výuku v kmenové škole. Výuka bude probíhat v pilotní ověřovací fázi na dvou pražských školách, přičemž jednu takovou třídu bude navštěvovat nejvýše deset žáků,“ vysvětluje radní Ropková.

Po včerejším schválení záměru budou vybrány konkrétní školy, které budou výuku zajišťovat a budou, s ohledem na své umístění, splňovat potřeby jednotlivých lokalit v rámci hlavního města. A také potřebu na dobrou dopravní dostupnost.

 Do projektu budou zapojeny i pedagogicko-psychologické poradny, které poskytnou potřebnou podporu žákům i učitelům. Předpokládaná finanční náročnost projektu činí 1,1 milionu korun ročně pro dvě celoročně otevřené třídy pro výuku českého jazyka.

Do mateřských, základní, středních a vyšších odborných škol, které jsou na území Prahy, loni na podzim nastoupilo 15 798 dětí s odlišným mateřským jazykem. To je meziroční nárůst o 1576 žáků.


Do Stodůlek za ptačím zpěvem

Dnes v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru