dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Zpravodajství

Praha zajistí dětem cizinců intenzivní kurz českého jazyka zdarma

Pražští radní včera schválili záměr realizace intenzivního kurzu češtiny pro žáky základních škol s odlišným mateřským jazykem, kteří nastupují k základnímu vzdělávání bez její znalosti. Bezplatné vyučování bude probíhat během školního roku a na jeho zajištění se, vedle hlavního města, budou podílet městské části i další subjekty činné v oblasti vzdělávání.

Pražští radní na svém jednání schválili záměr, podle kterého by měla být pro tyto žáky základních škol intenzivní a bezplatná výuka češtiny zajištěna. „Zejména se to týká  žáků, kteří mají do školy nastoupit zcela bez znalosti českého jazyka. Opatření jim má pomoci osvojit si náš jazyk co nejdříve a zapojit se tak ihned do vzdělávání s ostatními vrstevníky. Zatím právě z důvodu neznalosti jazyka tito žáci ve škole často selhávali,“ vysvětluje radní hlavního města pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Konkrétní parametry bezplatné a intenzivní výuky českého jazyka vzešly z diskusí mezi pražským magistrátem a městskými částmi, které zřizují základní školy a s problémem nedostatečné znalosti češtiny u těchto žáků se dlouhodobě potýkají.

„Pro nově příchozí žáky s odlišným mateřským jazykem bude připravena tříměsíční individualizovaná intenzivní výuka v dopoledních hodinách o délce čtyř hodin denně, která nahradí výuku v kmenové škole. Výuka bude probíhat v pilotní ověřovací fázi na dvou pražských školách, přičemž jednu takovou třídu bude navštěvovat nejvýše deset žáků,“ vysvětluje radní Ropková.

Po včerejším schválení záměru budou vybrány konkrétní školy, které budou výuku zajišťovat a budou, s ohledem na své umístění, splňovat potřeby jednotlivých lokalit v rámci hlavního města. A také potřebu na dobrou dopravní dostupnost.

 Do projektu budou zapojeny i pedagogicko-psychologické poradny, které poskytnou potřebnou podporu žákům i učitelům. Předpokládaná finanční náročnost projektu činí 1,1 milionu korun ročně pro dvě celoročně otevřené třídy pro výuku českého jazyka.

Do mateřských, základní, středních a vyšších odborných škol, které jsou na území Prahy, loni na podzim nastoupilo 15 798 dětí s odlišným mateřským jazykem. To je meziroční nárůst o 1576 žáků.


Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

Včera ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

V Praze 5 hořelo auto, příčinou požáru byla závada motoru

17. března 2018 ve 21:20

Požár osobního auta v Bošteckého ulici v Praze 5 likvidovali dnes hasiči ze smíchovské stanice pomocí tlakové vody a v dýchací technice. Požár, který způsobil škodu 20 000 korun, byl rychle lokalizován. „Příčinou byla technická závada v motorové části,“ uvedl mluvčí pražských hasičů...

Za web tlumočený pro neslyšící získala Praha 10 Zlatý erb

14. března 2018 v 19:34

Městská část Praha 10 každoročně získává ocenění v soutěži Zlatý erb, v rámci které porota hodnotí nejlepší elektronické služby krajů, měst a obcí. Desátá městská část letos získala dvojí ocenění – v kategorii „nejlepší elektronická služba“ si odnáší dokonce první místo, a to díky projektu pro...

Další články
Nahoru