dnes
Středa - oblacno
18°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
22°C
pozítří
Pátek - oblacno
19°C
Praha zahajuje provoz nové kompostárny. Lidé dostanou za bioodpad hotový kompost
Část nové kompostárny na západním okraji Prahy. Foto: MHMP

Praha zahajuje provoz nové kompostárny. Lidé dostanou za bioodpad hotový kompost

Zkušební provoz vůbec první kompostárny rostlinného odpadu na svém území zahájila metropole na volném pozemku na okraji městské části Praha-Slivenec nedaleko Pražského okruhu. Zpracovávat na kompost bude bioodpad z domácností a zahrad i zbytky zeleně z údržby zelených ploch. Kapacita bude až 7 000 tun bioodpadu ročně.

Pražané budou moci do kompostárny přivézt až 250 kilogramů bioodpadu měsíčně zdarma. V kompostárně se tak mohou jednoduše zbavit například suchého listí a rostlin, posekané trávy, pilin a odřezků nebo zbytků, které v kuchyni zůstaly po zpracování ovoce a zeleniny.

Každý, kdo v kompostárně odevzdá biologicky rozložitelný odpad, bude mít možnost bezplatně si zde odebrat hotový kompost jako přírodní hnojivo na vlastní zahradu nebo pole. Lidé při odevzdání odpadu dostanou lístečky, na které si budou moci v dalším roce odebrat kompost, a to v poměru jedna ku pěti vůči odevzdanému objemu.

Kompost ze slivenecké kompostárny bude kromě soukromých zahrad v budoucnu hnojit i půdu městské zeleně a parků.

Kompostárnu tvoří zpevněná plocha s odvodněním, na které se bude přijímat materiál ke kompostování a kde bude probíhat samotný proces kompostování a dále objekt obsluhy s provozními buňkami. Vybudování areálu vyšlo na 11,3 milionu korun, dalších 20,6 milionu magistrát organizaci Lesy hl. m. Prahy přispěl na pořízení techniky.

V současné době probíhá výběrové řízení na nákup strojů, proto kompostárna začíná fungovat ve zkušebním provozu s provizorním vybavením, zatím pouze pro občany.

Do konce letošního roku by již kompostárna měla být kompletně vybavena a připravena na stoprocentní zatížení. K dispozici pak bude také pro firmy a další subjekty, které zajišťují údržbu parků a zeleně a potřebují zpracovávat rostlinný odpad.    

Umístění kompostárny: K Austisu, 150 00 Praha 5

Provozní doba: ve vegetační sezoně pondělí – pátek 7.00 – 18.00 hodin, sobota 7.00 – 15.00 hodin; mimo vegetační sezonu pondělí – pátek 7.00 – 17.00 hodin, sobota 7.00 – 15.00 hodin

Vedení Prahy plánuje spouštění dalších kompostáren. Magistrát často naráží na odpor městských částí, které tato zařízení na svém území nechtějí.

V Praze již sváží bioodpad Pražské služby (PSAS), které lidem a firmám nabízejí speciální hnědé kontejnery. Firma eviduje asi 10 000 zájemců o svoz bioodpadu a ročně ho odveze zhruba 6500 tun. Pražané mohou zahradní odpad odevzdávat i ve sběrných dvorech nebo do velkoobjemových kontejnerů.


Bylo podepsáno memorandum, které se zabývá budoucí podobou veřejných ploch v kampusu Albertov

Včera ve 22:06

V pondělí 24. září podepsala starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) dokument o spolupráci s Univerzitou Karlovou a hlavním městem Prahou. Memorandum, nazvané „O společném zájmu v oblasti kampusu Albertov“, zohledňuje požadavky, které vznesla právě Praha 2. 

Další články
Nahoru