dnes
Úterý - zatazeno
26°C
zítra
Středa - jasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
28°C
Praha zahájí první etapu rekonstrukce soustavy rybníků Lítožnice
Přírodní památka Lítožnice. Foto: Praha zelená

Praha zahájí první etapu rekonstrukce soustavy rybníků Lítožnice

Praha zahájí v letošním roce první etapu rekonstrukce soustavy rybníků Lítožnice v Dubči. Oprav se dočká rovněž retenční nádrž Rezerva a niva Libušského potoka. Práce mají vyjít celkem na asi 25 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtu hlavního města na letošní rok. Obnoveno bude i okolí Botiče v Hostivaři nebo potoka Brusnice.

Soustava Lítožnických rybníků je v havarijním stavu, kdy například dělící hráze jsou zcela zrezlé a hrozí, že se protrhnou. „První etapa revitalizace zahrnuje celkovou rekonstrukci východního rybníka. Opravena bude hlavní hráz, bezpečnostní přeliv a bude vybudováno nové vypouštěcí zařízení," píše se v dokumentu. Předpokládané náklady jsou pět milionů korun.

Oprava čeká na retenční nádrž Rezerva v Praze 4, která je porouchaná, zanesena bahnem a dno ani hráz netěsní. Kompletní opravu vyžaduje rovněž betonový takzvaný požerák, a to včetně odtokového betonového potrubí. To bylo v minulosti nastaveno ocelovými rourami, které již zrezly. Do oprav město podle odhadu investuje 12 milionů.

Oblast Lipiny na Libušském potoce si vyžádá investici osmi milionů korun. Potok bude nově otevřen, v minulosti byl totiž veden trubkou. Jeho okolí postupně zarostlo a vzniklo tu několik černých skládek. „V rámci revitalizace zde vzniknou dvě nové vodní plochy a otevřené meandrující koryto potoka,“ píše se v dokumentu.

Kromě zmíněných oprav se připravují rovněž rekonstrukce v okolí Botiče. Z nivy Botiče zmizí stavební navážky a kolem potoka vzniknou nové tůně a přirozeně vlhké louky. Obnoví se i okolí potoku Brusnice. Potok teče v trubce, která bude částečně odstraněna a vysázena bude v okolí nová zeleň.


První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

Včera ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru