dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - skorojasno
15°C
Praha zahájí první etapu rekonstrukce soustavy rybníků Lítožnice
Přírodní památka Lítožnice. Foto: Praha zelená

Praha zahájí první etapu rekonstrukce soustavy rybníků Lítožnice

Praha zahájí v letošním roce první etapu rekonstrukce soustavy rybníků Lítožnice v Dubči. Oprav se dočká rovněž retenční nádrž Rezerva a niva Libušského potoka. Práce mají vyjít celkem na asi 25 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtu hlavního města na letošní rok. Obnoveno bude i okolí Botiče v Hostivaři nebo potoka Brusnice.

Soustava Lítožnických rybníků je v havarijním stavu, kdy například dělící hráze jsou zcela zrezlé a hrozí, že se protrhnou. „První etapa revitalizace zahrnuje celkovou rekonstrukci východního rybníka. Opravena bude hlavní hráz, bezpečnostní přeliv a bude vybudováno nové vypouštěcí zařízení," píše se v dokumentu. Předpokládané náklady jsou pět milionů korun.

Oprava čeká na retenční nádrž Rezerva v Praze 4, která je porouchaná, zanesena bahnem a dno ani hráz netěsní. Kompletní opravu vyžaduje rovněž betonový takzvaný požerák, a to včetně odtokového betonového potrubí. To bylo v minulosti nastaveno ocelovými rourami, které již zrezly. Do oprav město podle odhadu investuje 12 milionů.

Oblast Lipiny na Libušském potoce si vyžádá investici osmi milionů korun. Potok bude nově otevřen, v minulosti byl totiž veden trubkou. Jeho okolí postupně zarostlo a vzniklo tu několik černých skládek. „V rámci revitalizace zde vzniknou dvě nové vodní plochy a otevřené meandrující koryto potoka,“ píše se v dokumentu.

Kromě zmíněných oprav se připravují rovněž rekonstrukce v okolí Botiče. Z nivy Botiče zmizí stavební navážky a kolem potoka vzniknou nové tůně a přirozeně vlhké louky. Obnoví se i okolí potoku Brusnice. Potok teče v trubce, která bude částečně odstraněna a vysázena bude v okolí nová zeleň.


Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Dnes v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Dnes v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

Včera v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru