Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha zahájí přípravu tramvajové tratě z Podbaby do Suchdola
Tramvajová smyčka Nádraží Podbaba. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Praha zahájí přípravu tramvajové tratě z Podbaby do Suchdola

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájí přípravu tramvajové trati, která má v budoucnu vést ze zastávky Nádraží Podbaba do Suchdola. Dnes o tom rozhodli městští radní na základě studie oblasti Nového Sedlce, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Město také připravuje změnu územního plánu oblasti, mělo by se tam stavět. Trať se podle primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) nezačne stavět dříve než za čtyři nebo pět let.

Vznik trati je podle schváleného dokumentu zásadní z důvodu lepšího dopravního napojení České zemědělské univerzity (ČZÚ), kam nyní jezdí pouze autobusy, které jsou často přeplněné a z důvodu velkého automobilového provozu nespolehlivé. Nová trať by podle města měla také ulevit dopravě na Vítězném náměstí v Dejvicích, kde autobusy nyní končí.

„Tramvajová trať umožní ve své trase na Suchdol zajistit plošnou dopravní obsluhu rozvojového území Nového Sedlce, která by jinak ani nebyla možná. Ve stopě ulic Podbabské a Roztocké se předpokládá nezávislé vedení tratě na samostatném tělese, zajišťující spolehlivost a pravidelnost provozu," stojí v dokumentu. Město podle něj také uvažuje v Suchdole u konce trati o vybudování P+R parkoviště.

„Řadí se to mezi tři nejžádanější tramvajové tratě. Pro studenty bude mít obrovský význam i v koordinaci s výstavbou tramvajové trati z Malovanky na Strahov," uvedl po jednání radních Scheinherr.

Dodal, že projekt je na začátku a nyní bude nutné najít pro koleje vhodnou trasu s ohledem na majetkoprávní vztahy v Novém Sedlci.

Nový Sedlec je území někdejší obce a současného katastrálního území hlavního města Sedlec mezi městskými částmi Suchdol, Lysolaje a Praha 6.

Na základě studie oblasti, kterou dnes radní schválili, plánuje město změnit územní plán tak, aby tam umožnil bytovou výstavbu a další rozvoj.

Nová tramvajová trať by měla mít zhruba pět kilometrů a v plánu je devět zastávek. „Z hlediska provozních nároků se předpokládá provoz tří denních linek tramvají – dvou standardních a posilové linky ve dnech školního vyučování s polovičním intervalem," uvedl magistrát. Radní také požádali DPP, aby do přípravy projektu ve všech stupních zapojil autorizovaného architekta.

Praha připravuje i další tramvajové tratě. Nedávno DPP otevřel asi kilometrový úsek kolejí ze stanice Sídliště Barrandov do Holyně, který v budoucnu plánuje prodloužit do Slivence.

Loni podnik dokončil smyčku na Zahradním Městě a prodloužení kolejí z Pražského povstání na Pankrác a před časem zahájil stavbu nové smyčky u stanice metra Depo Hostivař a trati z Modřan do Libuše. V létě chce město zahájit stavbu tratě na Dědinu a také budování mostu mezi Dvorci a Zlíchovem, který bude určen pro tramvaje, pěší a cyklisty.


Autor: ČTK

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru