Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - oblacno 6°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha žádá větší autonomii zřizovatele při rozhodování o testování školáků na koronavirus
Děti v mateřské škole. Foto: Karel Netolický

Praha žádá větší autonomii zřizovatele při rozhodování o testování školáků na koronavirus

Na základě vyhodnocení středečního testování žáků na koronavirus na území deváté městské části pražské zastupitelstvo (ZHMP) ve čtvrtek přijalo usnesení, ve kterém pověřuje radní, aby vyzvali vládu k zajištění změny v procesu testování studentů škol na území hlavního města. 

Školy by díky tomu na základě pokynu zřizovatele měly získat větší svobodu ve volbě druhu a způsobu testování svých žáků s ohledem na reálnou validitu forem testování, nejen podle nejnižší ceny a harmonogramu dodávek tak, jak je poptává vláda. Zastupitelstvo také odsouhlasilo pokračování pilotního testování studentů s cílem realizovat anonymní porovnání jejich vypovídací hodnoty.

 „Po zkušenostech s tím, jakým způsobem pan premiér koordinoval očkování, žádáme větší autonomii pro Prahu v zajištění testování žáků a studentů při jejich návratu do škol. Vítám iniciativu ze strany městských částí v oblasti testování žáků. Aby se podařilo zajistit efektivní návrat dětí do škol, musejí být ruku v ruce s testováním školáků také očkováni pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci. Příští týden budeme v Praze pokračovat v anonymním testování studentů, data následně vyhodnotíme,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Pilot v Praze 9 jsme financovali z rozpočtu hlavního města, proto jsme si mohli vyzkoušet i postup, se kterým vláda nepočítá – testování dětí doma ještě před příchodem do školy. Takovou volbu by měli zřizovatelé dostat i v okamžiku, kdy testy budou placeny ze státního rozpočtu,” sdělil pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).

„Chceme, aby vláda umožnila místním samosprávám zvolit nejvhodnější způsob testování podle místních podmínek. Koronavirus tu s námi je a jen tak nezmizí. Proto musíme umožnit pražským studentům metody testování, které v praxi opravdu fungují a zároveň představují šetrnou formu nezávisle na věku dětí,” řekl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

„Pilotní testování v Praze 9 jsme uskutečnili v MŠ Veltruská a ZŠ Litvínovská. V mateřské škole bylo osloveno 140 dětí a šestnáct zaměstnanců. Své děti odmítlo testovat 29 rodičů, s testem souhlasilo 111. Odevzdání testu bylo dobrovolné, 87 odevzdaných testů bylo negativních, 24 testů rodiče neodevzdali. Na základní škole v 1. a 2. třídách bylo osloveno 108 rodičů žáků, testy odmítli čtyři. 98 testů bylo negativních a šest testů nebylo odevzdáno,” řekl radní pro oblast školství Prahy 9 Zdeněk Davídek (HPP).

Šimral k testování dále řekl, že město nebude čekat na rozhodnutí vlády a začne ve spolupráci s městskými částmi dobrovolné zkušební testování rozšiřovat do dalších škol. „Počítám s nákupem až několika set tisíc testů," řekl.

Dodal však, že plošné testování by do konce školního roku vyšlo město na miliardu a půl, na což nemá peníze, takže spolufinancování státem bude nutné. Ideální by podle Šimrala bylo děti testovat dvakrát týdně.

Zastupitelé ve čtvrtek rovněž schválili přidělení účelové neinvestiční dotace pro Prahu 9 ve výši 800 000 korun, která bude sloužit k úhradě projektu. Město chce rovněž pořídit 300 000 takzvaných LEPU testů, které vyrábí čínská společnost LEPU Medical a jež by měly dorazit v příštím týdnu. Kromě toho podle Šimrala magistrát nakoupí i PCR testy určené k testování ze slin.


Autor: Karel Netolický

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

Včera ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Petice rodičů za PCR testy a bezpečné, rychlé a plošné otevření škol a školek

29. dubna 2021 ve 23:52

Blesková petice rodičů, kteří chtějí přesnější PCR testy a rychlejší otevření školek a škol bez rotace, se začala šířit 16. dubna – po prvním týdnu testování dětí na prvním stupni základnách škol a ve školkách málo průkaznými antigenními testy.

Další články
Nahoru