Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - zatazeno 3°C
Pondělí 1. 3. 2021
Svátek má Bedřich
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha žádá větší autonomii zřizovatele při rozhodování o testování školáků na koronavirus
Děti v mateřské škole. Foto: Karel Netolický

Praha žádá větší autonomii zřizovatele při rozhodování o testování školáků na koronavirus

Na základě vyhodnocení středečního testování žáků na koronavirus na území deváté městské části pražské zastupitelstvo (ZHMP) ve čtvrtek přijalo usnesení, ve kterém pověřuje radní, aby vyzvali vládu k zajištění změny v procesu testování studentů škol na území hlavního města. 

Školy by díky tomu na základě pokynu zřizovatele měly získat větší svobodu ve volbě druhu a způsobu testování svých žáků s ohledem na reálnou validitu forem testování, nejen podle nejnižší ceny a harmonogramu dodávek tak, jak je poptává vláda. Zastupitelstvo také odsouhlasilo pokračování pilotního testování studentů s cílem realizovat anonymní porovnání jejich vypovídací hodnoty.

 „Po zkušenostech s tím, jakým způsobem pan premiér koordinoval očkování, žádáme větší autonomii pro Prahu v zajištění testování žáků a studentů při jejich návratu do škol. Vítám iniciativu ze strany městských částí v oblasti testování žáků. Aby se podařilo zajistit efektivní návrat dětí do škol, musejí být ruku v ruce s testováním školáků také očkováni pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci. Příští týden budeme v Praze pokračovat v anonymním testování studentů, data následně vyhodnotíme,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Pilot v Praze 9 jsme financovali z rozpočtu hlavního města, proto jsme si mohli vyzkoušet i postup, se kterým vláda nepočítá – testování dětí doma ještě před příchodem do školy. Takovou volbu by měli zřizovatelé dostat i v okamžiku, kdy testy budou placeny ze státního rozpočtu,” sdělil pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).

„Chceme, aby vláda umožnila místním samosprávám zvolit nejvhodnější způsob testování podle místních podmínek. Koronavirus tu s námi je a jen tak nezmizí. Proto musíme umožnit pražským studentům metody testování, které v praxi opravdu fungují a zároveň představují šetrnou formu nezávisle na věku dětí,” řekl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

„Pilotní testování v Praze 9 jsme uskutečnili v MŠ Veltruská a ZŠ Litvínovská. V mateřské škole bylo osloveno 140 dětí a šestnáct zaměstnanců. Své děti odmítlo testovat 29 rodičů, s testem souhlasilo 111. Odevzdání testu bylo dobrovolné, 87 odevzdaných testů bylo negativních, 24 testů rodiče neodevzdali. Na základní škole v 1. a 2. třídách bylo osloveno 108 rodičů žáků, testy odmítli čtyři. 98 testů bylo negativních a šest testů nebylo odevzdáno,” řekl radní pro oblast školství Prahy 9 Zdeněk Davídek (HPP).

Šimral k testování dále řekl, že město nebude čekat na rozhodnutí vlády a začne ve spolupráci s městskými částmi dobrovolné zkušební testování rozšiřovat do dalších škol. „Počítám s nákupem až několika set tisíc testů," řekl.

Dodal však, že plošné testování by do konce školního roku vyšlo město na miliardu a půl, na což nemá peníze, takže spolufinancování státem bude nutné. Ideální by podle Šimrala bylo děti testovat dvakrát týdně.

Zastupitelé ve čtvrtek rovněž schválili přidělení účelové neinvestiční dotace pro Prahu 9 ve výši 800 000 korun, která bude sloužit k úhradě projektu. Město chce rovněž pořídit 300 000 takzvaných LEPU testů, které vyrábí čínská společnost LEPU Medical a jež by měly dorazit v příštím týdnu. Kromě toho podle Šimrala magistrát nakoupí i PCR testy určené k testování ze slin.


Autor: Karel Netolický

V neděli přibylo v Praze 944 nakažených

Dnes v 11:17

V Praze v neděli přibylo 944 potvrzených případů nemoci covid-19. V porovnání se sobotou jich bylo zhruba o 290 méně, proti minulé neděli ale o 155 více, uvedla ČTK.

Startuje druhá vlna očkování. Registrovat se v ní můžou senioři a seniorky nad 70 let.

Dnes v 11:03

Do další fáze očkování se budou moct ode dneška zapojit i lidé starší 70ti let. Dle domluvy s krajskými koordinátory budou nyní očkovat také praktičtí lékaři. Stále je nutná registrace, v případě potřeby s ní pomůžou operátoři organizace ŽIVOT 90 na krizové lince, kterou zřídil magistrát hlavního...

Očkování imobilních seniorů zahájila Praha 1

Včera ve 21:33

Nemocnice Na Františku, zřizovaná Prahou 1, už naočkovala více než dva tisíce lidi. Od pátku 26. února zahájil navíc její mobilní tým očkování imobilních pacientů starších osmdesáti let v jejich domácím prostředí.

Praha 13 zajistila dezinfekci pro bytová družstva a SVJ

27. února 2021 v 16:56

V návaznosti na zhoršující se epidemickou situaci a na přijatá opatření proti šíření koronaviru bude Praha 13 opět vydávat pro potřeby bytový družstev a SVJ dezinfekci.  

Školy i školky Prahy 2 jsou připraveny pomoci

27. února 2021 ve 14:49

Radnice Prahy 2 aktivovala sběrnou školu i školku, aby zajistila péči o děti pro zaměstnance klíčových profesí jako jsou lékaři, policisté, sociální pracovní a další.

Praha 15: Registrace k očkování 70+

27. února 2021 v 10:40

Od 1. března mají možnost se registrovat k očkování také senioři 70+. Radnice patnácté městské části je připravena pomoci s registrací.

Senioři pomohli při výcviku psů na vyhledávání covid-19

27. února 2021 v 06:43

V Domově seniorů Vršovický zámeček odhalovali služební psi Celní správy ČR onemocnění covid – 19. Všichni testovaní klienti i zaměstnanci byli negativní, výsledky se stoprocentně shodly s předchozími PCR testy. Celní správa je v závěrečné fázi výcviku psů na objevování pozitivních osob na nový typ...

Respirátory FFP2 pro seniory a hendikepované občany Prahy 13

27. února 2021 v 06:34

V návaznosti na zpřísnění hygienických opatření, kdy bude od pondělí 1. března povinné nosit v městské hromadné dopravě, v obchodech, zdravotnických zařízeních a na dalších místech s vyšší koncentrací lidí respirátor FFP2, mohou senioři, občané zdravotně hendikepovaní a lidé ohrožení sociálním...

V metropoli přibylo o téměř o 300 více nakažených než před týdnem

26. února 2021 ve 12:30

V Praze ve čtvrtek přibylo 1653 potvrzených případů koronaviru, téměř o 300 více než před týdnem. Je to zároveň druhý nejvyšší denní přírůstek od prvního lednového týdne. S nákazou covid-19 dosud v hlavním městě zemřelo 1784 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva...

Další články
Nahoru