Dnes Středa - obcasny-dest 6°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 6°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha žádá praktiky a lékaře v ambulancích, aby pomohli v nemocnicích
Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Praha žádá praktiky a lékaře v ambulancích, aby pomohli v nemocnicích

Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Důvodem je nedostatek personálu potřebného pro provoz v nemocnicích a očkovacích místech. V blízkých dnech bude odeslaná žádost také praktickým lékařům, aby mimo jiné pomohli na lékařské pohotovostní službě. Novinářům to dnes řekl primátor metropole Zdeněk Hřib (Piráti). V pražských nemocnicích nyní pomáhají i dobrovolníci Českého červeného kříže (ČČK). Podle velitele Ústředního krizového týmu ČČK Richarda Smejkala nyní dobrovolníci působí v pěti pražských nemocnicích.

„V nemocnicích bude na konci prosince chybět zhruba 300 zdravotníků, tedy 150 lékařů a 150 sester. Proto nyní obesíláme ambulantní specialisty s výzvou, aby se přihlásili a následně pomohli přetíženým nemocnicím," řekl Hřib s odvoláním na vyjádření ředitelů pražských fakultních nemocnic ze středy.

Podle primátora o doplnění personálních kapacit požádaly všechny fakultní nemocnice v Praze. Zájem o zapojení se má zatím 23 ambulantních specialistů, kteří nabídli svou pomoc v očkovacích místech. Na reakci dalších oslovených se čeká.

 Praktické lékaře bude primátor dopisem vyzývat, aby se více zapojili do podávání třetích dávek očkovacích sér a aby pomohli na lékařské pohotovostní službě. Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) praktické lékaře požádala, aby provoz svých ordinací během prosince výrazně neomezovali. Cílem podle radní je mimo jiné co nejvíce odlehčit pohotovostní službě v nemocnicích.

Podle primáře interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) Martina Havrdy začali od dnešního dne ve FNKV pomáhat i vojáci. Podle něj nyní nemocnice vítá všechny kategorie dobrovolníků.

Nemocnice je nyní podle něj limitovaná počtem pracovníků například pro zabezpečení vyšších kapacit očkovacích center. FNKV by další zdravotníky uvítala třeba v aplikačním centru mononukleárních protilátek, na urgentních příjmech a na lůžkových odděleních, dodal.

V pěti pražských nemocnicích nyní podle Smejkala působí asi 30 dobrovolníků, kteří zajišťují základní ošetřovatelskou péči u pacientů. Dobrovolníci z ČČK tak nyní působí například ve Fakultní nemocnici Bulovka, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady nebo v Městské nemocnici následné péče.

Další desítky dobrovolníků působí v dalších českých nemocnicích, kteří o pomoc dobrovolníků požádaly. Rovněž dobrovolníci ČČK působí v sociálních službách, konkrétně v Praze to je nyní ve třech pobytových zařízeních.

ČČK nabízí veřejnosti kurz Základy moderního ošetřovatelství, po jehož absolvování se mohou zapojit do pomoci ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Kurz je podle Smejkala zdarma a trvá osm hodin.

Na kurzu se podle něj lidé naučí, jak pečovat o nemocného na lůžku, jak zajistit prevenci proleženin a podobně. ČČK se mohou hlásit i lidé, kteří by chtěli pomáhat s administrativou například v očkovacích centrech.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru