Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha začne vybírat vstupné za páternoster v sídle magistrátu
Turisté u magistrátního páternosteru. Foto: Jan Puci

Praha začne vybírat vstupné za páternoster v sídle magistrátu

Pražský magistrát plánuje v přízemí Nové radnice na Mariánském náměstí uzavřít volný přístup k výtahu páternoster a za jeho návštěvu začít vybírat vstupné. Vypsání tendru na úpravy interiéru budovy schválili městští radní. Magistrát v dubnu výtah kvůli náporu turistů, kteří se na technickou památku chodili dívat a vozili se v ní, dočasně vypnul. Magistrát také plánuje restaurovat sochy na střeše Nové radnice.

Páternoster se před několika lety objevil ve videoprůvodci po Praze Honest Guide. Zhruba od té doby se začal zvyšovat počet turistů, kteří se za zajímavou technickou památkou do veřejnosti přístupné budovy magistrátu vydávali. Před dočasným zastavením výtahu nebylo výjimkou, že se v přízemí u výtahu přes den shromažďovaly až desítky lidí.

Úřad v dubnu uvedl, že turisté nerespektovali bezpečnostní pokyny, přílišná zátěž výtah ničila a pohyb velkého množství lidí v budově komplikoval provoz radnice. Dnes schválené rozhodnutí má problém vyřešit při zachování možnosti páternoster vidět.

„Navrhované úpravy umožní vstup osobám za účelem návštěvy výtahu páternoster, aniž by byl narušen běžný provoz objektu jako administrativní budovy," stojí ve schváleném dokumentu.

Výtah bude podle materiálu oddělen chodbovými stěnami vyrobenými podle dubových prosklených stěn umístěných ve druhém patře objektu. Součástí úprav bude umístění platebního terminálu a čtečky QR kódů na turnikety u zadního vchodu do radnice, který se nachází hned u výtahu. Výběr vstupného má mít na starosti městská firma Prague City Tourism.

„Mezi další přínos lze uvést zlepšení klimatické situace objektu v topné sezoně, kdy bude oddělen prostor výtahu páternoster od zbytku objektu, a tím se přeruší komínový efekt, ke kterému dochází přes výtahovou šachtu výtahu," stojí dále v dokumentu. Magistrát na úpravy vypíše tendr s předpokládanou hodnotou 2,7 milionu korun bez DPH.

Radní města v pondělí schválili i vypsání další veřejné zakázky na restauraci soch, které se nacházejí na horní části fasády Nové radnice. Na těch jsou podle schváleného dokumentu praskliny a trhliny, které by v případě zanedbání oprav mohly v budoucnu znamenat nebezpečí úrazu kolemjdoucích.

Předpokládaná hodnota zakázky je 6,4 milionu korun. Vedení města dnes také schválilo vypsání tendru za 5,5 milionu korun bez DPH na firmu, která zajistí servis dieselagregátů v Nové radnici do roku 2027.

Páternoster je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin. První oběžný výtah na světě byl instalován roku 1884 v Londýně. Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále.

V Praze je zachovaných páternosterů řada, vedle magistrátu například v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, v několika budovách ministerstev, v sídle Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici nebo ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru