Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha začne vybírat vstupné za páternoster v sídle magistrátu
Turisté u magistrátního páternosteru. Foto: Jan Puci

Praha začne vybírat vstupné za páternoster v sídle magistrátu

Pražský magistrát plánuje v přízemí Nové radnice na Mariánském náměstí uzavřít volný přístup k výtahu páternoster a za jeho návštěvu začít vybírat vstupné. Vypsání tendru na úpravy interiéru budovy schválili městští radní. Magistrát v dubnu výtah kvůli náporu turistů, kteří se na technickou památku chodili dívat a vozili se v ní, dočasně vypnul. Magistrát také plánuje restaurovat sochy na střeše Nové radnice.

Páternoster se před několika lety objevil ve videoprůvodci po Praze Honest Guide. Zhruba od té doby se začal zvyšovat počet turistů, kteří se za zajímavou technickou památkou do veřejnosti přístupné budovy magistrátu vydávali. Před dočasným zastavením výtahu nebylo výjimkou, že se v přízemí u výtahu přes den shromažďovaly až desítky lidí.

Úřad v dubnu uvedl, že turisté nerespektovali bezpečnostní pokyny, přílišná zátěž výtah ničila a pohyb velkého množství lidí v budově komplikoval provoz radnice. Dnes schválené rozhodnutí má problém vyřešit při zachování možnosti páternoster vidět.

„Navrhované úpravy umožní vstup osobám za účelem návštěvy výtahu páternoster, aniž by byl narušen běžný provoz objektu jako administrativní budovy," stojí ve schváleném dokumentu.

Výtah bude podle materiálu oddělen chodbovými stěnami vyrobenými podle dubových prosklených stěn umístěných ve druhém patře objektu. Součástí úprav bude umístění platebního terminálu a čtečky QR kódů na turnikety u zadního vchodu do radnice, který se nachází hned u výtahu. Výběr vstupného má mít na starosti městská firma Prague City Tourism.

„Mezi další přínos lze uvést zlepšení klimatické situace objektu v topné sezoně, kdy bude oddělen prostor výtahu páternoster od zbytku objektu, a tím se přeruší komínový efekt, ke kterému dochází přes výtahovou šachtu výtahu," stojí dále v dokumentu. Magistrát na úpravy vypíše tendr s předpokládanou hodnotou 2,7 milionu korun bez DPH.

Radní města v pondělí schválili i vypsání další veřejné zakázky na restauraci soch, které se nacházejí na horní části fasády Nové radnice. Na těch jsou podle schváleného dokumentu praskliny a trhliny, které by v případě zanedbání oprav mohly v budoucnu znamenat nebezpečí úrazu kolemjdoucích.

Předpokládaná hodnota zakázky je 6,4 milionu korun. Vedení města dnes také schválilo vypsání tendru za 5,5 milionu korun bez DPH na firmu, která zajistí servis dieselagregátů v Nové radnici do roku 2027.

Páternoster je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin. První oběžný výtah na světě byl instalován roku 1884 v Londýně. Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále.

V Praze je zachovaných páternosterů řada, vedle magistrátu například v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, v několika budovách ministerstev, v sídle Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici nebo ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

20. září 2023 v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru