dnes
Čtvrtek - jasno
22°C
zítra
Pátek - oblacno
23°C
pozítří
Sobota - bourky
23°C
Praha začne jednání o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria, kde zemřel Palach a Toufar
Designér Otakar Dušek nainstaloval před pěti lety na zeď bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici ilegální památník Toufara a Palacha. Foto: archiv P2

Praha začne jednání o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria, kde zemřel Palach a Toufar

Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici. V minulosti už radnice o zakoupení chátrajícího objektu, který má v současnosti soukromého vlastníka, uvažovala. Důvodem zájmu současného politického vedení je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století.

Úkolem jednat o odkupu dřívějšího Borůvkova sanatoria byl pověřen Petr Zeman, předseda Výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči pražského zastupitelstva. „První jednání s majitelem proběhne ještě v lednu. Činy Jana Palacha a Josefa Toufara zásadně ovlivnily naši historii a z budovy by tak mělo být živé vzpomínkové místo otevřené pro veřejnost. Projevíme tím úctu hrdinům, a zároveň zachráníme prázdnou a chátrající budovu,“ uvedl Zeman.

Borůvkovo sanatorium byl původní název soukromého zdravotnického zařízení, které bylo za první republiky určeno pro movitější klientelu. Za války došlo k přeměně na specializovanou kliniku popálenin. V roce 1950 zde zemřel na následky mučení StB i farář Josef Toufar. Poslední tři dny života po svém upálení v roce 1969 zde strávil student Jan Palach.

Od konce sedmdesátých let zde sídlil Ústav experimentální medicíny Akademie věd, který budovu opustil v roce 2001. Od té doby budova postupně chátrala. Byla převedena na pražské hasiče, které ho chtěli zrekonstruovat. O plánů nakonec upustili a dům v roce 2015 prodali za 42 milionů korun soukromému majiteli, které zde chtěl mít hotel. K realizaci zámětu však nedošlo.

Rok před prodejem instaloval na fasádu budovy umělec Otakar Dušek bez povolení improvizovaný památník, který připomíná Josefa Toufara a Jana Palacha.

Před rokem 2014 vedení metropole zvažovalo budovu koupit do vlastnictí metropole, ale když primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09)  nahradila ve funkci Adriana Krnáčová (ANO), koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, se v této iniciativě nepokračovalo.

Myšlenku na vznik památníku Toufara a Palacha na tomto místě už roky podporuje Jana Černochová (ODS), poslankyně a starostka Prahy 2. V minulosti o tom opakovaně jednala i se současnými vlastníky domu. Stála také u zrodu iniciativy, díky níž se 16. leden zařadil mezi významné dny České republiky. Radnice Prahy 2 také zakoupila pamětní artefakt v podobě Palachových rtů, odlitých z Palachovy posmrtné masky.

Představitelé hlavního města chtějí také jednat o udělení čestného občanství pro Jana Palacha. „V Praze se narodil, studoval a za svobodu zde položil svou nejvyšší oběť. Za svůj obětavý čin a životní postoj v nelehké době si čestné občanství zaslouží. Bohužel vyhláška Prahy od roku 2018 neumožňuje udělovat tento titul in memoriam, proto na nejbližším zastupitelstvu navrhnu její změnu,“ popsal europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09).

Iniciaci jednání o odkupu Borůvkova sanatoria a jeho plánované využití Pospíšil kvituje. „Budov, které nesou takový historický odkaz, si musíme vážit,“ dodal. Sobotní vzpomínky na studenta Palacha se dnes v 18 hodin u bývalého Borůvkova sanatoria zúčastní hned několik zástupců hlavního města Prahy – mezi nimi bude například Jan Čižinský, Jiří Pospíšil, Adam Zábranský, Petr Zeman či Petr Hlaváček.


Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

Dnes v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

Včera v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru