Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha začne chystat rekonstrukci vršovického stadionu Bohemians, v jeho okolí chce stavět
Vršovický domov klubu Bohemians 1905. Foto: archiv

Praha začne chystat rekonstrukci vršovického stadionu Bohemians, v jeho okolí chce stavět

Prahou založená Pražská developerská společnost (PDS) začne připravovat architektonické soutěže na rekonstrukci vršovického stadionu Ďolíček a stavby bytového domu a sportovní haly v jeho okolí. Dnes o tom rozhodlo vedení metropole. Součástí rekonstrukce by měla být přístavba s komerčními prostory. Bytový dům se 120 až 140 byty má vyrůst na parkovišti západně od stadionu a sportovní hala naproti před ulici Vršovická. Pražští radní o tom informovali novináře po svém dnešním zasedání.

Rada hl. m. Prahy na dopoledním zasedání schválila rámec projektového záměru, což je předpokladem pro přípravu samotných investic. Na jednotlivé akce připraví PDS, která má proměnu lokality na starosti, architektonické soutěže.

První soutěž, a to na městský dům s nájemním bydlením, bude vypsána už v rámci letošního jara. Výsledky by měly být zveřejněny do konce roku. Městské byty by měly sloužit pro profese důležité pro chod města, jako jsou například záchranáři, policisté nebo například učitelé.

„Na městském pozemku o rozloze zhruba 1,2 hektaru plánujeme výstavbu bytového domu s až 140 nájemními bytovými jednotkami. V přízemí budou prostory pro občanskou vybavenost. Předpokládáme, že výsledky architektonické soutěže budou k dispozici na podzim. První nájemníci by se podle našich odhadů mohli nastěhovat v roce 2026,“ řekl Petr Urbánek, ředitel PDS.

V první fázi revitalizace stadionu vyroste polyfunkční administrativní dům s integrovanou tribunou a pronajímatelnými obchodními a kancelářskými plochami.

Naproti stadionu přes Vršovickou ulici u Gymnázia Přípotoční má vzniknout nová krytá sportovní hala. Ta by měla být podle záměru města využívána gymnáziem, sportovními kluby i veřejností a zahrnovat by měla kromě sportovních ploch i obchodní prostory k pronájmu a garáž pro 300 automobilů. Parkování by mělo být k dispozici i místním obyvatelům.

PDS odhaduje náklady na přípravu a stavbu bytového domu na asi 620 milionů korun, sportovní hala pak podle odhadu vyjde na více než 350 milionů korun. Hlavní město Praha v roce 2016 odkoupilo pozemky areálu stadionu Bohemians-Ďolíček a ve stejném roce s desátou městskou částí podepsalo Memorandum o vzájemné spolupráci na rozvoji této lokality.

„K rozvoji dané lokality je potřeba majetkové scelení všech pozemků. Proto budeme jednat i s TJ Sokol o možném získání jejich pozemků,“ popsal Jan Chabr (TOP 09), pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů.

Rozvoj tohoto území ve Vršovicích bude mimo jiné koordinován s revitalizací přilehlých veřejných prostranství, zeleně a okolí Botiče, který dodá lokalitě vodní prvky a další funkce.

„Považuji za velký úspěch, že se magistrát zavázal při všech svých záměrech na zdejších pozemcích respektovat naše koncepční dokumenty, zejména náš generel veřejných prostranství a urbanistickou studii Botič,“ sdělil místostarosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).


Autor: Dalibor Kracík

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

Včera v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru