dnes
Sobota - zatazeno
12°C
zítra
Neděle - skorojasno
11°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
12°C
Praha začíná hledat vánoční strom pro Staroměstské náměstí, lidé mohou zasílat tipy
Smrk je na Staroměstském náměstí v době adventu každý rok. Foto: archiv

Praha začíná hledat vánoční strom pro Staroměstské náměstí, lidé mohou zasílat tipy

Praha začíná hledat strom pro letošní Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Lidé mohou až do 15. září posílat fotky vytipovaných smrků přes webové stránky organizátora trhů. Zasílat lze tipy na stromy, které jsou přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí. Strom se slavnostně rozsvítí na Staroměstském náměstí v sobotu 1. prosince.

Pořadatel největších vánočních trhů v České republice, společnost Taiko, vyhlašuje už posedmé soutěž o nejvhodnější strom pro Vánoční trhy v centru Prahy 2018. Dominantu Staroměstského náměstí může přihlásit každý.

Stačí být jeho majitelem, nebo jen o hezkém jehličnanu vědět a dát tip. „Náš tým už se o vše postará. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu. Pojďte do toho s námi a společně si ozdobíme Prahu o adventu 2018,“ uvedl provozní ředitel Taika Petr Hozák. Kdo vítězný strom nabídne nebo na něj dá tip, získá podle pravidel soutěže 10 000 korun.

Ideálním stromem, který chtějí organizátoři najít, je smrk ztepilý. Může být na soukromém pozemku i veřejném prostranství. Zasílat lze tipy na stromy, které je nutné z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích. Růst může kdekoli v Česku, místo musí být dobře přístupné pro těžkou techniku.

Strom musí být zdravý, o jeho umístění na vánočních trzích rozhodnou dendrologové z Mendelovy univerzity v Brně. Smrk může být až 25 metrů vysoký, před vztyčením na Staroměstském náměstí bude upraven na bezpečnou výšku 22 metrů. Tipy lze vkládat přes webové stránky www.trhypraha.cz/vanocni-strom/.

Loňský vánoční smrk pro Staroměstské náměstí pocházel z Roztok u Křivoklátu, kde rostl 66 let. Velikán vyrostl na pozemku soukromé firmy, která počítala s jeho pokácením. Strom totiž sahal do drátů vysokého napětí a jeho kořeny prorůstaly břehem kamenného kanálu.

Jedna z místních rodin ho v době, kdy se ještě snadno vešel domů, měla během svátků ozdobený v domku, poté ho vysadila na jeho místo v údolí Berounky. V předloňském roce zdobil Staroměstské náměstí dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.

Kritéria pro výběr stromu:

Kdo může dát svůj tip?

Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích sedmi let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet.

Jaký strom může zažít slávu na Staroměstském náměstí?

Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

Může růst kdekoli?

Růst může kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit. Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Těžká technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, které navíc musí být dostatečně široké. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Musí být strom zdravý?

Ano. Strom nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku.

Tipy na vánoční strom je možné posílat do 15. září. Ve čtvrtek 1. listopadu organizátor vyhlásí výsledky soutěže. Strom se pak slavnostně rozsvítí na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 1. prosince.


Další články
Nahoru