Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha začíná hledat vánoční strom pro rok 2021
Vánoční strom z Kamenného Přívozu na Staroměstském náměstí. Foto: THMP

Praha začíná hledat vánoční strom pro rok 2021

Hlavní město odstartovalo hledání vánočního stromu pro Staroměstské náměstí. Zda trhy budou zatím organizátoři nevědí, tradiční smrk je ale potřeba mít připravený. Organizátor trhů, společnost Taiko vyhlašuje tak již pojedenácté soutěž Hledá se strom.  

Zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro postavení v samém srdci české metropole. Fotografie a popis stromů může veřejnost zasílat do 1. října 2021. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu.

Smrk ztepilý – již tradiční a ideální vánoční strom
Tip na letošní vánoční strom, který bude centrem dění na Staroměstském náměstí po dobu adventu může dát každý. Nejvhodnějším stromem je jehličnan, smrk ztepilý, který se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství. Zasílat mohou zájemci tipy na stromy, které jsou tzv. přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství apod.), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

V loňském roce připomínal sváteční atmosféru v centru metropole strom, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku. Smrk ztepilý, který loni společnost Taiko vybrala měl 17,5 metru a zhruba 40 let.

Kritéria pro výběr stromu
Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích osmi let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet.

Jaký strom může zažít slávu na Staroměstském náměstí?
Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

Může růst kdekoli?
Růst může kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit. Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Musí být strom zdravý?
Ano. Strom nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku.
Autor: TZ, red

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

Dnes v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru