Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 3°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha začíná hledat vánoční smrk pro Staroměstské náměstí
Vánoční smrk na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Praha začíná hledat vánoční smrk pro Staroměstské náměstí

Praha začíná hledat dominantu letošních největších Vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Až do konce srpna mohou zájemci sdělovat organizátorovi trhů svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro trhy v centru metropole. Během září organizátoři vyberou vhodného kandidáta. Strom se slavnostně rozsvítí na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 30. listopadu.

Smrk ztepilý, který bude stát na Staroměstském náměstí po dobu adventu, se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství.

Tipy mohou být na stromy, které jsou přerostlé a začínají být v zahradě, parku či jiném veřejném prostranství nebezpečné svému okolí, takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

Vánoční smrk 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Na soukromém pozemku rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.

Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích osmi let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet.

Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů. Růst může kdekoli v České republice. Po zkušenostech z minulého roku navíc není nutné, aby byl přímo u silnice.

Strom musí být zdravý. Proto nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků z Mendelovy univerzity v Brně, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

Další články
Nahoru