dnes
Pátek - zatazeno
17°C
zítra
Sobota - zatazeno
17°C
pozítří
Neděle - polojasno
18°C
Praha začíná hledat vánoční smrk pro Staroměstské náměstí
Vánoční smrk na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Praha začíná hledat vánoční smrk pro Staroměstské náměstí

Praha začíná hledat dominantu letošních největších Vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Až do konce srpna mohou zájemci sdělovat organizátorovi trhů svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro trhy v centru metropole. Během září organizátoři vyberou vhodného kandidáta. Strom se slavnostně rozsvítí na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 30. listopadu.

Smrk ztepilý, který bude stát na Staroměstském náměstí po dobu adventu, se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství.

Tipy mohou být na stromy, které jsou přerostlé a začínají být v zahradě, parku či jiném veřejném prostranství nebezpečné svému okolí, takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

Vánoční smrk 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Na soukromém pozemku rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.

Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích osmi let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet.

Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů. Růst může kdekoli v České republice. Po zkušenostech z minulého roku navíc není nutné, aby byl přímo u silnice.

Strom musí být zdravý. Proto nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků z Mendelovy univerzity v Brně, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru