Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha začíná hledat strom pro vánoční trh na Staroměstském náměstí
Listopadové kácení stromu pro Prahu v Pertolticích pod Ralskem. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Praha začíná hledat strom pro vánoční trh na Staroměstském náměstí

Organizátor, společnost Taiko, proto opět vyhlašuje soutěž Hledá se strom, který ozdobí centrum Prahy v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu pro letošní vánoční trhy na Staroměstském náměstí mohou zájemci dávat do poloviny září. Vítěze čeká finanční odměna. Informovala o tom Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, která dlouhodobě organizuje vánoční trhy v centru metropole.

„Těším se, jaký nový příběh letošní vánoční strom přinese. V minulém ročníku byl vybrán z rekordních čtyřiceti tipů krásný smrk ztepilý z Pertoltic, jehož délku Staroměstské náměstí za roky nepamatuje. Dřevo z tohoto smrku bylo následně použito na výrobu zahradních prvků do dvou domovů pro seniory. Je to krásný způsob, jak může vánoční strom i po deinstalaci přinášet radost dál,“ řekl Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro infrastrukturu.

Soutěž Hledá se strom vyhlašuje organizátor trhů letos již počtrnácté. Svůj tip může poslat každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Zasílat lze podněty na stromy, které jsou tzv. přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství apod.), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

„Budeme velmi rádi, pokud nám lidé opět budou posílat tipy na vhodné smrky, které mohou růst na jejich pozemku, ale také o nich mohou jen vědět. Všechny stromy, které jsme dosud kácely bylo vždy nutné odstranit z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti,“ upřesnila Hana Tietze, mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí 2024.

Loňský vánoční strom pocházel ze soukromého pozemku nedaleko obce Mimoň v Libereckém kraji. Vyrostl do výšky zhruba sedmadvacet metrů a vzešel z téměř čtyřiceti tipů soutěže Hledá se strom. Následně ho pak pokácela a nazdobila společnost Technologie hlavního města Prahy.

Podle Tietze je ideálním stromem smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

Růst může kdekoli v České republice. Ideální je, pokud je v blízkosti silnice, i s tím si už ale v minulosti dokázala technika poradit, a s pomocí pásového jeřábu dostat strom bez poškození na tahač s návěsem.

„Budoucí vánoční strom musí být zdravý. Prochází tak průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění v centru dění na Staroměstském náměstí bezpečný,“ popsala mluvčí.  

Tipy na vánoční strom je možné posílat do 15. září, na začátku listopadu vyberou organizátoři ve spolupráci se společností Technologie hlavního města Prahy (THMP) vhodného kandidáta. Městská společnost pak stejně jako v minulých letech zajistí pokácení, převoz a nazdobení vánočního stromu. Pokud se vše podaří podle plánu, strom by se měl na Staroměstském náměstí v Praze rozsvítit v sobotu 30. listopadu. Samotné trhy pak potrvají do 6. ledna 2025.


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru