Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha začala jednat s Ministerstvem kultury o budoucím provozu Vltavské filharmonie
Vítězný návrh budovy filharmonie. Zdroj: IPR Praha

Praha začala jednat s Ministerstvem kultury o budoucím provozu Vltavské filharmonie

Hlavní město bude na projektu Vltavské filharmonie spolupracovat se státem. Potvrdili to ministr kultury Martin Baxa a zástupci hlavního města Prahy na společné schůzce v úterý 6. června v Nosticově paláci na Ministerstvu kultury ČR. Zúčastněné strany se shodly na celorepublikovém i zahraničním významu kulturní dominanty, která vznikne na břehu Vltavy v pražských Holešovicích.

„Vltavská filharmonie se stane klíčovou kulturní institucí celorepublikového i evropského významu. O jejím financování a provozu tedy jednáme se státem,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN).  

„Vltavská filharmonie je úžasná příležitost, jak posunout pražskou kulturu na úplně novou úroveň. Praha potřebuje světovou architekturu a toto bude stavba, kterou zanecháme pro další generace. Jsem proto rád, že mezi hlavním městem a Ministerstvem kultury panuje shoda. I díky tomu jsme zase o kus blíž k nové architektonické dominantě Prahy,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).  

Schůzka tak zahájila společný dialog o budoucím provozu Vltavské filharmonie. Setkání s ministrem kultury Martinem Baxou se za hlavní město zúčastnili náměstci Hlaváček a Pospíšil a zastupitel a předseda Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a podporu cestovního ruchu Zastupitelstva hl. m. Prahy Jan Wolf (KDU-ČSL). Za tým Vltavské filharmonie se setkání účastnil jeho vedoucí Martin Krupauer a zástupce vedoucího Martin Gross.  

Ministr Martin Baxa se spolu se zástupci Prahy shodl na významu projektu Vltavské filharmonie i na pokračování v zahájeném dialogu města a státu týkajícího se budoucího fungování a modelu provozu Vltavské filharmonie. 

„Projekt Vltavské filharmonie představuje celonárodní i mezinárodní záležitost a stát má velký zájem o vznik této budovy,“ řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS) a dodal: „Budeme v této debatě nadále pokračovat společně s Českou filharmonií.“  

„Poslední koncertní sál v Praze vznikl v roce 1912. Město, stát i Evropa projekt Vltavské filharmonie potřebuje,“ zdůraznil na setkání Wolf.  

Projekt Vltavské filharmonie se rok po vyhlášení vítěze architektonické soutěže nachází ve fázi dopracování vítězného soutěžního návrhu do podrobné architektonické studie. Návrh Vltavské filharmonie vytvořilo dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG).  

Výstavba Vltavské filharmonie byla v říjnu 2022 stvrzena podpisem smlouvy o dílo mezi hlavním městem a studiem BIG. Předpokládané dokončení projektu je naplánováno na rok 2031. V budově najdou zázemí dva nejvýznamnější české symfonické orchestry, Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, a hudební knihovna, která je součástí Městské knihovny v Praze.


Autor: Hla

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru