Dnes Sobota - prehanky-dest 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 13°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha začala jednat s Ministerstvem kultury o budoucím provozu Vltavské filharmonie
Vítězný návrh budovy filharmonie. Zdroj: IPR Praha

Praha začala jednat s Ministerstvem kultury o budoucím provozu Vltavské filharmonie

Hlavní město bude na projektu Vltavské filharmonie spolupracovat se státem. Potvrdili to ministr kultury Martin Baxa a zástupci hlavního města Prahy na společné schůzce v úterý 6. června v Nosticově paláci na Ministerstvu kultury ČR. Zúčastněné strany se shodly na celorepublikovém i zahraničním významu kulturní dominanty, která vznikne na břehu Vltavy v pražských Holešovicích.

„Vltavská filharmonie se stane klíčovou kulturní institucí celorepublikového i evropského významu. O jejím financování a provozu tedy jednáme se státem,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN).  

„Vltavská filharmonie je úžasná příležitost, jak posunout pražskou kulturu na úplně novou úroveň. Praha potřebuje světovou architekturu a toto bude stavba, kterou zanecháme pro další generace. Jsem proto rád, že mezi hlavním městem a Ministerstvem kultury panuje shoda. I díky tomu jsme zase o kus blíž k nové architektonické dominantě Prahy,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).  

Schůzka tak zahájila společný dialog o budoucím provozu Vltavské filharmonie. Setkání s ministrem kultury Martinem Baxou se za hlavní město zúčastnili náměstci Hlaváček a Pospíšil a zastupitel a předseda Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a podporu cestovního ruchu Zastupitelstva hl. m. Prahy Jan Wolf (KDU-ČSL). Za tým Vltavské filharmonie se setkání účastnil jeho vedoucí Martin Krupauer a zástupce vedoucího Martin Gross.  

Ministr Martin Baxa se spolu se zástupci Prahy shodl na významu projektu Vltavské filharmonie i na pokračování v zahájeném dialogu města a státu týkajícího se budoucího fungování a modelu provozu Vltavské filharmonie. 

„Projekt Vltavské filharmonie představuje celonárodní i mezinárodní záležitost a stát má velký zájem o vznik této budovy,“ řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS) a dodal: „Budeme v této debatě nadále pokračovat společně s Českou filharmonií.“  

„Poslední koncertní sál v Praze vznikl v roce 1912. Město, stát i Evropa projekt Vltavské filharmonie potřebuje,“ zdůraznil na setkání Wolf.  

Projekt Vltavské filharmonie se rok po vyhlášení vítěze architektonické soutěže nachází ve fázi dopracování vítězného soutěžního návrhu do podrobné architektonické studie. Návrh Vltavské filharmonie vytvořilo dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG).  

Výstavba Vltavské filharmonie byla v říjnu 2022 stvrzena podpisem smlouvy o dílo mezi hlavním městem a studiem BIG. Předpokládané dokončení projektu je naplánováno na rok 2031. V budově najdou zázemí dva nejvýznamnější české symfonické orchestry, Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, a hudební knihovna, která je součástí Městské knihovny v Praze.


Autor: Hla

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru