dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Praha z ptačí perspektivy. Z jakých míst je krásný výhled na stověžatou matku měst?
Krásný výhled na část Prahy je z Dívčích hradů. Foto: archiv

Praha z ptačí perspektivy. Z jakých míst je krásný výhled na stověžatou matku měst?

Stověžatá. Časté synonymum pro Prahu. A opravdu: stačí se podívat z vyhlídky Na Opyši u Pražského hradu a vidíte jednu věž vedle druhé. Kam jinam můžete zavítat, abyste se obdobně krásným pohledem pokochali? Právě na některé z oněch věží, na kopce či na rozhlednu. Metropoli pak uvidíte z výšky, respektive z ptačí perspektivy – a to doslova.

Ohon nebo ocas. Tento význam má slovo Opyš – na konci skalního ostrohu byl vybudován Pražský hrad. Pojmenování Na Opyši vzniklo až po vytvoření Velké Prahy na konci 18. století, je odvozeno od pomístního názvu, který se objevuje už ve 12. století. Z Opyše na východ od Pražského hradu je úžasný výhled na celou Prahu. Za drobný poplatek se lze podívat i prostřednictvím instalovaných dalekohledů.

Krásný výhled je také z Žižkovské televizní věže, která měří 216 metrů a je umístěna v oblasti Mahlerových sadů na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Ve výšce 93 metrů je vyhlídková kabina s dohledností až 100 kilometrů. V nižším vyhlídkovém prostoru se nachází panoramatická restaurace, kavárna a vinárna.

Jindřišská věž, Novoměstská radnice, City Tower

Zato stojí navštívit i Jindřiškou věž – původní zvonici kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty. V současnosti je zvonice pronajata soukromé firmě Jindřišská věž s.r.o., která tam provozuje restauraci, zvonkohru i vyhlídku.

Další pražskou perlou je Novoměstská radnice nacházející se na Karlově náměstí. I tam je otevřena vyhlídková věž. Denně, s výjimkou pondělí. Dominanta Novoměstské radnice byla dostavěna v roce 1456, vysoká je takřka 70 metrů. Na ochoz vede 221 schodů. Ve všech věžích se samozřejmě platí vstupné.

Velký výhled na Prahu si můžete užít i z posledního patra City Tower na Pankráci. Původně se mělo jednat o sídlo Československého rozhlasu, stavba budovy započala v roce 1983.

V roce 1993, kdy byla takřka dokončena, se ale ukázala pro Český rozhlas jako příliš velká, technologicky zastaralá, navíc s azbestem. Proto ji Český rozhlas prodal. Dnes je zcela v soukromých rukou.

Prohlídky věží, pohled z Vítkova či Parukářky

centrum-z-hradu-3-nahled Na některé zajímavé pražské věže se můžete dostat v rámci prohlídek pořádaných Muzeem hlavního města Prahy. Navštívit můžete Petřínskou rozhlednu, Zrcadlové bludiště na Petříně nebo Prašnou bránu.

Dále Svatomikulášskou městskou zvonici, Staroměstskou mosteckou věž, Malostranskou mosteckou věž a Karlův most, odkud je taktéž krásný výhled – především na Pražský hrad.

Pěkný výhled na metropoli je i z pražských kopců – třeba z vrchu Vítkov, o kterém především mnozí starší lidé a turisté říkají, že by mu slušel buď výtah, lanovka nebo eskalátory. Prostě prostředek, kterým by se tam mohl dostat opravdu každý.

Na Prahu je vidět i z žižkovské Parukářky, která se stala místem pro nejrůznější setkávání především mladých lidí: ať již při přehlídce menších pivovarů pivobraní nebo třeba při pravidelném happeningu za legalizaci konopí Milion Marihuna March. Úžasný výhled je i z Dívčích hradů nad Zlíchovem, které tvoří východní hranici Prokopského údolí.

Nejen zamilovaní rádi chodí na Petřín, kde je hezký výhled i bez výšlapu na rozhlednu. Pěkný je třeba výhled poblíž hotelu Nebozízek, který se v Petřínských sadech nachází. Praha je odtamtud vidět jak na dlani.

Neměl by se opomenout ani košířský park Cibulka – i odtamtud je možné kus Prahy vidět. Tamní vyhlídková věž je vůbec nejstarší na území Prahy. Jedná se o 13 metrů vysokou kamennou věž čtvercového půdorysu zakončenou cimbuřím.

Hezký pohled se nabízí i z oken vyšších pater mnoha paneláků – třeba panelového domu v Košířích, poblíž zastávky Kotlářka. Hodně zeleně vám zase nabídne například pohled z oken některých modřanských paneláků.

Vyšehrad i budoucí rozhledny

vyhled-z-vysehradu-nahled No a jak by se dalo zapomenout?! Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká. Tak pravila kněžna Libuše, stojíc na vyšehradské skále a hledíc dolů k Vltavě. I dnes lze vylézt na vyšehradský kopec a rozjímat pohledem po Praze.

Petřínská rozhledna (včetně samotného Petřína) byla již v textu zmíněna. Pražský patriot v minulosti již informoval o tom, že v metropoli „vyrostou“ i další dvě rozhledny. Jedna – desetimetrová – na svahu severní části botanické zahrady v Troji.

Druhou – bezmála 22metrovou – zvažuje Praha 14 umístit jako dominantu nového volnočasového areálu v lokalitě Na Čihadlech nad Rokytkou. Počet míst, odkud bude dobrý výhled po Praze, se tím rozšíří. Z výšky, z ptačí perspektivy, zkrátka bylo a bude možné hledět na Prahu z různých „koutů“.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru