Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha vyzve vládu, aby stát dal informace k zavedení novely stavebního zákona
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Praha vyzve vládu, aby stát dal informace k zavedení novely stavebního zákona

Pražský magistrát ani městské části nemají dostatek informací k zavedení novely stavebního zákona a s tím spojenou digitalizací. Vedení hlavního města proto vyzve vládu, aby stát poskytl nutné informace, aby byly v předstihu vydány potřebné předpisy a metodika a aby byly včas otestovány všechny informační systémy. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Nový stavební zákon s platností od letošního 1. července zřizuje nový proces povolování staveb a jeho součástí má být kromě jiného také digitalizace stavebního řízení.

Zastupitelé se obávají toho, že na zavedení nového systému mají úřady málo času. Zároveň nemají potřebné vybavení. „Zákon měl přinést zkvalitnění, zrychlení a plnou digitalizaci stavebního řízení. Setkáváme se ale se situací, že řada věcí není připravena," řekl opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO).

Úřadům podle Nepila chybí vyhlášky, metodika, hardware a nefunguje portál stavebníka. Není ani jasné, jak bude fungovat propojení nového systému na takzvanou spisovou službu, navíc řada pracovníků stavebních úřadů je podle něj vyššího věku a na poslední chvíli se nechtějí učit nový systém, a začnou odcházet.

O problémech pro úřady mluvil také zastupitel a starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS). Podle něj není problém ani tak v zákoně samotném, ale v digitalizaci. Úředníci se školí na zákon, ale ne na ni. „Nejsme proti digitalizaci, spoustu nám toho uspoří, ale tady máme za tři měsíce najet na něco, ale nemáme k tomu nic," řekl. Vedení radnice ani neví, jaký hardware má nakoupit, dodal.

Opoziční zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě) upozornil na to, že kromě nové agendy ve stavebním řízení se musí úřady připravovat od 1. července také na převzetí vyřizování dopravních přestupků. „Jediné rozumné řešení je využít naší zákonodárné iniciativy a navrhnout odložení účinnosti zákona," řekl Zelenka.

Postupu ministerstva pro místní rozvoj se zastali zastupitelé Jiří Brůžek a Zuzana Freitas Lopesová (oba Piráti). Podle informací z ministerstva vše začne fungovat bez problémů, řekl Brůžek.

Freitas Lopesová uvedla, že digitalizaci je možné stihnout rychle a na ministerstvech se tak běžně děje a je zaváděna i v řádu týdnů. Zároveň je potřeba pozvat zástupce ministerstva. Zastupitelka Eva Tylová (Piráti) řekla, že bez nich jí to připadá pouze jako politická hra.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Další články
Nahoru