Dnes Středa - zatazeno 29°C
Zítra Čtvrtek - jasno 31°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha vyzve vládu a asociaci jednat o špatné situaci turistických průvodců
Ubylo turistů, průvodci nemají práci. Ilustrační foto: archiv

Praha vyzve vládu a asociaci jednat o špatné situaci turistických průvodců

Vedení Prahy vyzve vládu a zástupce turistických průvodců ke společnému jednání o situaci této profese, která se potýká s existenčními problémy způsobenými poklesem turismu kvůli nemoci covid-19. Zastupitelé zároveň uložili vedení Prahy, aby se situací zabývalo a navrhlo způsob podpory. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé.

Průvodci ve středu před magistrátem protestovali za zlepšení podmínek. Většina jich je od března bez příjmu. Podpora od státu skončila 8. června a od 1. září navíc přibyla povinnost plateb záloh na sociální a zdravotní pojištění.

„Celkově je cestovní ruch, dá se říci, nejpostiženějším odvětvím. Vidíme, že situace se nezlepšila, vyhlídky jsou pesimistické a situace je velmi dramatická," řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

V původně navrženém usnesení zastupitelů bylo uvedeno pouze to, že město bude apelovat na vládu a Sněmovnu, aby situaci řešila. Průvodci totiž požadují kroky, jako třeba odpuštění odvodů sociálního pojištění nebo snížení DPH na deset procent, které nespadají do kompetence města. Zástupci vedení města proto řekli, že je to především vláda a Sněmovna, kdo by měl situaci primárně řešit.

S tím nesouhlasili opoziční zastupitelé. Původní návrh kritizoval například zastupitel Radomír Nepil (ANO). „To znamená, že pro vás (průvodce) neudělají lautr nic. To není jen o vládě, ale i o Praze," řekl. Poslanec a opoziční zastupitel Patik Nacher (ANO) následně navrhl, aby bylo usnesení rozšířeno o výzvu radě města, aby sama navrhla řešení.

Záměr, aby se problémem zbývalo i město, podpořil také koaliční zastupitel a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „My můžeme udělat jediné: měli bychom téma podpory kultury a cestovního ruchu znovu otevřít na pražské úrovni," řekl.

S kritikou opozice nesouhlasil poslanec a zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě). Podle něj má klíč k řešení vláda a Sněmovna. „Pokládám za nefér, že se tu vzbuzuje dojem, že je to v silách města," řekl. S tím souhlasil i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj je základní problém v tom, že opatření vlády nezabírají, počet nakažených se zvyšuje a do Prahy tak nejezdí turisté.

Zastupitelé nakonec usnesení rozšířili a vložili do něj výzvu k trojstrannému jednání mezi městem, vládou a průvodci. Třeštíková řekla, že město osloví vládu a premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě dnes. Rovněž přibyl úkol radě začít se situací zabývat. Zastupitelé naopak odmítli návrh bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS), aby na městě vznikla speciální skupina zabývající se situací průvodců.

Na jednání zastupitelů vystoupili i zástupci průvodců. „Chápeme, že nejsme jedinou skupinou podnikatelů. Ale jsme zcela bez příjmů. Naše běžná pracovní sezona nezačala a už nezačne. Přesto musíme platit odvody, na které nemáme," řekla jejich zástupkyně Renata Blažková. Průvodkyně Lenka Mandová řekla, že dochází k likvidaci průvodcovské živnosti.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

14. června 2021 v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Další články
Nahoru