Dnes Pondělí - polojasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha vyzve vládu a asociaci jednat o špatné situaci turistických průvodců
Ubylo turistů, průvodci nemají práci. Ilustrační foto: archiv

Praha vyzve vládu a asociaci jednat o špatné situaci turistických průvodců

Vedení Prahy vyzve vládu a zástupce turistických průvodců ke společnému jednání o situaci této profese, která se potýká s existenčními problémy způsobenými poklesem turismu kvůli nemoci covid-19. Zastupitelé zároveň uložili vedení Prahy, aby se situací zabývalo a navrhlo způsob podpory. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé.

Průvodci ve středu před magistrátem protestovali za zlepšení podmínek. Většina jich je od března bez příjmu. Podpora od státu skončila 8. června a od 1. září navíc přibyla povinnost plateb záloh na sociální a zdravotní pojištění.

„Celkově je cestovní ruch, dá se říci, nejpostiženějším odvětvím. Vidíme, že situace se nezlepšila, vyhlídky jsou pesimistické a situace je velmi dramatická," řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

V původně navrženém usnesení zastupitelů bylo uvedeno pouze to, že město bude apelovat na vládu a Sněmovnu, aby situaci řešila. Průvodci totiž požadují kroky, jako třeba odpuštění odvodů sociálního pojištění nebo snížení DPH na deset procent, které nespadají do kompetence města. Zástupci vedení města proto řekli, že je to především vláda a Sněmovna, kdo by měl situaci primárně řešit.

S tím nesouhlasili opoziční zastupitelé. Původní návrh kritizoval například zastupitel Radomír Nepil (ANO). „To znamená, že pro vás (průvodce) neudělají lautr nic. To není jen o vládě, ale i o Praze," řekl. Poslanec a opoziční zastupitel Patik Nacher (ANO) následně navrhl, aby bylo usnesení rozšířeno o výzvu radě města, aby sama navrhla řešení.

Záměr, aby se problémem zbývalo i město, podpořil také koaliční zastupitel a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „My můžeme udělat jediné: měli bychom téma podpory kultury a cestovního ruchu znovu otevřít na pražské úrovni," řekl.

S kritikou opozice nesouhlasil poslanec a zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě). Podle něj má klíč k řešení vláda a Sněmovna. „Pokládám za nefér, že se tu vzbuzuje dojem, že je to v silách města," řekl. S tím souhlasil i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj je základní problém v tom, že opatření vlády nezabírají, počet nakažených se zvyšuje a do Prahy tak nejezdí turisté.

Zastupitelé nakonec usnesení rozšířili a vložili do něj výzvu k trojstrannému jednání mezi městem, vládou a průvodci. Třeštíková řekla, že město osloví vládu a premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě dnes. Rovněž přibyl úkol radě začít se situací zabývat. Zastupitelé naopak odmítli návrh bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS), aby na městě vznikla speciální skupina zabývající se situací průvodců.

Na jednání zastupitelů vystoupili i zástupci průvodců. „Chápeme, že nejsme jedinou skupinou podnikatelů. Ale jsme zcela bez příjmů. Naše běžná pracovní sezona nezačala a už nezačne. Přesto musíme platit odvody, na které nemáme," řekla jejich zástupkyně Renata Blažková. Průvodkyně Lenka Mandová řekla, že dochází k likvidaci průvodcovské živnosti.


Praha 5 finančně přispěje nepedagogickým pracovníkům základních a mateřských škol

Dnes ve 14:37

Mimořádný příspěvek na posílení mezd alespoň částečně pomáhá k udržení nepedagogických pracovníků, kterých je dlouhodobě nedostatek. Jde o pracovníky, kteří zajišťují technický provoz školských zařízení.

Praha 13: Radnice otevírá rezervační systém i mimo vyhlášené úřední dny

Dnes v 11:14

Služby Úřadu městské části Praha 13 jsou ode dneška klientům dostupné i mimo vyhlášené úřední hodiny. Radnice vychází vstříc všem klientům a přes rezervační systém je možné se objednat na vybrané agendy i v další dny.   

K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Další články
Nahoru