Dnes Úterý - jasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 17°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha vyzkouší na budovách antigraffiti nátěr
Ilustrační foto: archiv

Praha vyzkouší na budovách antigraffiti nátěr

Pražským magistrátem vlastněná firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) odstraní na deseti až 15 budovách graffiti a jejich fasády opatří takzvaným antigraffiti nátěrem. Jak informovali zástupci firmy a města, magistrát na to zatím vyčlenil 1,5 milionu korun a po jejich vyčerpání vyhodnotí další fungování antigraffiti programu. Kromě toho město vytvořilo aplikaci, s pomocí které můžou lidé magistrát a městské části o graffiti informovat. Vlastní antigraffiti programy má řada městských částí.

Místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný řekl, že pro vyzkoušení celoměstského programu město ze zhruba 200 městských nemovitostí vytipovalo deset až 15, které nyní firma vyčistí a opatří speciálním nátěrem.

V centru města jde o objekt Občanské plovárny a dále budovy v Celetné a Michalské ulici. „Pokud jde o oblast mimo památkovou rezervaci, tak se jedná o lokality v Praze 13 a 14," dodal. Hotovo by podle něj mělo být do konce srpna.

Novotný dodal, že v případě památkové rezervace museli postup schválit památkáři. Fasády budou podle něj nejprve očištěny a odmaštěny, poté ošetřeny chemickými prostředky a až poté bude graffiti odstraněno s pomocí horké vody pod tlakem. Poté pracovníci THMP fasádu v případě potřeby vyspraví, natřou a nakonec opatří speciálním antigraffiti nátěrem, který brání vsakování barev do fasády a umožňuje její snadné čištění pouze s pomocí vody. Jako první se na konci června tohoto ošetření dočkala Občanská plovárna.

„Posléze vyhodnotíme tento projekt, jestli v něm budeme pokračovat, a případně jaké finanční prostředky na to hlavní město vyčlení," doplnila Martina Kaňáková z kanceláře radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09), která má na magistrátu projekt na starosti.

Doplnila, že si lidé mohou z obchodů Google Play a App Store také stáhnout aplikaci, s pomocí které mohou nahlásit graffiti. Pokud se bude nacházet na budově vlastněné magistrátem, THMP jej s pomocí horké vody odstraní, zatím bez opatření antigraffiti nátěrem. Pokud bude poškozena budova ve správě některé městské části, pracovníci THMP dají vědět konkrétní radnici. „Oslovili jsme veškeré městské části, aby se do toho zapojily," řekla Kaňáková.

S graffiti bojují s pomocí různých programů také městské části, některé zapojují i soukromé majitele nemovitostí. Jednou z využívaných forem jsou granty, které radnice na odstranění či opatření antigraffiti nátěry majitelům dává. Další možností je, že majitelé s městskou částí podepisují smlouvy a ta pak prostřednictvím vysoutěžené firmy poškozené fasády čistí automaticky.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru