Dnes Středa - zatazeno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 0°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha vytvořila očkovací strategii, hlavním cílem je zajištění dostatku míst
Začalo očkování proti covidu, na běžnou populaci se však dostane až za pár měsíců. Foto: vlada.cz

Praha vytvořila očkovací strategii, hlavním cílem je zajištění dostatku míst

Vedení Prahy dnes schválilo vlastní očkovací strategii. Ta má pomoci aplikovat celostátní metodiku na specifickou situaci v Praze, ale také umožnit hlavnímu městu lépe zvládat nejistoty a změny, které kolem očkování panují. Pražská strategie proto klade důraz zejména na principy a plánovací procesy, dostupnost očkovacích míst, komunikaci s veřejností a řízení pomocí dat. Tento čtvrtek budou o strategii jednat pražští zastupitelé.

„Rozhodnutí o očkování je svobodným rozhodnutím každého z nás. Aby mohlo město účelně a efektivně plánovat, potřebuje vědět, jaký je o očkování zájem v jednotlivých částech města. Chtěl bych v této souvislosti požádat všechny obyvatele našeho města, aby se zaregistrovali do centrálního rezervačního systému co nejdříve poté, co bude otevřena registrace pro jejich věkovou skupinu,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Aktuální informace k očkování jsou na webu ockovani.praha.eu.

Na území hlavního města je dosud registrovaných 28 očkovacích míst, a to jak státních, tak městských, neziskových a soukromých poskytovatelů zdravotních služeb. Praha má zjištěné jejich očkovací kapacity a na základě plánu dodávek vakcín má přehled, jaká je v jednotlivých týdnech předpokládaná očkovací kapacita.

Vláda chystá také velkokapacitní centrum v hale O2 universum a magistrát připravuje další v Kongresovém centru, pokud by se vládní projekt zpozdil. Kapacita Prahou zřízeného centra by mohla být od 200 do 1000 lidí denně.

„Bez ohledu na nejasnosti a zmatky, k nimž v komunikaci ze strany vlády dochází, připravujeme očkovací místa a navazujeme spolupráci s městskými částmi i praktickými lékaři, aby v momentě, kdy do Prahy začnou proudit pravidelné dávky vakcín, rychlému očkování už nic nebránilo,“ uvedl pražská radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiku Milena Johnová (Praha Sobě).

Hlavní město podle ní bude podporovat vznik dalších očkovacích míst, a to zejména na severozápadě a východě Prahy, vyzývá přitom ke spolupráci městské části.  Očkovací místa mohou vznikat v libovolném zdravotnickém zařízení. Magistrát sám plánuje spustit tři, podle Johnové už je připraveno jedno v městské poliklinice ve Spálené ulici a tento týden má být hotovo i další v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech.

Zatím v metropoli dostala první dávku necelá polovina z 55 000 Pražanů starších 80 let. I druhou dávkou pak bylo naočkováno 11 162 z nich. Ke 13. únoru bylo podle dokumentu první dávkou v Praze naočkováno celkem 51 0000 obyvatel a druhou 31 000.

Celkem je podle dokumentu v Praze 128 000 lidí spadajících do první prioritní skupiny. Necelý půl milion lidí pak spadá do následující kategorie, kam patří lidé nad 65 let a zástupci pro stát důležitých povolání včetně učitelů.

Pražská strategie dále usiluje o aktivní oslovování a nabízení vakcíny skupinám, které by mohly státním rezervačním systémem snadno „propadnout“. Praha vidí nejlepší cestu ve spolupráci s partnery z městských částí, pečovatelskými a dalšími sociálními službami, komunitními centry a dalšími organizacemi.

Hlavní město také jedná s praktickými lékaři o možnosti jejich zapojení, protože většina Pražanů by upřednostnila očkování svým praktikem před návštěvou velkého očkovacího centra.

Radní pověřili magistrátní odbor zdravotnictví, aby se v souladu se strategií Praha snažila zajistit vlastní dodávky vakcín.


Autor: red

Pražské služby mají v karanténě 92 z 1700 zaměstnanců

Včera v 18:47

Městská svozová firma Pražské služby (PSAS) zaznamenala v uplynulém týdnu 26 zaměstnanců s pozitivním testem na covid-19, což je více než o týden dříve. K dnešnímu dni mají PSAS v karanténě 92 z celkem 1700 zaměstnanců. Chod firmy ani svoz odpadu nejsou ohroženy. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí PSAS...

Očkovací centrum v OD Kotva nabízí očkování proti nemoci covid-19 i dětem od 12 let

Včera v 17:53

S potomkem starším 12 let může zákonný zástupce přijít do očkovacího centra v OD Kotva bez předchozí registrace denně od 9 do 20 hodin. K vakcinaci stačí platná karta zdravotního pojištění očkovaného, kterým se dítě prokáže u registrace.

Nová kampaň chce zvýšit zájem o posilující dávky očkování

Včera ve 14:33

Hlavní město spouští další vlnu kampaně k očkování. Reaguje tak na zmenšující se zájem o posilující dávky a také na skutečnost, že je již zpřístupněno očkování třetí dávkou i pro děti starší 12 let. Praha zároveň upozorňuje na nutnost pravidelného testování a zodpovědného chování ke snížení šíření...

Další články
Nahoru