dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Parky, památky, úřady, zastávky... Praha vytvoří mapu bezbariérovosti
Mapa bude praktická i pro vozíčkáře. Ilustrační foto: freimgaes

Parky, památky, úřady, zastávky... Praha vytvoří mapu bezbariérovosti

Komplexní zmapování bezbariérovosti metropole je cílem projektu, který připravuje vedení Prahy.  Cílem zmapování je zprostředkovat občanům aktuální informace o možnostech bezbariérového pohybu ve městě. První má přijít na řadu oblast městské památkové rezervace. Svým rozsahem se jedná o unikátní projekt, který nemá v České republice obdobu. 

Městským částem byl zaslán dopis s informacemi o projektu a o možnosti získání dotací z magistrátu. Samotné mapování by již jednotlivé samosprávy měly provádět podle jednotné metodiky samy. V současné době již existují různé podklady v papírové podobě, které zadávaly jednotlivé radnice.

Problémem je nejednotná metodika mapování i způsob zpracování. To chce magistrát změnit, vytvořit digitální mapu a posléze i mobilní aplikaci, která handicapovaným v budoucnu umožní snadnou orientaci po městě.

Mapu chce magistrát rozvíjet postupně a přibývat by měly další a další vrstvy. Logicky velmi důležitá je bezbariérovost dopravy, kde se zejména v rámci veřejné dopravy daří bariéry odstraňovat díky programu Praha bezbariérová.

Klíčem je použití jednotné metodiky, přičemž vhodnou, v praxi již vyzkoušenou a uživateli přijímanou vytvořila Pražské organizace vozíčkářů, která ji zpracovala s dalšími institucemi v rámci programu Přes bariéry.

„Chceme zmapovat jak úřady a důležité městské instituce, které občané potřebují navštěvovat, tak i památky, parky, sady, veřejná prostranství a do budoucna pošty, lékárny, zastávky. Cílovou metou je aplikace, která lidem s omezenou schopností pohybu ukáže, jak se nejlépe dostat z bodu A do bodu B a co mohou bez problémů po cestě navštívit,“ uvedl předseda výboru pro výchovu, vzdělávání a sociální politiku pražského zstupitelstva Patrik Nacher .


Další články
Nahoru