dnes
Středa - zatazeno
2°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-snih
6°C
pozítří
Pátek - snih
6°C
Metropole vytvoří Portál Pražana, lidé si vyřídí záležitosti z domova
Ilustrační foto: archiv

Metropole vytvoří Portál Pražana, lidé si vyřídí záležitosti z domova

Pražský magistrát přebuduje svůj web a vytvoří na něm nový Portál Pražana. Stránky města budou mít tradiční část s informacemi a druhou, přes kterou budou lidé komunikovat s úřadem a zařizovat si své záležitosti. Prototyp by měl být hotov do půl roku. Novinářům to včera řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Náklady na vybudování systému jsou odhadovány na 25 milionů korun. Změny magistrát chystá i v systému karty MHD Lítačka a nechá si vypracovat koncepci rozvoje IT do roku 2025.

První částí Portálu Pražana bude běžný web hlavního města se zveřejněnými informacemi. Podle primátora je nynější internetová stránka nepřehledná a zastaralá a je třeba ji přebudovat. Do druhé části stránek se pak budou lidé přihlašovat. Bude se jednat o interaktivní portál, kde budou mít lidé svůj profil a budou zde moci vyřizovat například poplatky za odpad nebo za psa.

Systém bude propojen i s daty státní správy. „Nejsme příznivci toho, že člověk si v jeden den oběhne více úřadů, které sestěhujeme. Pro nás úspora času znamená, že si to člověk nakliká pohodlně z domova," řekl Hřib. Služba nabídne lidem i možnost, stáhnout si do mobilu kalendář, který je upozorní, kdy se například platí různé poplatky.

Město podle primátora uvažuje také o možnosti náhledu prostřednictvím portálu do datové schránky občana. „Je to jedna z možností, jak z něj udělat centrální bod pro občana," řekl Hřib.

Pražští radní již v pondělí schválili vytvoření nové koncepce rozvoje informačních a počítačových technologií na roky 2019 až 2025. Vymezí jednotlivé kroky a stanoví náklady změn. Původní koncepce byla podle Hřiba nekonkrétní a nebyla naplněna.

Dokument by měl řešit několik tematických oblastí, například zmíněné digitální služby a otevřená data, ale také to, aby magistrátní IT fungovalo efektivně. Odstraňovány mají být situace, kdy je město v dané oblasti závislé na jediném dodavateli a jeho službách.


Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

Dnes v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Strategický plán Prahy 12: Slovo dostane veřejnost

Včera v 10:50

Veřejné projednání Strategického plánu rozvoje Prahy 12 se koná v úterý 17. března od 17:30 hodin ve druhém patře budovy Prior na Sofijském náměstí.

Praha 15: Beseda v Hostivaři

Včera v 08:47

Praha 15 zve občany na besedu. Ve čtvrtek 26. března budou od 18 hodin na programu témata dopravy, školství, veřejného prostoru nebo prostředí pro život.

Cítíte se v Praze 5 bezpečně?

24. února 2020 ve 14:17

Víte, co byste udělali pro bezpečnost na Praze 5, kdybyste o tom mohli rozhodovat? Znáte svého strážníka? Je nějaké místo, kde byste bydlet nechtěli, protože je tato lokalita z vašeho pohledu nebezpečná? Tyto a další otázky najdou zájemci v dotazníku Prahy 5.

Další články
Nahoru