dnes
Úterý - oblacno
0°C
zítra
Středa - obcasny-dest
1°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
2°C
Praha vytvoří do října nová pravidla pro privatizace bytů, chce si nechat volné byty
Letecký pohled na sídliště Hloubětín. Foto: Ulathaar / Wikimedia Commons

Praha vytvoří do října nová pravidla pro privatizace bytů, chce si nechat volné byty

Pražský magistrát bude mít do říjnového zasedání zastupitelstva hotové nové podmínky privatizace bytů. Ty by městu měly umožnit ponechat si volné byty v domech určených k privatizaci. Podle těchto nových podmínek chce poté město postupovat při prodeji svých bytů. Na dnešním jednání zastupitelů to řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

V některých domech, které byly určeny k privatizaci, jsou totiž nyní volné byty. Pravidla chce proto vedení města změnit tak, aby mohlo vstoupit v příslušném domě do družstva a volné byty si ponechat. To současná pravidla neumožňují, neboť je v nich vysloveně uvedeno, že se prodávají nájemníkům. V domech určených k privatizaci je nyní 250 bytů.

„Původně jsem si myslel, že to (nová pravidla) stihneme do dneška, to se bohužel nepodařilo. Nicméně snažím se dělat vše pro to, abychom to mohli projednat na říjnovém zasedání zastupitelstva," řekl Zábranský.

Zastupitelé dnes schválili prodej bytového domu v Bojčenkově ulici v Praze 14 za zhruba 181,1 milionu korun. Opozice v diskusi kritizovala postup vedení města. Vadilo jí právě to, že se mění pravidla v průběhu privatizace, a to u domů, kde byl prodej nájemníkům v minulosti už přislíbený.

Kvůli změně podmínek vedení města kritizovali opoziční zastupitelé. „Vy děláte vše, abyste to (privatizaci) zpomalil a ztížil," řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Opoziční zastupitelé kritizovali také způsob přidělování bytů. Podle některých z nich je nespravedlivý a znevýhodňuje například matky samoživitelky.

Podle zastupitele Jiřího Zajace (ODS) postup města může způsobit, že bytová družstva kvůli průtahům ze strany města přijdou o slíbené hypotéky. Zastupitel Ivan Pilný (ANO) řekl, že město svým postupem vytváří chaos. „Takto se bytová politika vytvářet nedá," řekl.

Zábranský kritiku odmítl a uvedl, že na ponechání si volných bytů se shodla koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Odmítl i výtku, že pravidla přidělování volných bytů jsou nespravedlivá. „Z žádostí, co jsme zatím dostali, tak nevychází z bodových hodnocení nejlépe lidé bez domova, ale jsou tam zvýhodněny rodiny, senioři a lidé s postižením," řekl. S družstvy chce jednat u kulatého stolu.

Kritika se na vedení města snesla ale i kvůli prodeji v Bojčenkově ulici. Předseda družstva Miroslav Jungvirth si stěžoval, že město si nechalo udělat nové posudky a cenu několikrát navyšovalo. „Od původní ceny nám to bylo navýšeno o 57 milionů, což je o 600 000 korun na rodinu," řekl. Posudek magistrátu prý nezohledňuje, že nájemníci budou muset investovat další peníze do oprav domu. Zábranský uvedl, že město nemohlo dům prodávat za ceny v dnes již zastaralém posudku.

V diskusi vystoupilo i několik obyvatel z dalších domů, které byly v minulosti určeny k privatizaci. O těch se dnes nehlasovalo. Obyvatelé si stěžovali na to, že město si chce v domech ponechat volné byty a mění zmíněné podmínky privatizace.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Další články
Nahoru