dnes
Neděle - jasno
31°C
zítra
Pondělí - zatazeno
30°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
27°C
Praha vytvoří do října nová pravidla pro privatizace bytů, chce si nechat volné byty
Letecký pohled na sídliště Hloubětín. Foto: Ulathaar / Wikimedia Commons

Praha vytvoří do října nová pravidla pro privatizace bytů, chce si nechat volné byty

Pražský magistrát bude mít do říjnového zasedání zastupitelstva hotové nové podmínky privatizace bytů. Ty by městu měly umožnit ponechat si volné byty v domech určených k privatizaci. Podle těchto nových podmínek chce poté město postupovat při prodeji svých bytů. Na dnešním jednání zastupitelů to řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

V některých domech, které byly určeny k privatizaci, jsou totiž nyní volné byty. Pravidla chce proto vedení města změnit tak, aby mohlo vstoupit v příslušném domě do družstva a volné byty si ponechat. To současná pravidla neumožňují, neboť je v nich vysloveně uvedeno, že se prodávají nájemníkům. V domech určených k privatizaci je nyní 250 bytů.

„Původně jsem si myslel, že to (nová pravidla) stihneme do dneška, to se bohužel nepodařilo. Nicméně snažím se dělat vše pro to, abychom to mohli projednat na říjnovém zasedání zastupitelstva," řekl Zábranský.

Zastupitelé dnes schválili prodej bytového domu v Bojčenkově ulici v Praze 14 za zhruba 181,1 milionu korun. Opozice v diskusi kritizovala postup vedení města. Vadilo jí právě to, že se mění pravidla v průběhu privatizace, a to u domů, kde byl prodej nájemníkům v minulosti už přislíbený.

Kvůli změně podmínek vedení města kritizovali opoziční zastupitelé. „Vy děláte vše, abyste to (privatizaci) zpomalil a ztížil," řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Opoziční zastupitelé kritizovali také způsob přidělování bytů. Podle některých z nich je nespravedlivý a znevýhodňuje například matky samoživitelky.

Podle zastupitele Jiřího Zajace (ODS) postup města může způsobit, že bytová družstva kvůli průtahům ze strany města přijdou o slíbené hypotéky. Zastupitel Ivan Pilný (ANO) řekl, že město svým postupem vytváří chaos. „Takto se bytová politika vytvářet nedá," řekl.

Zábranský kritiku odmítl a uvedl, že na ponechání si volných bytů se shodla koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Odmítl i výtku, že pravidla přidělování volných bytů jsou nespravedlivá. „Z žádostí, co jsme zatím dostali, tak nevychází z bodových hodnocení nejlépe lidé bez domova, ale jsou tam zvýhodněny rodiny, senioři a lidé s postižením," řekl. S družstvy chce jednat u kulatého stolu.

Kritika se na vedení města snesla ale i kvůli prodeji v Bojčenkově ulici. Předseda družstva Miroslav Jungvirth si stěžoval, že město si nechalo udělat nové posudky a cenu několikrát navyšovalo. „Od původní ceny nám to bylo navýšeno o 57 milionů, což je o 600 000 korun na rodinu," řekl. Posudek magistrátu prý nezohledňuje, že nájemníci budou muset investovat další peníze do oprav domu. Zábranský uvedl, že město nemohlo dům prodávat za ceny v dnes již zastaralém posudku.

V diskusi vystoupilo i několik obyvatel z dalších domů, které byly v minulosti určeny k privatizaci. O těch se dnes nehlasovalo. Obyvatelé si stěžovali na to, že město si chce v domech ponechat volné byty a mění zmíněné podmínky privatizace.


V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

Včera v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

5. srpna 2020 ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Další články
Nahoru