dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Praha vytvoří do října nová pravidla pro privatizace bytů, chce si nechat volné byty
Letecký pohled na sídliště Hloubětín. Foto: Ulathaar / Wikimedia Commons

Praha vytvoří do října nová pravidla pro privatizace bytů, chce si nechat volné byty

Pražský magistrát bude mít do říjnového zasedání zastupitelstva hotové nové podmínky privatizace bytů. Ty by městu měly umožnit ponechat si volné byty v domech určených k privatizaci. Podle těchto nových podmínek chce poté město postupovat při prodeji svých bytů. Na dnešním jednání zastupitelů to řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

V některých domech, které byly určeny k privatizaci, jsou totiž nyní volné byty. Pravidla chce proto vedení města změnit tak, aby mohlo vstoupit v příslušném domě do družstva a volné byty si ponechat. To současná pravidla neumožňují, neboť je v nich vysloveně uvedeno, že se prodávají nájemníkům. V domech určených k privatizaci je nyní 250 bytů.

„Původně jsem si myslel, že to (nová pravidla) stihneme do dneška, to se bohužel nepodařilo. Nicméně snažím se dělat vše pro to, abychom to mohli projednat na říjnovém zasedání zastupitelstva," řekl Zábranský.

Zastupitelé dnes schválili prodej bytového domu v Bojčenkově ulici v Praze 14 za zhruba 181,1 milionu korun. Opozice v diskusi kritizovala postup vedení města. Vadilo jí právě to, že se mění pravidla v průběhu privatizace, a to u domů, kde byl prodej nájemníkům v minulosti už přislíbený.

Kvůli změně podmínek vedení města kritizovali opoziční zastupitelé. „Vy děláte vše, abyste to (privatizaci) zpomalil a ztížil," řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Opoziční zastupitelé kritizovali také způsob přidělování bytů. Podle některých z nich je nespravedlivý a znevýhodňuje například matky samoživitelky.

Podle zastupitele Jiřího Zajace (ODS) postup města může způsobit, že bytová družstva kvůli průtahům ze strany města přijdou o slíbené hypotéky. Zastupitel Ivan Pilný (ANO) řekl, že město svým postupem vytváří chaos. „Takto se bytová politika vytvářet nedá," řekl.

Zábranský kritiku odmítl a uvedl, že na ponechání si volných bytů se shodla koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Odmítl i výtku, že pravidla přidělování volných bytů jsou nespravedlivá. „Z žádostí, co jsme zatím dostali, tak nevychází z bodových hodnocení nejlépe lidé bez domova, ale jsou tam zvýhodněny rodiny, senioři a lidé s postižením," řekl. S družstvy chce jednat u kulatého stolu.

Kritika se na vedení města snesla ale i kvůli prodeji v Bojčenkově ulici. Předseda družstva Miroslav Jungvirth si stěžoval, že město si nechalo udělat nové posudky a cenu několikrát navyšovalo. „Od původní ceny nám to bylo navýšeno o 57 milionů, což je o 600 000 korun na rodinu," řekl. Posudek magistrátu prý nezohledňuje, že nájemníci budou muset investovat další peníze do oprav domu. Zábranský uvedl, že město nemohlo dům prodávat za ceny v dnes již zastaralém posudku.

V diskusi vystoupilo i několik obyvatel z dalších domů, které byly v minulosti určeny k privatizaci. O těch se dnes nehlasovalo. Obyvatelé si stěžovali na to, že město si chce v domech ponechat volné byty a mění zmíněné podmínky privatizace.


Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

29. října 2020 ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

28. října 2020 v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Další články
Nahoru