dnes
Čtvrtek - jasno
22°C
zítra
Pátek - oblacno
23°C
pozítří
Sobota - bourky
23°C
Praha vytipuje pozemky pro byty, zpracuje i plán brownfieldů
Velkým a zároveň roky zanedbávaným brownfieldem je oblast Bubny – Zátory v Holešovicích. Foto: IPR Praha

Praha vytipuje pozemky pro byty, zpracuje i plán brownfieldů

Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) zpracuje seznam městských pozemků, které jsou do budoucna vhodné pro bytovou výstavbu. Včera o tom rozhodli pražští radní. Zároveň schválili, že IPR vytvoří přehled pražských brownfieldů s plány jejich rozvoje v dalších třech až pěti letech. První náměstek primátora Petr Hlaváček (za Spojené síly pro Prahu) uvedl, že s využitím těchto materiálů chce nové vedení magistrátu do prázdnin představit strategii rozvoje metropole.

V případě pozemků pro byty už jedna analýza v minulosti vznikla, podle radního pro bydlení Adama Zábranského (Piráti) by však nová měla zahrnovat více parcel. „Tehdy bylo zadáno vytipovat pozemky pro sociální bydlení, takže spíše menší,“ uvedl. Dodal, že předchozí dokument nabídl prostor pouze pro několik stovek bytů. „Myslím, že z tohoto materiálu jich vzejde podstatně více,“ řekl radní.

Město chce podle náměstka Hlaváčka v budoucnu vytipované pozemky využít ve spolupráci se soukromými developery, stavebními družstvy či dalšími i méně tradičními investory. Další postup hodlá rada navrhnout ve strategickém plánu rozvoje, který by se neměl týkat jenom bydlení, ale všech pro město podstatných oblastí.

Podkladem pro něj bude i další dnes zadaný dokument, ve kterém IPR představí další plány pro rozvoj několika desítek tzv. transformačních území, tedy zpravidla brownfieldů určených pro zástavbu. Dokument bude pro každou lokalitu zahrnovat zhodnocení stavu z hlediska majetkoprávních vztahů, případných stavebních uzávěr a územního plánování a navrhne harmonogram dalšího postupu. Výsledek by měl být přístupný veřejnosti.

Z vyjádření zástupců pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) zatím není zcela zřejmé, nakolik chce město byty samo stavět. Hlaváček v minulosti uvedl, že by podle něj Praha měla mít vlastní developerskou společnost, která by stavěla nejen byty, ale například i školy a další veřejné budovy.

Podle opoziční ODS je městská výstavba neefektivní. „Na základě analýz víme, že k tomu, aby cena bytů v Praze přestala růst, je nutné postavit alespoň 6000 bytů ročně. Koalice chce situaci řešit tím, že z města se stane developer, který bude stavět vlastní bytové jednotky. Město jako developer ale dokáže za celé volební období postavit necelých 500 bytů," uvedla předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija.

Dodala, že občanští demokraté z toho důvodu navrhli ve Sněmovně tzv. fikci souhlasu. Ta by určovala, že pokud se instituce při povolování stavby nevyjádří do zákonného limitu 30 či ve složitějších případech 60 dní, bude se brát jejich stanovisko za kladné. Pro povolení stavby je nutné závazné stanovisko desítek institucí a podle Udženije v Praze visí ve schvalovacích procesech 40 000 bytů. Fikci souhlasu chce ve svém návrhu novely stavebního zákona zavést i TOP 09.


Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

Dnes v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

Včera v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru