dnes
Sobota - mlha
22°C
zítra
Neděle - skorojasno
26°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
27°C
Praha vytipuje pozemky pro bytovou výstavbu, zpracuje proto i plán brownfieldů
Jedním z velkých rozvojových území v metropoli je oblast Bubny-Zátory v Holešovicích. Foto: IPR Praha

Praha vytipuje pozemky pro bytovou výstavbu, zpracuje proto i plán brownfieldů

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zpracuje v následujícím půl roce seznam pozemků ve výhradním vlastnictví Prahy, které jsou do budoucna vhodné pro bytovou výstavbu. V úterý o tom rozhodli pražští radní. Zároveň schválili, že IPR vytvoří přehled vybraných brownfieldů, ze kterého vyplyne, které z těchto ploch, nebo jejich částí, lze skutečně využít pro výstavbu v následujících letech. První náměstek primátora Petr Hlaváček (za Spojené síly pro Prahu) uvedl, že s využitím těchto materiálů chce nové vedení magistrátu do prázdnin představit strategii rozvoje metropole.

„Současná koalice se ve svém programovém prohlášení k podpoře dostupnosti bydlení zavázala. Konkrétně uvádíme, že systematicky vytipujeme a připravíme, především v územně-plánovací rovině, vhodné pozemky pro novou bytovou výstavbu. Podklady musí být dostatečně praktické a realistické, aby s nimi mohlo vedení města průběžně pracovat,“ uvedl Hlaváček. Obecným cílem je podle něj vytvoření podmínek pro rychlé navýšení nabídky nových bytů a tím snížit tlak na růst cen bydlení – a to jak cen bytů, tak nájmů.

Stejně jako při vytipovávání vhodných pozemků pro bytovou výstavbu se sociálním aspektem, které IPR prováděl již v minulém volebním období, budou i nyní klíčovými výběrovými kritérii především vlastnictví pozemku a možnost jeho využití na základě platného územního plánu. Nová analýza by oproti té předchozí, která nabídla prostor pouze pro několik stovek bytů, měla zahrnovat více parcel.

„V první fázi budou vytipovávány pouze pozemky, které jsou ve výhradním vlastnictví hlavního. Města Prahy, a to včetně těch, které byly svěřeny městským částem, a které umožňují výstavbu bydlení. V druhé fázi, do konce června tohoto roku, budou vytipované pozemky dále posuzovány z hlediska urbanistického a jejich kapacit pro předpokládanou výstavbu. Výsledkem by měl být výrazně větší počet pozemků určených pro bydlení než v původní analýze,“ říká radní pro oblast bytového fondu Adam Zábranský (Piráti).

Praha by měla vytipované pozemky využít ve spolupráci se soukromými developery, stavebními družstvy či dalšími i méně tradičními investory. Zda bude metropole byty na svých pozemcích sama stavět prostřednictvím vlastní developerské společnosti, zatím není rozhodnuto. Je to jen jedna z variant.

Další postup chce vedení města do léta představit ve strategickém plánu rozvoje, který se nebude týkat jen bydlení. Podkladem pro plán bude i dokument, o jehož vzniku také radní rozhodli poslední lednové úterý. IPR v něm představí další plány pro rozvoj několika desítek brownfieldů určených pro zástavbu. Dokument bude pro každou lokalitu zahrnovat zhodnocení stavu z hlediska majetkoprávních vztahů, případných stavebních uzávěr a územního plánování a navrhne harmonogram dalšího postupu.

„Nedostatek bytů je zásadním a dlouhodobým problémem Prahy, proto chceme zvýšit nabídku bytů na trhu tím, že podpoříme bytovou výstavbu na pozemcích, které Institut plánování a rozvoje vytipuje, a to jak bytů nájemních, tak družstevních. Zároveň je ale nutné výrazné zrychlení povolování bytové výstavby především legislativními opatřeními. To vše může zvýšit dostupnost bydlení v Praze,“ sdělila radní pro podporu bydlení a legislativu Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu).

Výstavbu v režii kritizuje opoziční ODS, podle které je takový postup ve výsledku neefektivní. „ Aby ceny bytů skutečně přestaly růst, je potřeba postavit alespoň 6000 bytů ročně. Město ale jako developer dokáže za celé volební období postavit jen zhruba 500 bytů,“ uvedla předsedkyně zastupitelského klubu občanských demokratů Alexandra Udženija


Praha 8 sbírá vavříny, dostala několik ocenění za komunikaci

Včera v 07:56

Zlatý erb za webové stránky, Zlatý lajk za facebookový profil, cena Radniční listy za Osmičku…tři medailová ocenění v letošním roce v rámci Hl. města Prahy. 

Radnice Prahy 1 mění úřední hodiny

13. srpna 2020 ve 12:59

Od 1. září stanovila radnice první městské části úřední hodiny úřadu na pondělí od 8 do 18 hodin a středu od 8 do 18 hodin.

Další články
Nahoru