dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Praha vystaví Muchovy plakáty ze sbírky tenisty Lendla
Plakáty Alfonse Muchy budou v Obecním domě vystavěny od dubna do července.

Praha vystaví Muchovy plakáty ze sbírky tenisty Lendla

Do Obecního domu v Praze míří sbírka plakátů Alfonse Muchy, kterou sestavil bývalý tenista Ivan Lendl. Už na jaře si tak budou moci pražští návštěvníci výstavy prohlédnout  ve světové premiéře unikátní a nejrozsáhlejší sérii plakátové tvorby secesního velikána. Legendárnímu tenistovi se jich doposud podařilo nasbírat 151.

Na vernisáži výstavy, jež je naplánována na počátek dubna, přislíbil účast i sám autor sbírky. Bývalý profesionální tenista ji kompletoval po tři desetiletí a výsledkem je expozice chronologicky mapující Muchovu plakátovou tvorbu v období 1894 až 1935.

Pro návštěvníky se nejatraktivnějším lákadlem stane nejspíš čtrnáct plakátů, které malíř vytvořil pro divadelní soubor Sarah Bernhardtové. Byly přelomem jak v umělcově kariéře, tak v dějinách plakátu vůbec.

Výstava až do července

Umělecká hodnota sbírky Ivana Lendla je nevyčíslitelná, finanční hodnota astronomická. Získat vlastníka takového souboru pro myšlenku výstavy – navíc spojené s přesunem na jiný kontinent – bylo obtížné.

Milovníci díla Alfonse Muchy však budou moci až do července jeho dílo obdivovat díky aktivitě podnikatele Richarda Fuxy, významného kulturního mecenáše a zároveň zakladatele nadačního fondu nesoucího jeho jméno. Právě Nadační fond Richarda Fuxy v současné době exkluzivní sérií plakátů disponuje.

„Expozici Ivan Lendl: Alfons Mucha považuji za vrchol svých dosavadních donátorských aktivit. Souhlasím s hlasy, které již nyní zmiňují, že půjde o výstavu století a událost roku. Doposud měla veřejnost příležitost spatřit skvosty z Lendlovy sbírky jen ojediněle při zápůjčkách jednotlivých plakátů. Celá bude k vidění poprvé v historii,“ říká Richard Fuxa.

Zamíří plakáty do Japonska a Číny?

Nad výstavou převzal záštitu také pražský primátor Bohuslav Svoboda. Účast na vernisáži přislíbil nejen Ivan Lendl, ale také přední osobnosti kulturního a společenského života. Pro partnery projektu dokonce Ivan Lendl uspořádá několik osobně komentovaných prohlídek.

Pražskou výstavou však veřejná produkce Muchových plakátů nekončí. Dalším místem v Česku, kde bude sbírka k vidění, se stane Ostrava.

„Kromě toho mám s Ivanem Lendlem dohodnutý pětiletý program, během něhož expozice poputuje také po světových metropolích. Zájem projevila nejenom evropská města, ale i Japonsko nebo Čína,“ doplňuje Richard Fuxa.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru