dnes
Úterý - skorojasno
4°C
zítra
Středa - zatazeno
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
3°C
Praha vyškolí budoucí letecké záchranáře z Číny
Čínská delegace v Praze. Foto: MHMP

Praha vyškolí budoucí letecké záchranáře z Číny

Pražští záchranáři budou školit budoucí letecké záchranáře z čínské Šanghaje. První šestičlenný tým by měl do Prahy přiletět letos v říjnu. Celkem by mělo do Prahy na školení postupně dorazit z Číny pět týmů záchranářů. Tréninky se budou konat ve vzdělávacím a výcvikovém centru záchranné služby. Šanghaj plánuje do tří let vybudovat leteckou výjezdovou skupinu záchranářů. Výcvik zaplatí skupina Home Credit, která v Asii expanduje.

Šanghaj si vybírala mezi zkušenostmi z Říma a Prahy, přičemž přednost dostala pražská záchranná služba. Kvůli projektu nyní dorazila do Prahy šéfka šanghajského zdravotnictví s týmem záchranářů. Sešli se s vedením města, záchranné služby i ministerstva zdravotnictví a bavili se jak nejlépe nastavit dvouletý tréninkový program, který bude probíhat v Praze i v Šanghaji.

Kromě vlastního výcviku řešili také organizaci záchranné služby, optimální nastavení spolupráce mezi vrtulníky, sanitkami a nemocnicemi i budoucí nastartování „ostrého“ provozu přímo v Šanghaji. V tomto ohledu má Praha dalekosáhlé zkušenosti, neboť letecká záchranná služba zde funguje přes třicet let bez jediné nehody.

„Výcvik se bude opírat především o praktickou výuku. Kolegům předáme zkušenosti nejen z práce na palubě vrtulníku, ale především know-how o efektivním nastavení spolupráce mezi dispečinkem a záchranáři během celé organizace zásahu, včetně komunikace s pozemním zdravotnickým týmem a předáním pacienta na urgentní příjem,“ říká ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.

Program okomentoval i Milan Tománek, ředitel komunikace skupiny Home Cedit: „Náš grant pro výcvik čínských leteckých záchranářů v Praze je jedním z největších jednotlivých programů sociální odpovědnosti Skupiny Home Credit. Jsme hrdi, že můžeme být součástí spolupráce mezi pražskými a šanghajskými záchranáři, neboť věříme, že podpora komplexních programů, které mění věci od základu, globální skupině s 76 miliony klientů a 135 tisíci zaměstnanci prostě sluší.“

Praha má s Šanghají uzavřenu partnerskou smlouvu. Pražští zastupitelé schválili její uzavření letos na konci dubna. Smlouva má vést k podpoře ekonomické, vědecké a společenské spolupráce. Praha má takzvanou sesterskou smlouvu rovněž s Pekingem. Tu kritizovala opozice, které vadila klauzule o uznání jednotné Číny.


Z ulic začínajá mizet neoprávněná reklama

15. prosince 2018 v 10:26

Odbor hospodaření s majetkem magistrátu dosáhl úspěchu v letitém soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě platných exekučních příkazů vydaných v listopadu tohoto roku již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto...

Další články
Nahoru