Dnes Pondělí - obcasny-dest 0°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 2°C
Pondělí 28. 11. 2022
Svátek má René
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha vypsala zakázku na první část úprav parku na Vítkově
Pohled na hlavní promenádu, která projde úpravami. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Praha vypsala zakázku na první část úprav parku na Vítkově

Pražský magistrát vypsal tendr s předpokládanou hodnotou 98,2 milionu korun bez DPH na první část plánovaných úprav vrchu Vítkov. ČTK to zjistila z věstníku veřejných zakázek. Úpravy budou zahrnovat nový povrch a úpravy zeleně v okolí památníku, kde by mělo přibýt mimo jiné i bistro s veřejným WC. Jedná se o první část úprav, které podle plánů města potrvají několik let.

Na vrchu mezi Karlínem a Žižkovem by po plánovaných úpravách měl vzniknout moderní bulvár a piazzetta u památníku. Nynější stav hlavní cesty je podle magistrátu havarijní a neodpovídá tomu, že Vítkov je zařazen mezi takzvané parky celoměstského významu.

Při první části prací přibude podle dřívějších informací u památníku v historické aleji dalších 29 stromů a květinové záhony, trávníky či popínavé dřeviny. Bude zprovozněna historická kašna, kterou doplní systém osvětlených vodních prvků, jako jsou vodní trysky, mlhoviště, gejzíry a vodní kaskády. V plánu je také výměna laviček a dalšího mobiliáře.

Jde o první z řady tendrů, které město chystá. Práce na první části úprav by měly trvat do roku 2024. Celá obnova má být podle dřívějších informací rozdělena do šesti částí a kromě úprav cest, zeleně či laviček by na vrchu měla vzniknout promenáda v ulici Pražačka, která vede na Ohradu.

Dominantou Vítkova je Národní památník s jezdeckou sochou Jana Žižky. Vznikl ve 30. letech 20. století. Měl připomínat zrození československého státu a hrdinství legionářů, ale sloužit i k zasedání parlamentu a k dalším akcím.

Později se z památníku stalo mauzoleum komunistických předáků. Nyní je v něm muzeum českých a československých moderních dějin, které bylo otevřeno v roce 2009 a spadá pod Národní muzeum.


Autor: ČTK

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

Včera v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

25. listopadu 2022 v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

Další články
Nahoru