Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha vypsala zakázku na první část úprav parku na Vítkově
Pohled na hlavní promenádu, která projde úpravami. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Praha vypsala zakázku na první část úprav parku na Vítkově

Pražský magistrát vypsal tendr s předpokládanou hodnotou 98,2 milionu korun bez DPH na první část plánovaných úprav vrchu Vítkov. ČTK to zjistila z věstníku veřejných zakázek. Úpravy budou zahrnovat nový povrch a úpravy zeleně v okolí památníku, kde by mělo přibýt mimo jiné i bistro s veřejným WC. Jedná se o první část úprav, které podle plánů města potrvají několik let.

Na vrchu mezi Karlínem a Žižkovem by po plánovaných úpravách měl vzniknout moderní bulvár a piazzetta u památníku. Nynější stav hlavní cesty je podle magistrátu havarijní a neodpovídá tomu, že Vítkov je zařazen mezi takzvané parky celoměstského významu.

Při první části prací přibude podle dřívějších informací u památníku v historické aleji dalších 29 stromů a květinové záhony, trávníky či popínavé dřeviny. Bude zprovozněna historická kašna, kterou doplní systém osvětlených vodních prvků, jako jsou vodní trysky, mlhoviště, gejzíry a vodní kaskády. V plánu je také výměna laviček a dalšího mobiliáře.

Jde o první z řady tendrů, které město chystá. Práce na první části úprav by měly trvat do roku 2024. Celá obnova má být podle dřívějších informací rozdělena do šesti částí a kromě úprav cest, zeleně či laviček by na vrchu měla vzniknout promenáda v ulici Pražačka, která vede na Ohradu.

Dominantou Vítkova je Národní památník s jezdeckou sochou Jana Žižky. Vznikl ve 30. letech 20. století. Měl připomínat zrození československého státu a hrdinství legionářů, ale sloužit i k zasedání parlamentu a k dalším akcím.

Později se z památníku stalo mauzoleum komunistických předáků. Nyní je v něm muzeum českých a československých moderních dějin, které bylo otevřeno v roce 2009 a spadá pod Národní muzeum.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru