dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Praha vypsala kulturní granty na příští rok už nyní. Rozdělí 300 milionů
Praha finančně podporuje Letní shakespearovské slavnosti. Na snímku ve hře Veselé paničky windsorské Simona Stašová a Bolek Polívka. Foto: shakespeare.cz

Praha vypsala kulturní granty na příští rok už nyní. Rozdělí 300 milionů

Praha s předstihem vypsala jednoleté kulturní granty na příští rok. Žádosti o dotaci mohou zájemci podávat do dubna. Město mezi příjemce dotací rozdělí ročně zhruba 300 milionů korun, což je podle náměstka primátora Václava Novotného (TOP 09) víc, než kolik na pořádání kulturních akcí přiděluje ministerstvo kultury.

„Žádosti bude posuzovat komise složená ze čtrnácti odborníků a jednoho zastupitele," uvedl náměstek. „Granty vypisujeme s určitou nejistotou ohledně rozpočtu, který je schvalován na konci roku. Je ale zřejmé, že se rozpočet nebude odlišovat o více než deset procent oproti letošnímu," doplnil.

Pro žadatele je podle něj výhodnější, když předem ví, zda mohou s grantem na příští rok počítat, nebo nikoli. Termín vypsání grantového řízení se poprvé výrazně posunul loni. Do té doby byly uzávěrky v září.

Pořadatelé významných kulturních akcí tak do poslední chvíle neměli jistotu, zda mohou s podporou od města počítat. O dotace na kulturní akce a programy žádá každý rok přes 900 uchazečů.

Praha podporuje milionovými částkami známá divadla, jako je třeba Divadlo Semafor a Divadlo Komedie, ale i uznávané hudební festivaly, například Pražské jaro nebo Dvořákovu Prahu.

Granty v řádu stovek tisíc dostávají desítky pořadatelů, peníze z městské kasy slouží mimo jiné na podporu festivalu United Islands, nebo Shakespearovských slavností.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru