Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha vypracuje strategii rozvoje teplárenství v metropoli do roku 2036
Ilustrační foto: archiv

Praha vypracuje strategii rozvoje teplárenství v metropoli do roku 2036

Hlavní město si nechá vypracovat strategii rozvoje teplárenství na svém území do roku 2036. Cílem má být mimo jiné zajištění energetické bezpečnosti zásobování teplem, zvýšení počtu ekologických zdrojů tepla nebo navýšení podílu města a jím pověřených subjektů na zásobování teplem. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Ti rovněž schválili základní teze pro vytvoření strategie, které jsou shodné s výše uvedenými cíli.

„Jedna je rovina koncepčního dokumentu a druhá konkrétní strategické kroky. Strategické jednotlivosti již děláme. Samozřejmě z té koncepce vyplyne ucelenější pohled. Počítejme s tím, že ucelenější akční plán bude v příštím roce hotov tak, abychom podle něj mohli postupovat," řekl radní Zdeněk Kovářík (ODS).

„Účelem strategie a generelu je definovat hlavní cíle, kterých má být realizací strategie a generelu dosaženo jednak v rámci rozvoje teplárenského majetku hlavního města Prahy, tak i rozvoje a využívání teplárenského majetku komerčních poskytovatelů a státu, kteří na území Prahy působí nebo do Prahy teplo dodávají," píše se v dokumentu.

Největšími problémy města jsou podle dokumentu ztráta kontroly nad teplárenstvím či podfinancovanost infrastruktury. „Mezi největší problémy plynoucí ze ztráty kontroly nad teplárenským majetkem jsou komplikace s připojováním potenciálních nových zdrojů tepla… Praha dnes nemá ani informace o skutečném technickém stavu distribuční soustavy, jejíž spolehlivost je základním předpokladem pro zajištění energetické bezpečnosti v zásobování," píše se v materiálu.

Cílem strategie tak bude vytvořit postup ke zvýšení podílu výroby a prodeje tepla ze zdrojů ve vlastnictví hlavního města a jeho společností. Mezi nimi jsou Pražská plynárenská a její dceřiné společnosti, Pražské služby (PSAS) a jim patřící spalovna v Malešicích a Pražská vodohospodářská společnost (PVS).

Spolupracovat chce i se státními a soukromými firmami, což je třeba Veolia Energie Praha a jí vlastněná Pražská teplárenská nebo Elektrárna Mělník I. patřící společnosti Energotrans ze skupiny ČEZ. Nutné je provést konsolidaci teplárenského majetku města.

„Pro dosažení vyváženého podílu ve výrobě a dodávkách tepla je zapotřebí po schválení základních tezí koncepce zahájit jednání s dalšími aktéry teplárenského trhu v Praze s cílem najít dohodu na společné strategii," píše se v materiálu.

Pro zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek tepla bude podle dokumentu nutné zvýšit počet jeho zdrojů, které budou zároveň ekologické. Mezi projekty je v materiálu zmíněno například Energocentrum plánované v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV), které využije teplo z odpadních vod. Dále je to využití tepelných čerpadel z Vltavy, zvýšení kapacity spalovny v Malešicích, kde je pálení odpadů využíváno k výrobě tepla a elektřiny, a čtvrtou oblastí je energetické využití kalů z čistírny.

V současné době je v Praze vyráběno teplo z 49 procent s využitím zemního plynu, z 33 procent pomocí elektřiny, ze 17 procent se nakupuje a jedno procento tvoří statní zdroje.


Autor: ČTK

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Včera v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru