dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - zatazeno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
18°C
Praha vypracuje strategii rozvoje a fungování hřbitovů
Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Praha vypracuje strategii rozvoje a fungování hřbitovů

Pražský magistrát si nechá vypracovat strategii rozvoje a fungování hřbitovů. Dokument vymezí nejen jejich fungovaní a podobu, ale rovněž zapojení hřbitovů do okolí. Koncepce má být hotová do 31. července, vypracuje ji Institut plánování a rozvoje (IPR). Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní.

Vedení města také rozhodlo o spojení městských příspěvkových organizací Správa pražských hřbitovů (SPH) a Pohřební ústav hlavního města. Společně mají začít fungovat od 1. ledna 2020.

Koncepce pražských hřbitovů má najít propojení hřbitovů s jejich okolím. „Je třeba ošetřit především bezprostřední okolí hřbitovů včetně návaznosti vstupů na veřejný prostor, případně koncepční pojetí vymezení komerčních využívání vstupních prostranství," píše se v dokumentu.

Kromě začlenění hřbitovů do struktury města bude řešena také jejich podoba a způsob fungování. To znamená například základní urbanistické rozvržení pohřebiště, systém komunikací nebo charakter hrobových příslušenství. Dokument se bude zabývat také organizací údržby. Kvalita prostoru hřbitova je určována společným působením všech faktorů, píše se v materiálu.

Pražští radní rovněž rozhodli o sloučení SPH a pohřebního ústavu. Důvodem je zlepšení fungování organizací, a to z personálního i ekonomického hlediska. „Agendy obou organizací jsou příbuzné a dává smysl, aby je vedl jeden člověk, aby měly jedno vedení," řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Jako organizace zanikne pohřební ústav, který se stane součástí Správy pražských hřbitovů. Konkrétní podobu slučování ještě město dopracuje. Sloučení musí také schválit pražští zastupitelé na svém zasedání příští týden.

Na území Prahy je podle internetových stránek SPH přes 70 hřbitovů. Z toho jich 29 spadá pod SPH, dalších 38 je svěřeno městským částem. Obě pražská krematoria a tři urnové hřbitovy spravuje městský pohřební ústav. Zbývající pražské hřbitovy jsou většinou ve správě církví.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru