dnes
Středa - jasno
19°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
22°C
pozítří
Pátek - oblacno
23°C
Praha vypracuje strategii rozvoje a fungování hřbitovů
Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Praha vypracuje strategii rozvoje a fungování hřbitovů

Pražský magistrát si nechá vypracovat strategii rozvoje a fungování hřbitovů. Dokument vymezí nejen jejich fungovaní a podobu, ale rovněž zapojení hřbitovů do okolí. Koncepce má být hotová do 31. července, vypracuje ji Institut plánování a rozvoje (IPR). Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní.

Vedení města také rozhodlo o spojení městských příspěvkových organizací Správa pražských hřbitovů (SPH) a Pohřební ústav hlavního města. Společně mají začít fungovat od 1. ledna 2020.

Koncepce pražských hřbitovů má najít propojení hřbitovů s jejich okolím. „Je třeba ošetřit především bezprostřední okolí hřbitovů včetně návaznosti vstupů na veřejný prostor, případně koncepční pojetí vymezení komerčních využívání vstupních prostranství," píše se v dokumentu.

Kromě začlenění hřbitovů do struktury města bude řešena také jejich podoba a způsob fungování. To znamená například základní urbanistické rozvržení pohřebiště, systém komunikací nebo charakter hrobových příslušenství. Dokument se bude zabývat také organizací údržby. Kvalita prostoru hřbitova je určována společným působením všech faktorů, píše se v materiálu.

Pražští radní rovněž rozhodli o sloučení SPH a pohřebního ústavu. Důvodem je zlepšení fungování organizací, a to z personálního i ekonomického hlediska. „Agendy obou organizací jsou příbuzné a dává smysl, aby je vedl jeden člověk, aby měly jedno vedení," řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Jako organizace zanikne pohřební ústav, který se stane součástí Správy pražských hřbitovů. Konkrétní podobu slučování ještě město dopracuje. Sloučení musí také schválit pražští zastupitelé na svém zasedání příští týden.

Na území Prahy je podle internetových stránek SPH přes 70 hřbitovů. Z toho jich 29 spadá pod SPH, dalších 38 je svěřeno městským částem. Obě pražská krematoria a tři urnové hřbitovy spravuje městský pohřební ústav. Zbývající pražské hřbitovy jsou většinou ve správě církví.


Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

Dnes v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru