Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha vyplatí firmě v mimosoudním jednání za tunel Blanka 125 milionů korun
Výstavba tunelového komplexu Blanka probíhala v letech 2007 až 2015. Foto: archiv

Praha vyplatí firmě v mimosoudním jednání za tunel Blanka 125 milionů korun

Pražský magistrát vyplatí insolvenčnímu správci společnosti ČKD Praha DIZ v rámci mimosoudního jednání 125 milionů korun za práce spojené s výstavbou tunelu Blanka. Město se s firmou soudí u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, a pokud by prohrálo, hrozilo by, že firmě zaplatí více než 247 milionů. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. ČKD Praha DIZ byla dodavatelem technologické části tunelu Blanka. Stavba tunelu začala v roce 2007 a motoristům se otevřel 19. září 2015.

Žalovaná částka zahrnuje takzvané zádržné, úhrady za provedené vícepráce a vyfakturované částky za údajně provedené práce. Rovněž jsou do ní zahrnuty dlužné kapitálové a běžné výdaje související se zkušební provozem, které však byly společnosti, případně insolvenčnímu správci, uhrazeny. V rozhodčím řízení tak požaduje po městě 181,44 milionu a tzv. příslušenství dalších asi 66 milionů.

Při uzavření dohody tak město zaplatí 125 milionů. Částku tvoří zádržné 57,57 milionu, které by insolvenčnímu správci Praha musela zaplatit i bez rozhodnutí Rozhodčího soudu, úhrada víceprací 58,36 milionu a zbylých asi 9,1 milionu představuje narovnání, na jehož úhradu by měla podle názoru magistrátního investičního odboru žalující strana nárok.

„Při posouzení podstaty celkové žalované částky… lze konstatovat, že navrhovaná částka úplného a konečného narovnání tohoto sporu ve výši 125 milionů korun je pro hlavní město výhodná," píše se v dokumentu.

O firmě se začalo více hovořit v únoru 2015 v souvislosti s poškozenými kabely v tunelu Blanka, které dodala. Kvůli tomuto poškození, jež vyústilo v další odklad otevření tunelového komplexu, se představitelé města, Metrostavu a ČKD Praha DIZ dostali do ostrých sporů, kdo je za něj odpovědný.

Kvůli sporným pohledávkám firma koncem května 2016 vypověděla Praze smlouvu a přestala se o Blanku starat. Arbitrážní soud v srpnu 2016 rozhodl, že Praha nemusí ČKD Praha DIZ zaplatit zhruba 1,7 miliardy korun, které firma požadovala za práce na tunelu. Firma následně podala žalobu.

ČKD Praha DIZ byla jednou z firem holdingu ČKD Group, ovládaného miliardářem Petrem Speychalem. Městský soud v Praze zahájil začátkem června 2016 s ČKD Praha DIZ insolvenční řízení a v září byl prohlášen úpadek firmy. Sama společnost se koncem srpna k řízení připojila.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

Dnes v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

Další články
Nahoru