Dnes Čtvrtek - zatazeno 9°C
Zítra Pátek - oblacno 14°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha vypíše zakázku na stavbu dopravního terminálu na Smíchově
Pohled na smíchovský terminál od jihu. Vizualizace: DOUSEK-ZÁBORSKÝ

Praha vypíše zakázku na stavbu dopravního terminálu na Smíchově

Pražský magistrát plánuje vypsat tendr s předpokládanou hodnotou osm miliard korun bez DPH na stavbu dopravního terminálu na smíchovském nádraží. Záměr v pondělí schválili radní města, ještě o něm budou ve čtvrtek hlasovat zastupitelé. Terminál nahradí autobusové nádraží Na Knížecí. Cílem projektu je vybudovat na jednom místě moderní stanici železniční dopravy, metra, zastávku tramvaje a autobusů i kapacitní parkoviště P+R. Stát má podle schváleného dokumentu do konce roku 2030. Zároveň Správa železnic (SŽ) připravuje rekonstrukci samotného nádraží.

V oblasti Smíchova dosud existují dva velké přestupní terminály veřejné dopravy – Smíchovské nádraží a Na Knížecí. Hlavní město proto rozhodlo o vybudování jednoho velkého Terminálu Smíchov, který efektivně na jednom místě propojí všechny druhy dopravy.   

Součástí nového Terminálu Smíchov bude železniční stanice příměstské i dálkové železniční dopravy, stanice metra nebo zastávka tramvaje, městských a příměstských autobusových, trolejbusových i elektrobusových linek. Dále zde vznikne zázemí pro dálkovou autobusovou dopravu a kapacitní parkoviště P+R.   

Řešení obsahuje právě výstavbu kapacitního P+R západně od železniční stanice, terminál autobusové dopravy pro dálkovou i regionální dopravu bude zase umístěn nad nástupišti železniční stanice. V plánu je také přestavba stávajícího přednádražního prostoru v ulici Nádražní, doplnění zázemí terminálu a vybavení služeb včetně odstavů pro autobusy.

Předmětem veřejné zakázky je provedení komplexních stavebně realizačních činností na základě projektové dokumentace. „Součástí nového Terminálu Smíchov nebude jen samotná železniční stanice příměstské i dálkové železniční dopravy, současná stanice metra nebo zastávka tramvaje, ale bude sloužit i jako cílové místo městských a příměstských autobusových, trolejbusových i elektrobusových linek. Dále zde vznikne zázemí pro dálkovou autobusovou dopravu a kapacitní parkoviště P+R pro až 950 vozidel,” uvedl Zdeněk Hřib, náměstek primátora pro oblast dopravy (Piráti).   

Předpokládané náklady na realizaci terminálu jsou v současné době osm miliard korun. V minulosti byly odhady nákladů na stavbu terminálu nižší, podle Hřiba je nynější odhadovaná cena dána výrazným rozšířením záměru. Náklady jsou podle něj s ohledem na zajištění dopravní obslužnosti opodstatněné.

„Pondělní rozhodnutí Rady je jeden z dalších kroků vedoucí k brzkému zahájení realizace. Víme, že kvalitní doprava je klíčová pro budoucí rozvoj města. Věřím, že občané plánovanou proměnu na Smíchově uvítají a že nový terminál přispěje k rychlejšímu a pohodlnějšímu pohybu po městě. Myslíme také na udržitelnost. Terminál bude schopen pokrýt svoji spotřebu elektrické energie skrze solární elektrárnu, která bude umístěna na střeše,“ uvedl náměstek primátora pro územní a strategický rozvoj Petr Hlaváček (STAN). 

Práce město koordinuje se SŽ, která bude mít na starosti zejména rekonstrukci budovy nádraží a železniční stanice včetně opravy nástupišť, vytvoření jednoho nového a opravy podchodů. Vznikne také lávka přes železnici, která spojí Smíchov, Radlice a budovanou čtvrť Smíchov City mezi nádražím a prostranstvím Na Knížecí. SŽ v srpnu na práce vypsala veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou 5,2 miliardy korun.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Další články
Nahoru