Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha vypíše tendr na stavbu městských domů na Černém Mostě, vznikne v nich 28 bytů
Sídliště Černý Most v zimě. Foto: Karelj / Wikimedia Commons

Praha vypíše tendr na stavbu městských domů na Černém Mostě, vznikne v nich 28 bytů

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na výstavbu dvou bytových domů na Černém Mostě. Vzniknout by mělo celkem 28 bytů, z nichž dva budou určeny pro handicapované. Náklady by neměly přesáhnout 95 milionů korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a jejich stoupající cenou. Vedení města na minulý týden uvedlo, že chce do roku 2030 docílit toho, aby v metropoli každý rok vzniklo alespoň 500 nových městských bytů.

„Jedná se o déle připravovanou stavbu. Objekty byly definovány jako vhodné pro dostupné bydlení, protože mají jednodušší tvar. Myslím si, že je to jeden z prvních kroků k dostupnému bydlení v Praze," řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Na Černém Mostě budou postaveny dva domy o čtyřech nadzemních a s jedním podzemním podlažím s garážemi. V každém z nich bude 14 bytů. V prvém budou byty velikosti 2+kk s obytnou plochou v rozmezí od 45,2 do 60,22 metru čtverečních.

Byty pro vozíčkáře budou větší a budou mít 70,54 metru čtverečních. V druhém domě budou byty 3+kk o velikosti od 69,68 do 71,03 metru čtverečních. V domech bude bydlet 84 lidí.

V prvních nadzemních podlažích budou výměníkové stanice, kolárna a sušárna. Ploché střechy jsou řešené jako zelené a osázené vegetací. Součástí stavby je vybudování příjezdových silnic, parkovacích míst pro návštěvníky a další technická infrastruktura. Město má již vydané pravomocné stavební povolení.

Domy by měly být první etapou rozsáhlejší výstavby, řekl Hlaváček na dotaz opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO). Magistrát nyní předělává již dříve vytvořený projekt, kdy původně navržené budovy jsou podle Hlaváčka zbytečně složité.

Magistrát v minulosti založil fond rozvoje dostupného bydlení, ve kterém má Praha 1,55 miliardy korun. Peníze využívá například na opravy svých bytů, dotace na opravy bytů svěřených městským částem nebo opravy v domovech pro seniory. Peníze do fondu putují z dokončované privatizace a jako úrok z běžného účtu.


Autor: ČTK

Slovenská prezidenta Čaputová uctila památku parašutistů z operace Anthropoid

27. května 2022 v 18:16

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahájila dnes svou návštěvu Prahy v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Prezidenta Miloše Zemana při...

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

25. května 2022 v 09:44

Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této...

Další články
Nahoru