Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha vypíše tendr na stavbu městských domů na Černém Mostě, vznikne v nich 28 bytů
Sídliště Černý Most v zimě. Foto: Karelj / Wikimedia Commons

Praha vypíše tendr na stavbu městských domů na Černém Mostě, vznikne v nich 28 bytů

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na výstavbu dvou bytových domů na Černém Mostě. Vzniknout by mělo celkem 28 bytů, z nichž dva budou určeny pro handicapované. Náklady by neměly přesáhnout 95 milionů korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů a jejich stoupající cenou. Vedení města na minulý týden uvedlo, že chce do roku 2030 docílit toho, aby v metropoli každý rok vzniklo alespoň 500 nových městských bytů.

„Jedná se o déle připravovanou stavbu. Objekty byly definovány jako vhodné pro dostupné bydlení, protože mají jednodušší tvar. Myslím si, že je to jeden z prvních kroků k dostupnému bydlení v Praze," řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Na Černém Mostě budou postaveny dva domy o čtyřech nadzemních a s jedním podzemním podlažím s garážemi. V každém z nich bude 14 bytů. V prvém budou byty velikosti 2+kk s obytnou plochou v rozmezí od 45,2 do 60,22 metru čtverečních.

Byty pro vozíčkáře budou větší a budou mít 70,54 metru čtverečních. V druhém domě budou byty 3+kk o velikosti od 69,68 do 71,03 metru čtverečních. V domech bude bydlet 84 lidí.

V prvních nadzemních podlažích budou výměníkové stanice, kolárna a sušárna. Ploché střechy jsou řešené jako zelené a osázené vegetací. Součástí stavby je vybudování příjezdových silnic, parkovacích míst pro návštěvníky a další technická infrastruktura. Město má již vydané pravomocné stavební povolení.

Domy by měly být první etapou rozsáhlejší výstavby, řekl Hlaváček na dotaz opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO). Magistrát nyní předělává již dříve vytvořený projekt, kdy původně navržené budovy jsou podle Hlaváčka zbytečně složité.

Magistrát v minulosti založil fond rozvoje dostupného bydlení, ve kterém má Praha 1,55 miliardy korun. Peníze využívá například na opravy svých bytů, dotace na opravy bytů svěřených městským částem nebo opravy v domovech pro seniory. Peníze do fondu putují z dokončované privatizace a jako úrok z běžného účtu.


Autor: ČTK

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru