dnes
Sobota - jasno
12°C
zítra
Neděle - jasno
12°C
pozítří
Pondělí - polojasno
11°C
Praha vypíše soutěž na podobu Vítězného náměstí, inspirací je Trafalgar Square v Londýně
Vítězné náměstí. Foto: IPR

Praha vypíše soutěž na podobu Vítězného náměstí, inspirací je Trafalgar Square v Londýně

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) vypíše k 15. dubnu mezinárodní soutěž na studii dopravního a urbanistického řešení Vítězného náměstí v Praze 6. O jejím vypsání dnes rozhodli pražští radní. Soutěž bude řešit veřejná prostranství i komplikované dopravní vztahy na náměstí, ale nikoli to, co bude stát na nezastavěných pozemcích. Výsledky by měly být známy do letošního října a budou sloužit jako podklad pro přípravu projektu rekonstrukce náměstí.

Mezi hlavní problémy Vítězného náměstí patří velké dopravní zatížení, které se v minulých letech zhoršilo zejména kvůli otevření tunelu Blanka. Zároveň samotné rozdělení náměstí nevytváří příjemné prostředí pro jeho návštěvníky. Nepřehledné dopravní křížení má za následek neustálý rizikový kontakt automobilů a chodců. Urbanistická soutěž by měla nalézt nejlepší možné řešení náměstí a tyto problémy eliminovat.

„Hlavním cílem připravované soutěže je zklidnit dopravu a vrátit ho zejména obyvatelům Prahy. Mělo by tedy vzniknout náměstí, kde bude možné třeba posedět pod stromy, nebo pohodlněji přestoupit na metro, autobus nebo tramvaj,” uvedla Petra Kolínská, náměstkyně primátorky.

Navržený postup dvoukolové soutěže umožní účast širokému spektru účastníků/architektů. Účast v porotě, ve které zasedne i náměstkyně Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice) a primátorka Adriana Krnáčová (ANO), předběžně potvrdil britský architekt Peter Heath, autor londýnského Trafalgar Square.

Právě přeměnou slavného náměstí v Londýně, které je také dopravně velmi zatíženo, se přípravný tým při přípravě soutěže inspiroval. V týmu jsou zástupci města, Prahy 6, IPR, ČVUT a VŠCHT. Doporučení pracovní skupiny budou stěžejní v procesu přípravy soutěže.

„Návrh by měl oživit okolí Vítězného náměstí, ale zároveň by měl respektovat základní zásady původního plánu profesora Engela. Věřím, že tato výzva přiláká spoustu zajímavých návrhů z Česka i ze zahraničí,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. Prvorepublikový architekt a urbanista Antonín Engel ve 20. letech vypracoval urbanistické řešení dejvického náměstí.

Výsledky by měly být známy pravděpodobně v říjnu, město následně rozhodne, co dál. Jelikož se na podzim konají komunální volby, rozhodnutí, co s výsledky, bude na novém vedení metropole.

Architektonicko-urbanistická soutěž bude vypsána jako dvoukolová a investorem následné realizace bude pražský magistrát. Ceny a náhrady výloh v soutěži jsou stanoveny na 3,3 milionu korun.

S přeměnou celé lokality souvisí i plán na vybudování obchvatu náměstí, který by měl spojovat Evropskou a Svatovítskou ulici. Zadání soutěže s jeho vybudováním počítá, stavět se však pravděpodobně nezačne dříve než v roce 2020. Náměstí také není stavebně dokončeno. Na místě, kde měl v minulosti vyrůst kontroverzní projekt Lední medvěd, by měl například vzniknout bytový dům.


BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

Dnes v 09:00

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozornost k nehodám způsobeným auty v protisměru. BESIP radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte.

Na Českobrodské bude omezena doprava

Včera v 07:20

Od pondělí 18. února bude pokračovat rekonstrukce Českobrodské ulice. Práce na 300 metrů dlouhém úseku komunikace a jejím okolí ve středu Běchovic, které si vyžádají nezbytná dopravní opatření, potrvají do konce června. 

Další články
Nahoru